سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   شناسایی 130 واحد غیرمجاز فروش سموم کشاورزی در مازندران/لزوم فروش سم به کشاورزان با تجویز نسخ گیاه پزشکی
۳ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۷:۲۰

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران تاکید کرد:

شناسایی ۱۳۰ واحد غیرمجاز فروش سموم کشاورزی در مازندران/لزوم فروش سم به کشاورزان با تجویز نسخ گیاه پزشکی

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران گفت: کشاورزان ابتدا نسخه لازم را از کلینیک های گیاهپزشکی تهیه و سپس نسبت به خرید سم از فروشگاههای مجاز اقدام کنند.

حجت الله علیمحمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران برگزار شد، اظهار داشت: سازمان نطام مهندسی در سوم تیرماه سال ۱۳۸۰ توسط مجلس شورای اسلامی تصویب و سیزده تیرماه تایید و به دولت ابلاغ شد.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی مازندران از ۱۴ هزار و ۳۷۷ عضو حقیقی و ۳۰۳ عضو حقوقی برخوردار است ، همچنین ۹ هزار و ۴۵۰ نفردر رشته های مختلف کشاورزی در استان متقاضی کارهستند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران یکی از اهداف این سازمان در بخش کشاورزی را نگاه فنی و مهندسی عنوان کرد و گفت: متاسفانه دولت نگاه استخدامی و ایجاد اشتغال به این بخش دارد این در حالی است که وظیفه ما ایجاد فرصت شغلی برای افراد جویای کاردر این بخش است.

وی افزود: ۴۷۱ نفر سال گذشته در بخش های مختلف کشاورزی مشغول به فعالیت شدند اما متاسفانه ۳۵ نفر از شاغلین این سازمان در اداره کل منابع طبیعی بیکار شدند.

علیمحمدی با اعلام اینکه ۵۰ نفر از کارشناسان در طرح نوین کشاورزی مشغول فعالیت هستند، ادامه داد: هدف از این کار کاهش هزینه تولید و افزایش کسب و کار است.

وی به صدور ۳۵ پروانه موافقت اصولی صادر اشاره کرد و افزود: از ین تعداد پروانه ۶ مورد به بهره برداری رسیده است ضمن اینکه با توجه به ملی بودن دریای خزر گاهی مشاهده می شود فرد بدون اخذ مجوز در دریا قفس نصب می کند.

علیمحمدی با اشاره به اینکه تمام فروشندگی ‌های سموم در استان پایش خواهند شد، ادامه داد: شهرهای بزرگی که بیشترین مشکلات را داشتند رصد کردیم و تاکنون ۱۳۰ واحد غیر مجاز شناسایی شد و با اجرای طرح ساماندهی فروشندگی‌ های غیرمجاز فرصت یکساله طبق شرایط سازمان نظام مهندسی به این فروشندگی‌ها داده شد ا نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند.

وی از وجود ۸۱۴ فروشگاه مجاز عرضه سموم در استان خبر داد و گفت: کشاورزان به صورت خودسرانه و بدون مشورت کارشناسان و تهیه نسخه ، سموم کشاورزی را تهیه و استفاده نکنند.

علیمحمدی همچنین از فعال شدن سامانه پایش سموم مصرفی استان در فروشگاههای سموم کشاورزی استان خبر داد و اظهار داشت: سازمان حفظ نباتات کشور با از بین بردن حد و مرزها اقدامی انجام داده تا هرکسی که خواهان راه‌اندازی سم‌ فروشی است مجوز داده شود و شاید دلیلش افزایش رقابت فنی باشد و با افزایش سم ‌فروشی‌ها مردم به فروشندگی‌هایی مراجعه کنند سم باکیفیت‌ تر و با قیمت کمتری خریداری کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی مازندران، افزود: تمامی واحدهای سموم کشاورزی باید اصل داشتن متخصص فنی را رعایت کنند، ضمن اینکه تاکنون ۷۷ واحد غیرمجاز سم فروشی، مجوزهای لازم را دریافت کردند.

وی به مصرف بی رویه سموم کشاورزی در میان کشاورزان استان اشاره کرد و مدیریت مصرف سموم از الزامات در حوزه کشاورزی دانست و گفت: کشاورزان ابتدا نسخه لازم را از کلینیک های گیاهپزشکی تهیه و سپس نسبت به خرید سم از فروشگاههای مجاز اقدام کنند.

علیمحمدی در ادامه به فعالیت ۱۰۰ کارشناس رسمی سازمان نظام مهندسی در مراجع قضایی خبر داد.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/s8zPS9

خبرگزاری ایلنا

مطالب مرتبط

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی اعلام کرد: فروش و عرضه انواع آفت کش‌های کشاورزی از طریق فضای مجازی ممنوع است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدحسین اشرفی با اعلام ...
مدیر جهاد کشاورزی بابل از معرفی 7 فروشگاه غیر مجاز سموم کشاورزی برای پلمب به اتحادیه فروشندگان سموم و یک مورد گران فروشی به تعزیرات از ابتدای امسال تاکنون خبر داد....
دادستان عمومی و انقلاب زرند گفت: یک کارگاه تولید سم غیر مجاز کشاورزی در این شهرستان شناسایی و پلمب شد. سیدمهدی قویدل امروز اظهار داشت: در پی اطلاعات رسیده مبنی ...
برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها