شنبه, ۰۹ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, همدان  »   بیش از 38 هزار تن محصول کشاورزی استان گواهی بهداشتی گرفتند
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۶:۲۵

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان:

بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی استان گواهی بهداشتی گرفتند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه قرنطینه نباتی جزء مصوبات قانونی بوده است، گفت: سال گذشته بیش از 38 هزار تن محصول کشاورزی گواهی بهداشتی از این سازمان دریافت کردند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه قرنطینه نباتی جزء مصوبات قانونی بوده است، گفت: سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی گواهی بهداشتی از این سازمان دریافت کردند.

منصور رضوانی‌جلال اظهار کرد: قرنطینه نباتی و صدور گواهی بهداشت برای اطمینان از سلامت محصولات کشاورزی توسط ۲ مرکز در گمرک همدان و ملایر انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: محصولات صادراتی استان از جمله کشمش، گردو و محصولات سبزی و صیفی و سیب‌زمینی در مرکز قرنطینه نباتی گمرکات استان بررسی شده و گواهی بهداشت دریافت می‌کنند تا از راه قانونی به کشورهای دیگر صادر شوند.

وی با تأکید بر اینکه گواهی بهداشتی آبروی هر کشوری برای صادرات محصولات کشاورزی است، ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی که عمدتا کشمش بوده برای صادرات به ۲۵ کشور دنیا گواهی بهداشت دریافت کردند.

رضوانی‌جلال با بیان اینکه سال گذشته هیچ‌گونه مرجوعی در صادرات محصولات کشاورزی استان رخ نداد، خاطرنشان کرد: در صورتی که محصولات کشاورزی از مبادی قانونی و پس از طی مراحل قانونی صادر شوند مرجوع نخواهند شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه هر محموله‌ای که وارد کشور می‌شود، باید مجوزهای لازم را از سازمان حفظ نباتات کشور و گواهی بهداشت نباتی از کشور مبدأ را داشته باشد، عنوان کرد: در محموله سیب‌زمینی و گل‌های شاخه بریده‌ای که وارد استان می‌شود، قرنطینه پس از ورود صورت می‌گیرد تا از نبود آفات و عوامل بیماری‌زا اطمینان حاصل شود.

وی با بیان اینکه قرنطینه نباتی یکی از وظایف حاکمیتی حفظ نباتات برای جلوگیری از ورود عوامل خسارت‌زای گیاهی است، یادآور شد: امسال ۱۵۰ تن سیب‌زمینی وارداتی در گمرک همدان قرنطینه پس از ورود شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

رضوانی‌جلال با اشاره به مبارزه با سن غلات در مزارع استان، تأکید کرد: تا کنون در ۳۰۰ هزار هکتار از مزارع غلات استان مبارزه با سن صورت گرفته که ۱۶۰ هزار هکتار در مرحله پوره و ۱۴۰ هزار هکتار مبارزه با سن مادر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از مزارع دیم که دچار آسیب شده‌اند، کشاورزان اقدام به مبارزه با سن ندارند که سازمان جهادکشاورزی برنامه دارد مبارزه با سن غلات در مزارع رها شده را انجام دهد تا به مزارع دیگر هجوم نیاورند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/QGcTkd

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارزوئیه گفت: با توجه به کاهش بارندگی در سال زراعی جاری احتمال طغیان آفات سن و شته در محصول گندم وجود دارد. امیری گفت: جلسه هم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت: این استان در مدیریت کنترل آفت سن گندم و تولید گندم پاک رتبه برتر کشوری را دارد. به نقل از روابط ...
اماکن زمستان گذران سن غلات در ارتفاعات و مراتع شهرستان مرودشت پایش می‌شوند. طاهره امیری مسئول حفظ نباتات مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت گفت: عملیات پایش هرساله در سه فصل ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها