پنجشنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   ارائه تسهیلات بدون قید و شرط برای متقاضیان کشت گلخانه ای
۹ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۶:۰۱

معاون وزیر جهاد کشاورزی در اختتامیه نمایشگاه باغبانی؛

ارائه تسهیلات بدون قید و شرط برای متقاضیان کشت گلخانه ای

معاون وزیر جهاد کشاورزی از ارائه تسهیلات وزارت جهاد کشاورزی به متقاضیان احداث کشت گلخانه ای بدون هیچگونه محدودیتی در بانک های عامل خبرداد.

محمدعلی طهماسبی با بیان اینکه کشت گلخانه ای تغییر کاربری نیست و با توجه به گسترش روزافزون آلوگی هوای کلانشهرهای کشور، از اهتمام به توسعه کشاورزی شهری به عنوان راهکار کاهش آلودگی در کلان شهرها نام برد.

وی در مراسم اختتامیه سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی، ماشین آلات و صنایع وابسته تصریح کرد: حمایت از سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی شهری و توسعه گلخانه ها توسط بخش خصوصی از راهکارهایی است که وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار خود قرار داده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام حمایت این وزارت خانه از برگزاری این نمایشگاهها توسط بخش خصوصی، افزود: سپردن امور دولتی بخش کشاورزی به شرکت های خصوصی که دارای تخصص لازم و مجهز به علم روز و فن آوری های نوین دنیا­ هستند ­منجر به ظهور بازارهای نوین کسب و کارو ایجاد فضای رقابتی برای کسب و درآمد برای افراد جویای کار می شود.

به گفته طهماسبی، ارائه تسهیلات ویژه به شرکت های دانش بنیان در صنعت کشاورزی ، یکی از سیاست های مشوقی این وزراتخانه برای شرکت های خصوصی است.

وی همچنین با اشاره به برنامه های معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برای مبارزه با پدیده خشکسالی از سه راهکار توسعه کشت نشائی، گسترش کشت گلخانه ای و احداث سایبان ها برای مهار تنش های گرمایی نام برد و تصریح کرد: با توجه به مشکلات عدیده ای که بخش کشاورزی ما به دلیل خشکسالی با آن دست به گریبان است، تغییر روش های آبیاری سنتی به روش های نوین در دستور کار این معاونت قرارگرفته به نحوی که امروز توانسته ایم ۱۳۲ هکتار از گلخانه های کشور را با سیستم کشت نشایی اداره کنیم .

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: با استفاده از این روش ما علاوه بر کاهش ۹۰درصدی مصرف آب ، توانسته ایم ریسک تنش های محیطی را نیز به نحو چشمگیری کاهش داده و از سوی دیگر ما شاهد هستیم که میزان بهره وری و تولید مصولات گلخانه ای افزایش چشمگیری داشته است.

وی متذکر شد: یکی دیگر از برنامه های این وزارتخانه ارائه تسهیلات برای احداث سایبان ها است. تجربه ثابت کرده که ایجاد سایبان ها توانسته است علاوه برمهار تنش های گرمایی علی الخصوص در مناطق جنوبی کشور، در کاهش ۳۰درصدی مصرف آب نیزبسیار موثر باشد.
طهماسبی درپایان از تغییر کاربری کشت سنتی در۹۰۰ هزار باغ کشور و گسترش کشت گلخانه ای برای مبارزه با پدیده سرمازدگی خبرداد و گفت: یکی از تنش های دیگر در کشاورزی بحث سرما و سرمازدگی است که علاوه بر تحمیل کردن زیان هنگفتی برای کشور، موجب از بین رفتن محصولاتی مانند گردو، انگور، سیب و … می شود که همین امسال نیز ما شاهد بودیم که با کاهش تولید محصولات کشاورزی بر اثر سرمازدگی، قیمت این محصولات افزایش چشمگیری در بازار داشته است.

براساس این گزارش، سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی، ماشین آلات و صنایع وابسته ۶ تا ۹ شهریورماه امسال در بوستان گفت وگو تهران برپا و با توجه به برگزاری در سومین دوره خود از استقبال قابل قبولی برخوردار شد.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/hFuDQj

خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط

No Thoughts on ارائه تسهیلات بدون قید و شرط برای متقاضیان کشت گلخانه ای

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها