شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   باغداران نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند
۲۰ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۱

مقام جهاد کشاورزی بوشهر:

باغداران نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از باغداران خواست که نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند

احمد سبحانی روز یکشنبه  افزود: باغداران به منظور جلوگیری از اشاعه آفت ها و بیماری های گیاهی و عوامل خسارت زا و جبران ناپذیر، نهال های مورد نیاز خود را از نهالستان های معتبر، دارای گواهی بهداشت نباتی و شناسه خریداری کنند.
وی اضافه کرد: هرسال گزارش هایی مبنی برنقل و انتقال نهال بدون شناسه و گواهی سلامت، توسط افراد غیر مجاز و دوره گرد به مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر می رسد، که استفاده از آنها خطر جبران ناپذیری را برای باغ های استان در پی دارد.
سبحانی افزود: با توجه به فرا رسیدن زمان نقل و انتقال نهال و اهمیت قرنطینه داخلی در امر کنترل، جلوگیری از نقل و انتقال نهال آلوده و اشاعه آفت ها و بیماری های گیاهی، استفاده از نهال های دارای گواهی بهداشت نباتی و شناسه دار ضروری است.
وی اظهارکرد: بر اساس ماده ۷ قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل بذر و نهال رعایت نکردن مقررات قرنطینه گیاهی کشور، تولید و تکثیر بذر و نهال برای عرضه به بازار بدون کسب گواهی تخلف به حساب می آید و با متخلفان مطابق قوانین و مقررات برخورد می شود.
سبحانی گفت: باغداران به منظور جلوگیری از ورود عوامل خسارت زا و بروز خطرهای جبران ناپذیر، نهال های مورد نیاز خود را از نهالستان های معتبر و دارای گواهی بهداشت نباتی تهیه کنند.
وی یادآورشد: در زمان حاضر ۲ نهالستان با مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان در شهرستان جم فعال و نهال مرکبات استان را تامین می کنند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/EcJ7LW

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

معاون سازمان حفظ نباتات کشور اعلام کرد: در سال زراعی جاری از ۱۵۳۵ نفر نخل آلوده به آفت وارداتی سوسک سرخرطومی خرما در چهار استان کشور، ۱۴۰۴ نفر نخل با انجام مبارزه تیمار ...
از سامانه واردات و ترانزیت محصولات كشاورزی و همچنین سامانه پلمپ قرنطینه در سازمان حفظ نباتات رونمایی شد. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در این آیین رونمایی گفت: به دلیل ...
مرکز قرنطینه گیاهی میرجاوه امروز یکشنبه با حضور مشاور وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات کشور به بهره‌برداری رسید. مشاور وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفظ نباتات ...
قائم مقام وزارت کشاورزی صربستان با پایان بحث بر سر لایحه موافقت‌نامه همکاری‌های صربستان و ایران در زمینه حفاظت نباتات و قرنطینه گیاهی از سوی نمایندگان پارلمان گفت: با این موافقت‌نامه موانع موجود ...
No Thoughts on باغداران نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها