سه شنبه, ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, همدان  »   بیش از 38 هزار تن محصول کشاورزی استان گواهی بهداشتی گرفتند
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۶:۲۵

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان:

بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی استان گواهی بهداشتی گرفتند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه قرنطینه نباتی جزء مصوبات قانونی بوده است، گفت: سال گذشته بیش از 38 هزار تن محصول کشاورزی گواهی بهداشتی از این سازمان دریافت کردند

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با بیان اینکه قرنطینه نباتی جزء مصوبات قانونی بوده است، گفت: سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی گواهی بهداشتی از این سازمان دریافت کردند.

منصور رضوانی‌جلال اظهار کرد: قرنطینه نباتی و صدور گواهی بهداشت برای اطمینان از سلامت محصولات کشاورزی توسط ۲ مرکز در گمرک همدان و ملایر انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: محصولات صادراتی استان از جمله کشمش، گردو و محصولات سبزی و صیفی و سیب‌زمینی در مرکز قرنطینه نباتی گمرکات استان بررسی شده و گواهی بهداشت دریافت می‌کنند تا از راه قانونی به کشورهای دیگر صادر شوند.

وی با تأکید بر اینکه گواهی بهداشتی آبروی هر کشوری برای صادرات محصولات کشاورزی است، ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۳۸ هزار تن محصول کشاورزی که عمدتا کشمش بوده برای صادرات به ۲۵ کشور دنیا گواهی بهداشت دریافت کردند.

رضوانی‌جلال با بیان اینکه سال گذشته هیچ‌گونه مرجوعی در صادرات محصولات کشاورزی استان رخ نداد، خاطرنشان کرد: در صورتی که محصولات کشاورزی از مبادی قانونی و پس از طی مراحل قانونی صادر شوند مرجوع نخواهند شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان همدان با اشاره به اینکه هر محموله‌ای که وارد کشور می‌شود، باید مجوزهای لازم را از سازمان حفظ نباتات کشور و گواهی بهداشت نباتی از کشور مبدأ را داشته باشد، عنوان کرد: در محموله سیب‌زمینی و گل‌های شاخه بریده‌ای که وارد استان می‌شود، قرنطینه پس از ورود صورت می‌گیرد تا از نبود آفات و عوامل بیماری‌زا اطمینان حاصل شود.

وی با بیان اینکه قرنطینه نباتی یکی از وظایف حاکمیتی حفظ نباتات برای جلوگیری از ورود عوامل خسارت‌زای گیاهی است، یادآور شد: امسال ۱۵۰ تن سیب‌زمینی وارداتی در گمرک همدان قرنطینه پس از ورود شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

رضوانی‌جلال با اشاره به مبارزه با سن غلات در مزارع استان، تأکید کرد: تا کنون در ۳۰۰ هزار هکتار از مزارع غلات استان مبارزه با سن صورت گرفته که ۱۶۰ هزار هکتار در مرحله پوره و ۱۴۰ هزار هکتار مبارزه با سن مادر بوده است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از مزارع دیم که دچار آسیب شده‌اند، کشاورزان اقدام به مبارزه با سن ندارند که سازمان جهادکشاورزی برنامه دارد مبارزه با سن غلات در مزارع رها شده را انجام دهد تا به مزارع دیگر هجوم نیاورند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/QGcTkd

خبرگزاری ایسنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون در سطح ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی مناطق آلوده مبارزه با ملخ صحرایی انجام شده است. به گزارش "خبر گیاه پزشکی ...
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران اعلام کرد که برای نخستین بار نقشه پراکنش آفت سن گندم و ملخ در اراضی کشاورزی این استان طراحی شد. کریم ذوالفقاری شامگاه دوشنبه در این باره ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری مبارزه با سن مادر در 90 هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان انجام شود.یوسف درخشان با اعلام ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: سن از آفات کلیدی مزارع گندم در استان است. مهدی یوسفی امروز 8 اسفند جاری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ...