یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
»   ایران  »   آفت مگس زیتون با محصول قاچاق وارد کشور شد
۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۳۵

مجری طرح زیتون کشور:

آفت مگس زیتون با محصول قاچاق وارد کشور شد

مجری طرح زیتون کشور گفت: آفت مگس زیتون با محصول قاچاق و غیر استاندارد وارد کشور شد و خسارات زیادی در سالهای گذشته به اقتصاد کشاورزان و تولیدکنندگان وارد کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، رمضان ملک رودی روز یکشنبه در نشست مشترک روسای سازمان های جهاد کشاورزی استانهای قزوین، زنجان و گیلان با محور هماهنگی کنترل آفت مگس زیتون که در باغستان برگزار شد اظهارداشت: در دنیا حدود ۱۱ میلیون باغ زیتون وجود دارد که هر سال توسعه زیتون به صورت خطی در حال افزایش است که نشان می دهد مردم به مصرف زیتون و محصولات آن گرایش دارند.

آفت مگس زیتون با محصول قاچاق وارد کشور شد

رمضانی ملک رودی افزود: آفت مگس زیتون در اوایل سال ۸۲ از طریق واردات غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شد و در سال ۹۰ خسارت زیادی به باغات زیتون کشور وارد کرد.

وی اظهارداشت: در همین راستا دوره های تخصصی در داخل کشور برگزار شد و تعدادی از کارشناسان دفتر زیتون به خارج از کشور اعزام شدند تا دوره های آموزشی برای مبارزه و کنترل این آفت را فرا گیرند.

مشاور وزیر و مجری طرح زیتون کشور گفت: وجود باغهای سنتی و قدیمی زیتون، تخصیص نیافتن اعتبار کافی و لازم، هزینه انتقال آب و تامین آب در باغات سنتی و غیر اقتصادی بودن باغات زیتون سنتی به لحاظ هزینه های برداشت از مهمترین مشکلات باغداران زیتون است.

وی بیان کرد: بازجوان سازی باغهای قدیمی، نوسازی باغهای کم بازده و اصلاح آنها می تواند عملکرد در واحد سطح را افزایش دهد که در این زمینه ملزومات علمی تخصصی برای اجرای طرح های نوسازی وجود دارد.

ملک رودی اظهارداشت: کارهای ترویجی انجام شده نتایج خوبی داشته و اگر اعتبار لازم برای اجرای طرح های بهینه سازی باغات تامین شود می توانیم عملکرد را افزایش دهیم.

منبع خبر: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: در چند سال گذشته افت مگس زیتون مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کرده بود که امسال با مدیریت خوب کشاورزان کمترین خسارت را در آفت مگس متحمل شدیم....
صبح امروز بنا به دعوت سازمان حفظ نباتات، معاونین زراعت و باغبانی و رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون در جلسه ای که به منظور بازنگری وضعیت ناوگان سمپاشی کشور در محل سازمان حفظ نباتات ...
  عصر روز گذشته با حضور مهندس طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات و روسا و مدیران سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای زنجان،گیلان و قزوین جلسه کمیته فنی بررسی آفت مگس ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها