سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, اردبیل, استان ها  »   مبارزه با آفات محصولات زراعی در اردبیل آغاز شد
۵ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۲۳

مبارزه با آفات محصولات زراعی در اردبیل آغاز شد

 مبارزه بیولوژیکی با استفاده از عوامل مفید بیولوژیکی شامل زنبورهای تریکوگراما و براکون در 15 هزار هکتار از مزارع گوجه فرنگی ، پنبه ، ذرت و سویا در پارس آباد ، بیله سوار و کشت و صنعت و دامپروری مغان آغاز شد

 

مبارزه بیولوژیکی با استفاده از عوامل مفید بیولوژیکی شامل زنبورهای تریکوگراما و براکون در ۱۵ هزار هکتار از مزارع گوجه فرنگی ، پنبه ، ذرت و سویا در پارس آباد ، بیله سوار و کشت و صنعت و دامپروری مغان آغاز شد.

یحیی آذرمی مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان اردبیل روز پنجشنبه افزود: این طرح با هدف تعدیل مصرف و کاهش عوارض زیست محیطی آفت کش های شیمیایی و تولید محصولات سالم اجرا می شود.
وی اظهار داشت: علاوه بر رهاسازی این عوامل در مزارع ، طرح مدیریت تلفیقی آفات با استفاده از روش ها و تجهیزات مبارزه بیولوژیکی شامل محلول پاشی با آفت کش بیولوژیک بی تی، بکارگیری انواع تله و فرمون ها و کارت های زرد و آبی در محصولات زراعی و باغی اجرا خواهد شد.
او گفت: ۱۱ واحد تولید عوامل بیولوژیکی فعال در استان وجود دارد که توسط کارشناسان این مدیریت و واحد حفظ نباتات شهرستان های مربوطه نظارت ، هدایت و مدیریت می‌شوند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین افزود: مبارزه شیمیایی با آفات نباتی در مزارع زراعی و باغی به عنوان یک روش معمول برای کاهش خسارت های آفات و کسب محصول بیشتر حائز اهمیت است.
آذرمی بزرگترین مشکل اجرای این روش مبارزه در استان را کاهش اعتبارات یارانه ای به کمتر از یک سوم در سال های اخیر ذکر و اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی اصولی و گشایش خطوط اعتباری جدید علاوه بر افزایش سطح زیرپوشش گام موثری برای تجاری سازی و صادرات محصولات و نیز مواد بیولوژیکی تولیدی (حشرات مفید) استان به کشورهای مجاور برداشت.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/5W4hKd

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

در شش ماه نخست سال جاری بیش از 48 تن انواع آفت کش میکروبی (غیر شیمیایی) در کشور تولید و توزیع شده است. به نقل از سازمان حفظ نباتات کشور، ...
برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
چند سالی می‌شود که آفت شب‌پره وارد کشور شده و به نظر می‌رسد این آفت نابودی شمشادهای شمال را در دستور کار دارد. آفتی که هنوز مشخص نیست چگونه وارد کشور شده است اما نگرانی‌هایی ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها