پنجشنبه, ۲۶ فروردین ۱۴۰۰
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   طغیان آفت پروانه دم قهوه‌ای در جنگل‌های ارسباران
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ , ساعت ۱۵:۱۹

طغیان آفت پروانه دم قهوه‌ای در جنگل‌های ارسباران

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی از طغیان آفت “پروانه دم قهوه‌ای” در جنگل‌های ارسباران خبر داد و افزود: شرایط خطرناک و شدید در منطقه از لحاظ این آفت اصلا وجود ندارد اما اقدام به کنترل این آفت کرده‌ایم تا در سال‌های آتی، شاهد خسارت به جنگل‌های ارسباران نباشیم.

رستم صادقی گفت: آفت «پروانه دم قهوه‌ای» یک آفت جنگلی است که در برخی سال‌ها طغیان می‌کند و باعث خسارت در جنگل‌ها می‌شود.

وی افزود: خسارت ناشی از این آفت ابتدا در اوایل دهه ۸۰ در منطقه دیده شده بود و بار دیگر در سال ۹۸، طی پایش‌هایی که در جنگل‌های ارسباران از نظر آفت و بیماری‌ها انجام می‌گرفت، متوجه شدیم که در برخی از مناطق جنگلی شهرستان اهر در حومه روستاهای افیل، بهل و گوراوان از این آفت خسارت دیده‌اند.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که آفت در مرز مشترک استان‌های اردبیل و آذربایجان شرقی طغیان کرده بود، با تشکیل جلسات مشترک کارشناسی بین اداره کل منابع طبیعی دو استان مقرر شد تا به صورت مشترک و هر استان در محدوده خود، در بحث کنترل این آفت اقدام کند.

صادقی گفت: بر اساس جمع بندی‌ها، آفت پروانه دم قهوه‌ای به صورت لاروهای زمستانی، بالای ۲۰۰ حتی به اندازه ۵۰۰ لارو در یک لانه جمع شده و زمستان گذرانی می‌کنند، این زمان بهترین موقع است تا به صورت مکانیکی و دستی این لانه‌ها از درخت جدا شده و در فاصله ۷۰۰ الی ۸۰۰ متری از جنگل در یک گودالی ریخته شده و از بین برود.

وی در خصوص ابعاد خسارت این آفت در استان، گفت: ۳۰۰۰ هکتار از جنگل‌های ارسباران در این منطقه وجود دارد که تاکنون آلودگی آفت در این منطقه جنگلی زیاد شدید نبوده است و لاروهای زمستانی در بالای ۱۵۰۰ هکتار از منطقه جنگلی به صورت مکانیکی حذف شده‌اند.

وی در خصوص مبارزه با لاروهایی که از لانه خارج شده‌اند، گفت: برای مبارزه با لاروهای زمستانی که از لانه خارج شده و می‌خواهند از برگ، تغذیه کنند، از هفته گذشته شروع به استفاده از دشمنان طبیعی که در حقیقت حشره کش‌های زیستی از نوع باکتری هستند، کردیم.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی افزود: این باکتری‌ها به سمت درختان محلول پاشی می‌شوند، تا لاروها پس از تغذیه از آن‌ها از بین بروند؛ با این روش، اکوسیستم و درختان صدمه نمی‌بینند.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی از تداوم مبارزه با آفت پروانه دُم قهوه‌ای در مناطق جنگلی درگیر ارسباران و شهرستان اهر خبر داد و گفت: این حشره آسیبی به انسان و ...
عبدالرضا سنگاری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران-نوشهر در بازدید میدانی از طغیان آفت پروانه دم قهوه‌ای در منطقه نرگس کَش روستای دلیر شهرستان چالوس با بیان اینکه متاسفانه این آفت از ...
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی به کارگیری همه امکانات را برای جلوگیری از خسارت آفت پروانه دُم قهوه‌ای به جنگل فندقلوی اهر خواستار شد. محرم زاده ...
کارشناس گیاه پزشکی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر از طغیان آفت پروانه دم قهوه‌ای در حدود پنج هکتار از جنگل‌های شهرستان چالوس خبر داد. آفت پروانه ...
No Thoughts on طغیان آفت پروانه دم قهوه‌ای در جنگل‌های ارسباران

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها