یکشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۷
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, همدان  »   بیش از 38 هزار تن محصول کشاورزی استان گواهی بهداشتی گرفتند
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۶:۲۵

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان:

بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی استان گواهی بهداشتی گرفتند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه قرنطینه نباتی جزء مصوبات قانونی بوده است، گفت: سال گذشته بیش از 38 هزار تن محصول کشاورزی گواهی بهداشتی از این سازمان دریافت کردند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه قرنطینه نباتی جزء مصوبات قانونی بوده است، گفت: سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی گواهی بهداشتی از این سازمان دریافت کردند.

منصور رضوانی‌جلال اظهار کرد: قرنطینه نباتی و صدور گواهی بهداشت برای اطمینان از سلامت محصولات کشاورزی توسط ۲ مرکز در گمرک همدان و ملایر انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: محصولات صادراتی استان از جمله کشمش، گردو و محصولات سبزی و صیفی و سیب‌زمینی در مرکز قرنطینه نباتی گمرکات استان بررسی شده و گواهی بهداشت دریافت می‌کنند تا از راه قانونی به کشورهای دیگر صادر شوند.

وی با تأکید بر اینکه گواهی بهداشتی آبروی هر کشوری برای صادرات محصولات کشاورزی است، ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی که عمدتا کشمش بوده برای صادرات به ۲۵ کشور دنیا گواهی بهداشت دریافت کردند.

رضوانی‌جلال با بیان اینکه سال گذشته هیچ‌گونه مرجوعی در صادرات محصولات کشاورزی استان رخ نداد، خاطرنشان کرد: در صورتی که محصولات کشاورزی از مبادی قانونی و پس از طی مراحل قانونی صادر شوند مرجوع نخواهند شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه هر محموله‌ای که وارد کشور می‌شود، باید مجوزهای لازم را از سازمان حفظ نباتات کشور و گواهی بهداشت نباتی از کشور مبدأ را داشته باشد، عنوان کرد: در محموله سیب‌زمینی و گل‌های شاخه بریده‌ای که وارد استان می‌شود، قرنطینه پس از ورود صورت می‌گیرد تا از نبود آفات و عوامل بیماری‌زا اطمینان حاصل شود.

وی با بیان اینکه قرنطینه نباتی یکی از وظایف حاکمیتی حفظ نباتات برای جلوگیری از ورود عوامل خسارت‌زای گیاهی است، یادآور شد: امسال ۱۵۰ تن سیب‌زمینی وارداتی در گمرک همدان قرنطینه پس از ورود شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

رضوانی‌جلال با اشاره به مبارزه با سن غلات در مزارع استان، تأکید کرد: تا کنون در ۳۰۰ هزار هکتار از مزارع غلات استان مبارزه با سن صورت گرفته که ۱۶۰ هزار هکتار در مرحله پوره و ۱۴۰ هزار هکتار مبارزه با سن مادر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از مزارع دیم که دچار آسیب شده‌اند، کشاورزان اقدام به مبارزه با سن ندارند که سازمان جهادکشاورزی برنامه دارد مبارزه با سن غلات در مزارع رها شده را انجام دهد تا به مزارع دیگر هجوم نیاورند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/QGcTkd

خبرگزاری ایسنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

صبح امروز با حضور دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات و مهندس اسفندیاری پور مجری طرح محوری گندم و نیز کارشناسان و مدیران موسسه تحقیقات گیاهپزشکی و معاونت زراعت وهمچنین مدیران حفظ نباتات ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: عملیات مبارزه با چهار آفت عمده و مهم شامل ملخ، سن غلات، مگس زیتون و زنجره مو امسال در سطح اراضی زراعی و باغی استان انجام شد. یوسف ...
دبیر بیست و سومین کنگره گیاه‌پزشکی ایران با بیان این که کنگره گیاه‌پزشکی ۵۰ ساله شد، گفت: بیست و سومین کنگره از پنجم تا هشتم شهریور ماه در دانشگاه منابع طبیعی گرگان برگزار می شود. کامران ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از مبارزه علیه آفت سن گندم در 25 هزار هکتار از اراضی گندم استان در طی سال جاری خبر داد. به گفته ربابه شب‌خیز، 4 هزار و 452 هکتار ...