یکشنبه, ۲۸ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان شمالی  »   وضعیت آلودگی گندمزارهای خراسان شمالی به آفت سن بحرانی است
۲۸ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۳

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی:

وضعیت آلودگی گندمزارهای خراسان شمالی به آفت سن بحرانی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه وضعیت الودگی کشتزارهای گندم استان به آفت سن گندم بحرانی است گفت: سرمای آذرماه پارسال گندمزارها را آسیب پذیر کرده است.
عبدالله یوسفی دوشنبه در نشست هماهنگی مدیریت بحران استان اظهار کرد: در مدت مشابه سال گذشته مبارزه شیمیایی علیه سن گندم در ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از کشتزارهای زیر کشت این محصول انجام شده بود اما اکنون این مبارزه در سطح ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از گندمزارهای استان انجام شده است.
وی گفت: بیشترین آلودگی ها از کشتزارهای اسفراین، بجنورد، مانه و سملقان و جاجرم گزارش شده است.
یوسفی یک دغدغه مهم برای مبارزه شیمیایی علیه سن گندم را تامین خودرو برای حضور کارشناسان در کشتزارها و بازدیدها عنوان کرد و افزود: از فرمانداران درخواست می شود تا در تامین خودرو همکاری و تعامل داشته باشند.
رئیس جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار کرد: زمین های کم بازده دیم که به سن گندم آلوده اند، مشکل مبارزه با این آفت را بیشتر کرده است.
وی تصریح کرد: با وجود مبارزه شیمیایی در زمین های گندم، آفت مزبور از زمین های کم بازده که رها شده است، به سایر کشتزارها​ سرایت می‌کند.
سطح زیر کشت گندم آبی در نظر گرفته شده سال زراعی امسال ۴۹ هزار هکتار و گندم دیم ۱۰۱ هزار و ۷۰۰ هکتار است.
وی به خسارت وارد شده به تاکداران استان از ناحیه سفیدک انگور اشاره کرد و گفت: در نشست هماهنگی مدیریت بحران استان در سال گذشته پیشنهاد خوبی برای جبران خسارت‌های وارد شده به تاکداران و انجام اقدامات پیشگیرانه داده شد اما منتج به مصوبه نشد.
یوسفی افزود:تهیه سم برای مبارزه با عامل بیماری سفیدک انگور یکی از نیازها و دغدغه‌های تاکداران است که دو نوع سم خارجی تهیه شده و مرحله مهم مبارزه شیمیایی علیه این بیماری بزودی آغاز می‌شود.
خراسان شمالی با داشتن ۱۸ هزار هکتار تاکستان و تولید سالانه ۱۹۰ هزار تن انگور، حدود ۹ درصد انگور کشور را تولید می کند اما هر سال به علت کاهش قیمت انگور یا کشمش، آن ها بشدت متضرر می شوند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/xyyoOW

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و مراتع شهرستان مرودشت پایش می‌شوند. طاهره امیری مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
در سال جاری ۳۰ تن طعمه مسموم علیه موش مغان در سطح ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمانشاه استفاده شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها