جمعه, ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
»   اخبار, اخبار ایران, اردبیل, استان ها  »   مبارزه با آفات محصولات زراعی در اردبیل آغاز شد
۵ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۲۳

مبارزه با آفات محصولات زراعی در اردبیل آغاز شد

 مبارزه بیولوژیکی با استفاده از عوامل مفید بیولوژیکی شامل زنبورهای تریکوگراما و براکون در 15 هزار هکتار از مزارع گوجه فرنگی ، پنبه ، ذرت و سویا در پارس آباد ، بیله سوار و کشت و صنعت و دامپروری مغان آغاز شد

 

مبارزه بیولوژیکی با استفاده از عوامل مفید بیولوژیکی شامل زنبورهای تریکوگراما و براکون در ۱۵ هزار هکتار از مزارع گوجه فرنگی ، پنبه ، ذرت و سویا در پارس آباد ، بیله سوار و کشت و صنعت و دامپروری مغان آغاز شد.

یحیی آذرمی مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اردبیل روز پنجشنبه افزود: این طرح با هدف تعدیل مصرف و کاهش عوارض زیست محیطی آفت کش های شیمیایی و تولید محصولات سالم اجرا می شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر رهاسازی این عوامل در مزارع ، طرح مدیریت تلفیقی آفات با استفاده از روش ها و تجهیزات مبارزه بیولوژیکی شامل محلول پاشی با آفت کش بیولوژیک بی تی، بکارگیری انواع تله و فرمون ها و کارت های زرد و آبی در محصولات زراعی و باغی اجرا خواهد شد.
او گفت: ۱۱ واحد تولید عوامل بیولوژیکی فعال در استان وجود دارد که توسط کارشناسان این مدیریت و واحد حفظ نباتات شهرستان های مربوطه نظارت ، هدایت و مدیریت می‌شوند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین افزود: مبارزه شیمیایی با آفات نباتی در مزارع زراعی و باغی به عنوان یک روش معمول برای کاهش خسارت های آفات و کسب محصول بیشتر حائز اهمیت است.
آذرمی بزرگترین مشکل اجرای این روش مبارزه در استان را کاهش اعتبارات یارانه ای به کمتر از یک سوم در سال های اخیر ذکر و اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی اصولی و گشایش خطوط اعتباری جدید علاوه بر افزایش سطح زیرپوشش گام موثری برای تجاری سازی و صادرات محصولات و نیز مواد بیولوژیکی تولیدی (حشرات مفید) استان به کشورهای مجاور برداشت.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/5W4hKd

خبرگزاری ایرنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
چند سالی می‌شود که آفت شب‌پره وارد کشور شده و به نظر می‌رسد این آفت نابودی شمشادهای شمال را در دستور کار دارد. آفتی که هنوز مشخص نیست چگونه وارد کشور شده است اما نگرانی‌هایی ...