سه شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, همدان  »   سالم‌سازی محصولات با کنه شکارگر
۲۵ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۹:۳۶

سالم‌سازی محصولات با کنه شکارگر

عضو هیئت علمی گروه گیاه‌پزشکی دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینای همدان با بیان اینکه استفاده از سموم شیمیایی موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود، گفت: باقی ماندن سم‌ها در محصول یکی از این مشکلات است که موجب می‌شود تا این سم‌ها همراه محصول به مصرف‌کننده برسد.

دکتر محمد خانجانی یکشنبه ۲۵ شهریورماه در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه بنا براین مجبوریم در روش‌های شیمیایی تجدیدنظر کنیم، افزود: یکی از روش‌های سالم برای تولید محصول سالم استفاده از عوامل کنترل‌کننده‌ای است که با استفاده از حشرات و کنه‌هایی که می‌توانند از آفات گلخانه‌ای تغذیه کنند، آفات را از بین ببریم.

وی با اشاره به اینکه در این شرکت دانش‌بنیان ۳ نوع کنه شکارگر تولید می‌کنیم، افزود: در کشورتنها شرکتی هستیم که تولید انبوه این ۳ نوع کنه شکارگر را داریم که مشکلات آفات گلخانه‌ای را از بین می‌برد.

خانجانی با بیان اینکه با استفاده و رهاسازی این کنه‌های شکارگر می‌توانیم به حفظ محیط زیست و بالا بردن تنوع‌زیستی و مهمتر از همه، تولید محصول بدون آلودگی کمک کنیم، ادامه داد: یکی از معضلات استفاده از سموم شیمیایی، ایجاد سرطان در مصرف‌کننده است که با استفاده و رهاسازی این کنه‌ها می‌توانیم به سلامت مصرف‌کننده کمک کنیم.

وی با بیان اینکه احتمالا هفته آینده رهاسازی این کنه‌ها را در ۲ گلخانه خواهیم داشت، عنوان کرد: میزان تولیدات ما خیلی بیش از استفاده از ۲ گلخانه است و در آینده در دیگر گلخانه‌ها استفاده خواهیم کرد.

خانجانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته عوامل کنترل‌کننده از کشور هلند وارد می‌شده است، افزود: با بومی‌سازی این روش‌ها می‌توانیم به سلامت جامعه کمک کنیم.

وی با بیان اینکه تعداد مشخصی از آفات در گلخانه‌ها فعالیت می‌کنند، اضافه کرد: با استفاده از این کنه‌ها، نیازی به استفاده از سموم شیمیایی دیگری برای از بین بردن آفات نیست.

خانجانی با اشاره به اینکه با استفاده از روش‌های کنترل‌کننده و این کنه‌های شکارگر ممکن است حدود ۳۰ درصد بر قیمت محصولات اضافه شود، گفت: با استفاده از این کنه‌های شکارگر، محیط زیست نابود نمی‌شود و با استفاده از این روش بیولوژیک، یک گونه بیولوژیک به اکوسیستم اضافه شده و تنوع‌زیستی را بالا برده‌ایم و مهمتر اینکه، این محصول تولیدشده، ایمنی مصرف دارد.

 

لینک کوتاه خبر: https://goo.gl/XB9QDK

خبرگزاری ایسنا

مطالب مرتبط

ميزگرد زنده تلویزیونی با عنوان "چالش‌های گیاه‌ پزشکی زعفران در کشور" با حضور دکتر غلامرضا گل محمدي عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور روز چهارشنبه 17 دی ماه از برنامه تلويزيونی ...
وبینار علمی-پژوهشی با موضوع "موانع غیر تعرفه ای در صادرات محصولات کشاورزی؛ با تاکید بر حداکثر میزان مجاز باقیمانده ها (MRLs)، بهداشت گیاهی (SPS) و سلامت (Food safety) محصولات کشاورزی" توسط دکتر محمدکاظم ...
نشریه "موازین و اصول بهداشت گیاهی و نحوه کنترل آفات در گلخانه ها" توسط دفتر پيش آگاهي سازمان حفظ نباتات كشور منتشر گرديد. به نقل از سازمان حفظ نباتات كشور، ...
موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی همزمان با هفته پژوهش و فناوری از محلول ضدعفونی و حذف کننده باقی مانده سموم و آلاینده‌های شیمیایی از میوه و سبزیجات در مشهد رونمایی کرد....
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها