چهارشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۸
»   جهان  »   ویتنام خواهان دریافت غرامت از تولید کننده “عامل نارنجی” شد
۴ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۳۳

ویتنام خواهان دریافت غرامت از تولید کننده “عامل نارنجی” شد

ویتنام از شرکت تولید سموم کشاورزی آمریکایی "مونسانتو" خواسته تا به قربانیان یکی از محصولات این شرکت موسوم به "ماده نارنجی" که در زمان جنگ ویتنام از سوی این شرکت در اختیار ارتش آمریکا قرار می‌گرفت، غرامت پرداخت کند

ویتنام از شرکت تولید سموم کشاورزی آمریکایی “مونسانتو” خواسته تا به قربانیان یکی از محصولات این شرکت موسوم به “ماده نارنجی” که در زمان جنگ ویتنام از سوی این شرکت در اختیار ارتش آمریکا قرار می‌گرفت، غرامت پرداخت کند.

این تحول در حالی صورت گرفته که اخیرا این شرکت موظف شده ۲۸۹ میلیون دلار به یک مستخدم مدرسه که مدعی است استفاده از یکی از علف‌کش‌های این شرکت به نام علف‌کش راندآپ (ROUNDUP) باعث ابتلای او به سرطان مرگبار شده، غرامت بدهد.

نگوین پهونگ ترا، سخنگوی وزارت خارجه ویتنام گفت: این حکم یک سابقه قانونی را ایجاد می‌کند که به موجب آن ادعاهای قبلی مبنی بر بی ضرر بودن علف کش‌های تولید مونسانتو و دیگر شرکت‌های شیمیایی آمریکایی که در اختیار ارتش آمریکا در جنگ قرار گرفتند، رد می‌شود.

او به یک رسانه دولتی ویتنام تصریح کرد: ویتنام از این جنگ متحمل تبعات عظیم به ویژه درخصوص تاثیرات پایدار و مخرب مواد شیمیایی سمی از جمله ماده نارنجی شد.

ماده نارنجی یک علف کش شیمیایی است که از سوی ارتش آمریکا برای محروم کردن شبه‌نظامیان ویتکونگ ویتنامی از منابع غذایی و همچنین مخفی گاه‌های جنگلی، مورد استفاده قرار گرفت.

گزارش شد که در فاصله ۱۹۶۱ تا ۱۹۷۱ ارتش آمریکا در بالغ بر ۳۰ هزار مایل از اراضی جنوب ویتنام حدود ۱۲ میلیون گالون از این ماده را پاشیده است.

گفته شده که تا همین امروز نیز میلیون‌ها نفر در ویتنام هنوز از تاثیرات این ماده از جمله با به دنیا آوردن جنین‌های دارای نقص عضو رنج می‌برند.

مونسانتو در پستی در وب‌سایتش گفته که تنها یکی از ۹ پیمانکار دولتی است که این ماده شیمیایی را تولید کرده‌اند.

این شرکت استدلال کرده است دولت آمریکا جزئیات تولید ماده نارنجی و زمان و مکان و نحوه استفاده آن را تعیین کرده است. ماده نارنجی تنها برای استفاده از سوی دولت تولید شد.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/vhfuKX

خبرگزاری ایسنا

برچسب های گیاهپزشکی ایران

یکی از نگرانی های بزرگ درباره کاشت گیاهان تراریخته ظهور ابرعلف هرزها در نتیجه مصرف بیش از حد گلایفوسیت، ماده موثره اصلی به کاررفته در رانداپ و دیگر آفت کش های پرفروش شرکت مونسانتو است. به ...
کمیسیون اروپا بالاخره تصمیم به تمدید مجوز علف کش گلایفوسیت برای 18 ماه دیگر یعنی تا پایان سال 2017 میلادی گرفت. این تصمیم با اعتراض شدید شرکت مونسانتو مواجه شده است. به گزارش گیاهپزشکی ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از تسنیم، جفری ساکس مشاور دبیر‌کل سازمان ملل متحد در امور توسعه پایدار درباره برخی مخاطرات و عوارض تولید و مصرف محصولات دستکاری شده ژنتیکی ...
به گزارش گیاهپزشکی ایران (ippn.ir) و به نقل از راشا تودی، اعتراضات گسترده و کمپین های اعتراضی اخیر در پی هشدار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر سرطان زا بودن علف کش گلایفوسیت و ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها