سه شنبه, ۰۶ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   باغداران نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند
۲۰ آذر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۱

مقام جهاد کشاورزی بوشهر:

باغداران نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند

مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از باغداران خواست که نهال بدون گواهی بهداشتی نباتی نخرند

احمد سبحانی روز یکشنبه  افزود: باغداران به منظور جلوگیری از اشاعه آفت ها و بیماری های گیاهی و عوامل خسارت زا و جبران ناپذیر، نهال های مورد نیاز خود را از نهالستان های معتبر، دارای گواهی بهداشت نباتی و شناسه خریداری کنند.
وی اضافه کرد: هرسال گزارش هایی مبنی برنقل و انتقال نهال بدون شناسه و گواهی سلامت، توسط افراد غیر مجاز و دوره گرد به مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر می رسد، که استفاده از آنها خطر جبران ناپذیری را برای باغ های استان در پی دارد.
سبحانی افزود: با توجه به فرا رسیدن زمان نقل و انتقال نهال و اهمیت قرنطینه داخلی در امر کنترل، جلوگیری از نقل و انتقال نهال آلوده و اشاعه آفت ها و بیماری های گیاهی، استفاده از نهال های دارای گواهی بهداشت نباتی و شناسه دار ضروری است.
وی اظهارکرد: بر اساس ماده ۷ قانون ثبت ارقام گیاهی و کنترل بذر و نهال رعایت نکردن مقررات قرنطینه گیاهی کشور، تولید و تکثیر بذر و نهال برای عرضه به بازار بدون کسب گواهی تخلف به حساب می آید و با متخلفان مطابق قوانین و مقررات برخورد می شود.
سبحانی گفت: باغداران به منظور جلوگیری از ورود عوامل خسارت زا و بروز خطرهای جبران ناپذیر، نهال های مورد نیاز خود را از نهالستان های معتبر و دارای گواهی بهداشت نباتی تهیه کنند.
وی یادآورشد: در زمان حاضر ۲ نهالستان با مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان در شهرستان جم فعال و نهال مرکبات استان را تامین می کنند.

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/EcJ7LW

خبرگزاری ایرنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

وزارت جهاد کشاورزی از باغداران کشور خواست نهال ها و اندام های تکثیری مورد نیاز خود را از مرکز معتبر مجوزدار تحت نظارت کمیته فنی نهال استان تهیه کنند. به ...
رئیس انجمن جنگلبانی کشور، بیماری شمشاد جنگل‌های شمال را مشکوک دانست و گفت: وقتی در مدت ۵ سال دو مشکل بزرگ بیماری و پس از آن آفت که نوعی پروانه است فقط برای ...
برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
به گزارش خبر گیاه پزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات کشور، رئیس این سازمان صبح امروز در جلسه ای که با حضور مسئولین قرنطینه سراسر کشور و ...