سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   سن مهاجر آفت گندم زارهای بانه است
۲۵ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۷

مدیر جهاد کشاورزی بانه:

سن مهاجر آفت گندم زارهای بانه است

مدیرجهاد کشاورزی بانه گفت: با توجه به اینکه شهرستان بانه در مجاورت اقلیم کردستان عراق واقع شده سن مهاجر به ٰآفت گندمزارهای بانه تبدیل شده است.

کریم شریفی روز پنجشنبه افزود: باوجود مبارزه و کنترل آفت سن، سم پاشی مزارع و توصیه های لازم به کشاورزان سن مهاجر همچنان در مزارع و گندمزارهای بانه جولان می دهد.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور همسایه عراق در منطقه گرمسیری واقع شده است، گندم در این منطقه زودتر از منطقه ما برداشت می شود و سن مهاجر برای تغذیه به مزارع روستاهای حاشیه مرز حمله می کند و در روستاهای اشترآباد، خوری آباد و منطقه سیرانبند سن مادر دیده می شود و محصول کشاورزان را از بین می برد.
وی افزود: سن مادر در یک هزار هکتار از مزارع مشاهده شده و از ابتدای سال جاری یک هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی زیر کشت گندم سم پاشی شده است.
مدیر جهاد کشاورزی بانه از سهل انگاری برخی از کشاورزان انتقاد کرد و گفت: باوجود آموزش، اطلاع رسانی از طریق دهیاری ها و توصیه های لازم توسط کارشناسان، کشاورزان به موقع برای مبارزه با سن اقدام نمی کنند.
وی اظهار کرد: کشاورزان باید هر چه سریعتر نسبت به سم پاشی مزارع خود علیه آفت سن مهاجر مادر اقدام کنند چراکه تاثیر مخربی بر محصولات کشاورزی می گذارد و کشاورزان هنگام خرید گندم تضمینی با مشکل مواجه می شود.
وی بابیان اینکه تولید گندم امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته گفت: با توجه با اینکه در ابتدای پاییز سال گذشته بارندگی های صورت گرفت گندمزارها ریشه زدند و بعد از آن در یک مقطع زمانی بارش ها کاهش یافت و به گندمزارهای شهرستان آسیب جدی وارد شد.
شریفی کوهستانی بودن منطقه را عامل کشت پایین گندم دانست و اظهار کرد: با توجه به کوهستانی بودن منطقه و کمبود زمین کشاورزی در بانه یک سوم نیاز شهرستان گندم تولید می شود و باید برای تامین نیاز شهرستان گندم از شهرها و استان های دیگر خریداری شود.
بانه در ۲۴۲ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/RKYsnE

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری احتمال طغیان آفات سن و شته در محصول گندم وجود دارد. امیری گفت: جلسه هم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و مراتع شهرستان مرودشت پایش می‌شوند. طاهره امیری مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها