شنبه, ۲۷ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمان  »   امحا سموم کشاورزی تاریخ گذشته در کرمان
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۰۸

امحا سموم کشاورزی تاریخ گذشته در کرمان

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: 18 تن سم کشاورزی از رده خارج که از 50 سال قبل در انبار شهر باغین کرمان دپو شده بود با حمایت استانداری کرمان و سازمان جهاد کشاورزی امحا می شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: ۱۸ تن سم کشاورزی از رده خارج که از ۵۰ سال قبل در انبار شهر باغین کرمان دپو شده بود با حمایت استانداری کرمان و سازمان جهاد کشاورزی امحا می شود.

ناصر طاهری روز چهارشنبه افزود: بخشی از این سموم که غیر کلره بودند در ابتدای دولت یازدهم توسط یک شرکت معتبر، بسته بندی و به منظور امحا به تهران و ساوه منتقل شدند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ شخص و نهادی در دولت های قبل برای معدوم کردن این سموم کاری انجام نداده است اضافه کرد : مصرف سموم کلره ای که در این انبار دپو شده، سال های قبل ممنوع شده و اخیرا یک شرکت داخلی که مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی است امور بسته بندی و پلمپ این سموم را انجام داده است.
طاهری ادامه داد: وجود این سموم در حال حاضر به دلیل بسته بندی شدن مطابق با استانداردهای لازم و پلمب بودن در انبار هیچ خطری برای مردم و محیط زیست منطقه باغین ندارد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان اظهار کرد: بوی حاصل از این سموم بسیار کم شده و بویی که در حال حاضر استشمام می شود بی خطر است.
وی با بیان اینکه امکانات و وسایل برای امحا کردن این سموم در کشور وجود ندارد عنوان کرد: سم های کلره برای امحا شدن باید به کشور فرانسه منتقل و در آنجا معدوم شوند.
طاهری اضافه کرد: برای امحا کردن هر کیلو از این سموم حدود ۱۲ یورو اعتبار نیاز است که با هزینه های حمل و بسته بندی حدود ۱۰ میلیارد ریال برای معدوم کردن تمام سموم موجود در انبار باغین کرمان نیاز داریم.
وی ضمن تقدیر از مدیران استانداری کرمان تصریح کرد: استانداری کرمان تاکنون ۲ میلیارد ریال برای معدوم کردن سموم غیرکلره به سازمان حفظ نباتات کمک کرده است.
طاهری افزود: پیگیری های لازم برای دریافت اعتبار انجام شده و منتظر هستیم، سازمان مدیریت بحران کشور این اعتبار را در اختیار سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمان قرار دهد.
۲۵۰ تن از سموم سنواتی دپو شده در باغین کرمان در کشور موجود است که ۱۸ تن از این مقدار در شهر باغین و در ۲۰ کیلومتری مرکز شهر کرمان دپو شده است.
استان کرمان دارای ۲۳ شهرستان است و جنوب استان با هفت شهرستان سازمان جهاد کشاورزی مستقل دارد.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

جلسه شورای ملی ایمنی زیستی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد. در جلسه شورای ملی ایمنی زیستی، معاون اول رئیس جمهور بر اهمیت ...
مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: کبک عامل مهم از بین رفتن آفت سن گندم بوده ولی شکار غیرمجاز این حیوان موجب افزایش آن در مزارع گندم و جو این شهرستان شده است....
معاون حقوقی رئیس جمهور با ارسال نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی، تشدید نظارت‌ها را در زمینه قارچ ترافل از جنگل های هیرکانی خواستار شد. دکتر لعیا جنیدی در نامه‌ای به ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان این‌که بدون سم، نمی‌توان آفت موش را کنترل کرد، گفت: برای کنترل جمعیت آفت موش در اراضی استان، روش‌های بیولوژیکی مثل گربه جواب ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها