پنجشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمان  »   امحا سموم کشاورزی تاریخ گذشته در کرمان
۱۳ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۰۸

امحا سموم کشاورزی تاریخ گذشته در کرمان

 مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: 18 تن سم کشاورزی از رده خارج که از 50 سال قبل در انبار شهر باغین کرمان دپو شده بود با حمایت استانداری کرمان و سازمان جهاد کشاورزی امحا می شود

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: ۱۸ تن سم کشاورزی از رده خارج که از ۵۰ سال قبل در انبار شهر باغین کرمان دپو شده بود با حمایت استانداری کرمان و سازمان جهاد کشاورزی امحا می شود.

ناصر طاهری روز چهارشنبه افزود: بخشی از این سموم که غیر کلره بودند در ابتدای دولت یازدهم توسط یک شرکت معتبر، بسته بندی و به منظور امحا به تهران و ساوه منتقل شدند.
وی با اشاره به اینکه تاکنون هیچ شخص و نهادی در دولت های قبل برای معدوم کردن این سموم کاری انجام نداده است اضافه کرد : مصرف سموم کلره ای که در این انبار دپو شده، سال های قبل ممنوع شده و اخیرا یک شرکت داخلی که مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی است امور بسته بندی و پلمپ این سموم را انجام داده است.
طاهری ادامه داد: وجود این سموم در حال حاضر به دلیل بسته بندی شدن مطابق با استانداردهای لازم و پلمب بودن در انبار هیچ خطری برای مردم و محیط زیست منطقه باغین ندارد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان اظهار کرد: بوی حاصل از این سموم بسیار کم شده و بویی که در حال حاضر استشمام می شود بی خطر است.
وی با بیان اینکه امکانات و وسایل برای امحا کردن این سموم در کشور وجود ندارد عنوان کرد: سم های کلره برای امحا شدن باید به کشور فرانسه منتقل و در آنجا معدوم شوند.
طاهری اضافه کرد: برای امحا کردن هر کیلو از این سموم حدود ۱۲ یورو اعتبار نیاز است که با هزینه های حمل و بسته بندی حدود ۱۰ میلیارد ریال برای معدوم کردن تمام سموم موجود در انبار باغین کرمان نیاز داریم.
وی ضمن تقدیر از مدیران استانداری کرمان تصریح کرد: استانداری کرمان تاکنون ۲ میلیارد ریال برای معدوم کردن سموم غیرکلره به سازمان حفظ نباتات کمک کرده است.
طاهری افزود: پیگیری های لازم برای دریافت اعتبار انجام شده و منتظر هستیم، سازمان مدیریت بحران کشور این اعتبار را در اختیار سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان کرمان قرار دهد.
۲۵۰ تن از سموم سنواتی دپو شده در باغین کرمان در کشور موجود است که ۱۸ تن از این مقدار در شهر باغین و در ۲۰ کیلومتری مرکز شهر کرمان دپو شده است.
استان کرمان دارای ۲۳ شهرستان است و جنوب استان با هفت شهرستان سازمان جهاد کشاورزی مستقل دارد.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

یک پروانه‌شناس در معاونت محیط‌طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: افزایش بارندگی و گیاهان سبب رشد جمعیت پروانه‌ها شده است و این موضوع به هوای پاک ارتباطی ندارد. تهران این روزهای میزبان ‌میهمانان زیبا ...
تهران این روزهای میزبان مهمانان زیبا و کوچکی است که سال‌ها از آنها خبری نبود. از اواخر هفته گذشته سطح شهر تهران پر از پروانه شد، پروانه‌هایی که به خاطر تغییر دوره‌های بارشی ...
گل‌های باران‌خورده، زمین‌های کشاورزی و اندک باغ‌های بازمانده تهران از پروانه پر شده است. پروانه‌ها دیروز بال گشوده و از شرق تهران به مرکز شهر آمده‌اند و از دیدن این همه بالِ رنگارنگ، ...
مدیر کل دفتر پایش و تحلیل خطر سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه واردات بذر، قلمه و نهال درخت پالونیا در کشور ممنوع است،گفت: کشت این محصول غیرقانونی است. احمد چراغیان درباره مباحث مطرح شده مبنی ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها