دوشنبه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان جنوبی  »   مبارزه با آفات به صورت همگانی انجام شود
۱۱ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۳۷

مبارزه با آفات به صورت همگانی انجام شود

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: کشاورزان برای مبارزه با آفات مختلف با یکدیگر همکاری کنند چرا که مبارزه و از بین بردن آفات باید با همکاری تمامی کشاورزان و به صورت منطقه ای انجام شود

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: کشاورزان برای مبارزه با آفات مختلف با یکدیگر همکاری کنند چرا که مبارزه و از بین بردن آفات باید با همکاری تمامی کشاورزان و به صورت منطقه ای انجام شود.

مریم جوادی بایگی روز یکشنبه افزود: سوسک سرشاخه خوار رزاسه، سوسک چوبخوار سارتا و سوسک های طوقه و ریشه خوار از مهمترین آفات چوبخوار درختان میوه در سربیشه است که این آفات در نتیجه ضعف درختان و رعایت نکردن مسائل بهداشتی در باغات گسترش یافته است.
وی توجه به مدیریت تلفیقی را برای کاهش جمعیت و جلوگیری از خسارت آفات ضروری دانست و گفت: در سیستم مدیریت تلفیقی از تمامی روش های مبارزه به طور هماهنگ در پیشگیری از خسارت یا کنترل موثر و درازمدت آفات استفاده می شود.
وی استفاده تلفیقی از آبیاری و تغذیه مناسب، کمپوست به جای کود حیوانی، هرس شاخه های خشکیده و آلوده، کشت پیاز و سیر به عنوان گیاهان تله برای جمع آوری سوسک های شاخک بلند چوبخوار، استفاده از خمیر سمی در مدخل دالان های درختان به ویژه به صورت همگانی را از عوامل کنترل و کاهش خسارت آفات در باغات میوه ذکر کرد.
مدیر جهاد کشاورزی سربیشه با بیان اینکه آفت کرم گلوگاه در تمامی باغات انار شهرستان مشاهده شده است گفت: برای مبارزه با این آفت جمع آوری میوه‌های آلوده و سوزاندن آنها به صورت منطقه‌ای در شهرستان انجام می شود و در برخی باغات کنترل بیولوژیک با زنبور تریکوگراما نیز صورت می گیرد.
وی اظهار داشت: سمپاشی برای نابودی این آفت هیچ تاثیری ندارد چرا که این آفت داخل تاج انار تخم ریزی و لارو آن از داخل میوه تغذیه می کند اما نصب تله نوری و تله های فرمونی در شکار شب پره های آفت خیلی موثر است.
جوادی بایگی به کشاورزان توصیه کرد: با رعایت دوره کارنس سموم، ۱۵ تا ۲۰ روز قبل از برداشت میوه از سمپاشی و کودپاشی درختان میوه و از مصرف قارچ کش ها از زمان تشکیل میوه تا برداشت خودداری کنند.
شهر سربیشه به مرکزیت شهرستان سربیشه با هشت هزار و ۲۵۱ کیلومتر مربع وسعت در فاصله ۶۶ کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: طرح راه اندازی مرکز جامع تولید دانش بنیان انار در ساوه، به تصویب کمیسیون کشاورزی مجلس رسید. مسعود شهرجردی با اعلام این خبر افزود: ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی گلستان گفت: مبارزه بیولوژیکی با آفت‌ها ۷۵ درصد هزینه‌های کنترل آفت ها را کاهش می‌دهد. کیانوش حق نما گفت: هر ساله بر اساس تامین اعتباری ...
مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج در شالیزار‌های گیلان آغاز شد. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: مبارزه بیولوژیک با کرم ساقه خوار برنج برای نخستین ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر ضرورت انجام روش های مبارزه تلفیقی علیه آفت کرم ساقه خوار برنج در مزارع شالیزاری تاکید کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها