سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, لرستان  »   افزایش جمعیت ملخ‌ها در لرستان
۳ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۵۲

افزایش جمعیت ملخ‌ها در لرستان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی از مبارزه علیه آفت ملخ در مزارع لرستان خبر داد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی از مبارزه علیه آفت ملخ در مزارع لرستان خبر داد.

‌مهندس مجید جوادی  اظهار کرد: متأسفانه در فصل زراعی جاری زمستان و پاییز با کاهش بارندگی‌ها مواجه بودیم که باعث ایجاد مراتع ضعیف شد.
وی اضافه کرد: با بارندگی‌هایی که طی بهار داشتیم رطوبت در خاک افزایش یافت و متاسفانه ملخ که در خاک تخم‌ریزی می‌کند، این رطوبت موجب تفریق تخم و افزایش پوره آنها شد.

جوادی با بیان اینکه با این شرایط جمعیت ملخ‌ها در مراتع افزایش یافت، افزود: به علت نبود تغذیه کافی در این عرصه‌ها بخشی از آنها به سمت اراضی حاشیه مراتع و جنگل‌ها هجوم آوردند که حال مبارزه علیه این حشره در حال انجام است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان ازجمله کانون‌های هجوم این آفت را سپیددشت، ریمله، خرم‌آباد، دورود و الیگودرز عنوان کرد و گفت: ملخ جزء آفات عمومی محسوب می‌شود و در همین راستا هزینه مبارزه علیه آن برعهده سازمان جهاد کشاورزی است.

وی با بیان اینکه به اندازه کافی برای مبارزه سم تأمین شده است، ادامه داد: هر جا که احتمال خسارت هست سریعاً کارشناسان سازمان به محلول‌پاشی مزرعه می‌پردازند کما اینکه در شول‌آباد و سپیددشت این کار انجام شده است و فعلاً مشکل خاصی نداریم.

جوادی خاطرنشان کرد: در شهرستان پلدختر و منطقه کرکی نیز ۵۰ هکتار از برنجکاری‌ها علیه این آفت سم‌پاشی شده‌اند و تابحال بالای هزار هکتار مبارزه داشته‌ایم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه ملخ حمله کننده به مزارع از نوع شاخک بلند و بومی استان است، گفت: به صورت طبیعی کنترل‌کننده‌های آنها ازجمله پرندگان و حشرات وجود دارند اما حال جمعیت آنها از آستانه گذشته و نیاز به مبارزه شیمیایی و محلول‌پاشی دارد.

وی یادآور شد: در گذشته از طعمه‌پاشی استفاده می‌شد که به علت مصرف این طعمه‌ها به وسیله سایر موجودات ازجمله پرندگان و مرگ و میر آنها این نوع مبارزه ممنوع شد.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/HcmL9x

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

بشر همواره در طول تاریخ با ترس های بزرگی دست به گریبان بوده و این ترس ها موجب ایجاد خرافات و تصورات و اعتقادات خرافی بی شمار در گوشه و کنار جهان شده ...
۱۰ میلیارد تومان تاکنون برای مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری از سوی ستاد بحران کشور تخصیص داده شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل ...
امسال شرایط مناسب آب و هوایی باعث حضور پرشمار مهمانان ناخوانده در استان سمنان شده است بحث هجوم ملخ در استان سمنان پدیده جدیدی نیست؛ امسال به دلیل شرایط مناسب ...
سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: دولت برای مبارزه با آفت ملخ صحرایی ۲۰ میلیارد تومان مصوب کرده و در صورت نیاز اعتبارات بیشتری تخصیص می‌یابد. عباس کشاورز روز ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها