سه شنبه, ۱۲ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   ۲۵۶ کارشناس مبارزه با سن غلات در زمان داشت گندم از مزارع مراقبت می‌کنند
۲۸ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۲۹

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان مطرح کرد:

۲۵۶ کارشناس مبارزه با سن غلات در زمان داشت گندم از مزارع مراقبت می‌کنند

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان گفت: تعداد ۲۵۶ نفر از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در طول فصل داشت گندم ، وظیفه بازدید و مراقبت از مزارع ، تعیین ضرورت یا عدم نیاز به سمپاشی و اطلاع‌رسانی زمان مناسب کنترل آفت را برعهده دارند

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی کردستان گفت: تعداد ۲۵۶ نفر از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در طول فصل داشت گندم ، وظیفه بازدید و مراقبت از مزارع ، تعیین ضرورت یا عدم نیاز به سمپاشی و اطلاع‌رسانی زمان مناسب کنترل آفت را برعهده دارند .

محمد غفوری با تاکید بر اینکه آفت سن غلات یک آفت بسیار خطرناک برای محصول گندم بوده که در صورت عدم کنترل بموقع ، موجب کاهش کیفیت آرد و نان حاصله از آن می گردد اظهار داشت: افت عملکرد مزارع نیزاز دیگر عوامل بروز سن غلات است که تاثیر مهمی در کاهش تولید خواهد داشت.

وی افزود: در سال گذشته ۲۱۳۰۰۰ هکتار از مزارع گندم و جو استان به منظور کنترل آفت سن سمپاشی گردید و پیش بینی میگردد امسال نیز حدود دویست هزار هکتار عملیات سمپاشی داشته باشیم .

غفوری گفت: تعداد ۲۵۶ نفر از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در طول فصل داشت گندم ، وظیفه بازدید و مراقبت از مزارع ، تعیین ضرورت یا عدم نیاز به سمپاشی و اطلاع رسانی زمان مناسب کنترل آفت را بر عهده دارند .

وی خاطرنشان کرد: کنترل آفت سن گندم در مرحله ریزش از مراتع به مزارع ( سن مادر ) نتیجه مطلوبتری را به دنبال خواهد داشت و کشاورزان بهتر است در صورت اعلام کارشناسان ، در این مرحله اقدام به سمپاشی نمایند .

وی تاکیدکرد: رعایت تناوب در مصرف سموم برای جلوگیری از ایجاد مقاومت و در نتیجه کاهش کارایی سم از اهمیت زیادی برخوردار است که در این رابطه سموم جدیدی برای کنترل آفت سن توصیه و معرفی شده است و ضرورت دارد کشاورزان ، هر سال از یک سم متفاوت برای سمپاشی مزارع استفاده کنند .

مدیر حفظ نباتات یادآورشد: سال قبل حدود ۱۱۹ هزار هکتار از مزارع گندم برای کنترل علف‌های هرز سمپاشی شد.

غفوری با اعلام اینکه، علفهای هرز هر چقدر زودتر از بین بروند سهم آب و کود بیشتری برای محصول باقی مانده و در نتیجه عملکرد مزارع افزایش خواهد یافت اظهار داشت: اعتبارات مورد نیاز برای کنترل آفات عمومی مزارع و باغات (موش‌ها و ملخ‌های صحرایی) فراهم شده است .

وی افزود: بررسی امکان استفاده از پهبادها برای پایش دقیق آفات و بیماری‌ها در مزارع و باغات و همچنین کانون کوبی و سمپاشی سریع نقاط آلوده در دستور کار مدیریت حفظ نباتات کردستان قرار خواهد گرفت .

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/Q3VHxP

خبرگزاری ایلنا

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری احتمال طغیان آفات سن و شته در محصول گندم وجود دارد. امیری گفت: جلسه هم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و مراتع شهرستان مرودشت پایش می‌شوند. طاهره امیری مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
No Thoughts on ۲۵۶ کارشناس مبارزه با سن غلات در زمان داشت گندم از مزارع مراقبت می‌کنند

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها