دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کرمانشاه  »   رهاسازی زنبور هابروبراکون در سطح 20 هزار هکتار از مزارع کرمانشاه
۱۸ خرداد ۱۳۹۹ , ساعت ۱۱:۵۴

رهاسازی زنبور هابروبراکون در سطح ۲۰ هزار هکتار از مزارع کرمانشاه

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از رهاسازی زنبور هابروبراکون در سطح 20 هزار هکتار از مزارع استان برای مقابله با آفات خبر داد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه از رهاسازی زنبور هابروبراکون در سطح ۲۰ هزار هکتار از مزارع استان برای مقابله با آفات خبر داد.

 فرهاد شریفی با اشاره به آغاز رهاسازی زنبور هابروبراکون در مزارع گوجه فرنگی، نخود و ذرت استان برای مقابله با آفات، گفت: این حشره مفید برای مقابله با آفاتی مثل کرم میوه گوجه فرنگی(هلیوتیس)، کرم پیله خوار نخود و کرم ذرت(سزامیا) کاربرد داشته و باعث کنترل آفات می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از زنبور هابروبراکون به صورت قابل توجهی ضمن کاهش هزینه‌های کشاورزان، مانع ورود سموم شیمیایی به داخل مزارع می‌شود.

شریفی با بیان اینکه سال گذشته زنبور هابروبراکون در سطح ۱۹ هزار هکتار از اراضی گوجه فرنگی، ذرت و نخود استان رهاسازی شد، گفت: هرچند میزان استفاده از این روش به استقبال کشاورزان بستگی دارد، اما امسال استفاده از این زنبور در مزارع استان به ۲۰ هزار هکتار خواهد رسید.

وی با اشاره به حمایت از کشاورزانی که اقدام به رهاسازی زنبور هابروبراکون در مزارع خود می‌کنند، گفت: کشاورزانی که اقدام به رها سازی این زنبور در مزارع خود کنند تا جایی که اعتبارات اجازه بدهد، تنها نیمی از هزینه کار را پرداخت خواهند کرد و نیم دیگر آن از سوی دولت پرداخت خواهد شد.

شریفی با بیان اینکه امسال دهمین سالی است که در مزارع استان کرمانشاه از حشرات برای مبارزه با آفات استفاده می‌شود، ابراز امیدواری کرد: در آینده شاهد گرایش بیشتر کشاورزان استان به مبارزه بیولوژیک با آفات بخش کشاورزی باشیم.

شریفی افزود: توسعه مبارزه بیولوژیک در سطح مزارع و باغات استان در سال‌های آتی بیشتر مدنظر است.

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

معاونت کنترل آفات سازمان حفظ نباتات در راستای توسعه کنترل بيولوژيک و غير شيميايی آفات، دومين مرحله وبينارهای آموزشی را برگزار می کند. با توجه به اهميت توليد محصول سالم ...
حوزه کشاورزی به عنوان بخش اصلی در تأمین اقلام اساسی سبد مصرفی خانوار‌ها اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد هر کشوری دارد؛ یکی از برنامه‌های مهم اقتصادی کشورها، سرمایه‌گذاری در این حوزه است به گونه‌ای ...
"ميزگرد زنده تلویزیونی راهکارهای توسعه کنترل بیولوژیک در کشور" با حضور دکتر رسول مرزبان، رییس بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک مؤسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور روز چهارشنبه 5 آذر‌ماه سال‌جاری از برنامه تلويزيوني رويش ...
پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس موفق به شناسایی و ثبت ۱۲ گونه جدید از زنبورهای پارازیتوئید خانواده   Braconidea  در مجلات معتبر بین‌المللی شدند. این زنبورها نقش حیاتی در کنترل بیولوژیک آفات ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها