یکشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, علمی, یزد  »   جهانی شدن کفشدوزک شیرکوه
۲ تیر ۱۳۹۹ , ساعت ۹:۴۳

جهانی شدن کفشدوزک شیرکوه

نام کفشدوزکی که تنها در ارتفاعات شیرکوه زیست می‌کند در یک مجله علمی به ثبت رسید.

نام کفشدوزکی که تنها در ارتفاعات شیرکوه زیست می‌کند در یک مجله علمی به ثبت رسید.

مهدی زارع خورمیزی از کارشناسان اداره کل محیط زیست یزد موفق به شناسایی و ثبت گونه جدید کفشدوزک در ارتفاعات شیرکوه یزد شد.

این کفشدوزک به نام شیرکوه نامگذاری شد که نام گونه جدید اشاره به شیرکوه، یکی از مناطق کشف آن دارد.

کارشناس محیط زیست استان با بیان اینکه کفشدوزک‌ها حشرات بسیار مفیدی هستند ودر کنترل جمعیت آفات گیاهی نقش بسیار مهمی در طبیعت ایفا می‌کنند گفت: طی مطالعات انجام گرفته بر یک گونه جدید کفشدوزک برای جهان علم شناسایی و توصیف گردید.

وی اظهار داشت: نتایج این مطالعه به تازگی در تارنمای در مجله تخصصی Zookeys منتشر گردیده است و این کفشدوزک با نام علمی Oenopia shirkuhensis به نام کفشدوزک شیرکوه نام گذاری شده است.

این کارشناس در باره مشخصات کفشدوزک شیرکوه گفت: اندازه این کفشدوزک ۳.۷۶ تا ۴.۳۱ میلی متر است و میان گونه جدید و گونه Adalia bipunctata f. typica رابطه تقلیدی مولرین برقرار است واین گونه، تنها کفشدوزکی است که در ارتفاعات بالا (۲۹۶۰ تا ۳۱۵۵ متر) در شیرکوه زیست می‌کند.

مطالب مرتبط

کفشدوزک‌ها از مراتع کم شده‌اند و پروانه‌ها از گل‌ها. حشره‌شناسان نگران این زوال‌اند. جمعیت ١٠ تا ١٥‌هزار گونه حشره ایران با از بین رفتن زیستگاه‌ها به خطر افتاده؛ هر کجا شهری زاده شده ...
بزرگترین مرکز گیاه پزشکی غرب خراسان رضوی با هزینه 2 میلیارد ریال روز دوشنبه طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولان اجرایی در سبزوار به بهره برداری رسید. مدیر جهاد کشاورزی سبزوار در این مراسم گفت: ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها