سه شنبه, ۰۴ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گیلان  »   آغاز برداشت زیتون در رودبار/باغداران مراقب آفت مگس زیتون باشند
۷ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۱۸

آغاز برداشت زیتون در رودبار/باغداران مراقب آفت مگس زیتون باشند

رئیس جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به آغاز برداشت زیتون از باغات رودبار و پیش بینی تولید ۲۱ هزار تُن زیتون در سال جاری، گفت: باغداران مراقب آفت مگس زیتون باشند

آغاز برداشت زیتون در رودبار/باغداران مراقب آفت مگس زیتون باشند

رئیس جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به آغاز برداشت زیتون از باغات رودبار و پیش بینی تولید ۲۱ هزار تُن زیتون در سال جاری، گفت: باغداران مراقب آفت مگس زیتون باشند.

علیرضا شعبان نژاد با اشاره به اینکه از روزهای گذشته برداشت زیتون از باغات شهرستان رودبار آغاز شده است، اظهارکرد: شهرستان رودبار دارای ۸ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ زیتون است.

وی با بیان اینکه از این میزان ۸ هزار و ۲۰۰ هکتار بارور است، افزود: تاکنون بیش از ۲۰ درصد محصول معادل ۴ هزار و ۲۰۰ تُن زیتون کنسروی از باغات این شهرستان برداشت شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه با اشاره به پیش بینی کارشناسان درباره میزان محصول برداشت شده برای امسال، گفت: براساس این پیش بینی ها انتظار می رود در سال جاری شاهد برداشت ۲۱ هزار تُن زیتون از باغات شهرستان رودبار باشیم.

وی به شیوع آفت مگس زیتون در چند سال گذشته نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ۲ هزار هکتار از باغات زیتون در زمینه شیوع نسل سوم آفت مگس زیتون پایش شده است.

شعبان نژاد در ادامه از زیتون کاران خواست به منظور کاهش شیوع آفت مگس زیتون حتی الامکان محصول زیتون خود را سبزتر برداشت کرده و با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کارت تریکو گراما برای مبارزه با این افات را دریافت کنند.

وی همچنین برلزوم توجه به توصیه های کارشناسان از سوی باغداران تأکید و خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده این آفات، زیتون های ریخته شده در کف باغات خود را جمع آوری و به صورت اصولی دفن کنند.

رئیس جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه برای مبارزه با این آفت در چند سال اخیر مراکزی در سطح استان و شهرستان رودبار راه اندازی و سیاست های لازم نیز تعریف شده است، گفت: حدود ۲۰ مرکز پایش در استان گیلان با جدیت در این زمینه فعالیت کرده و کلاس های آموزشی و ترویج برگزار می کنند.

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: در چند سال گذشته افت مگس زیتون مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کرده بود که امسال با مدیریت خوب کشاورزان کمترین خسارت را در آفت مگس متحمل شدیم....
صبح امروز بنا به دعوت سازمان حفظ نباتات، معاونین زراعت و باغبانی و رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون در جلسه ای که به منظور بازنگری وضعیت ناوگان سمپاشی کشور در محل سازمان حفظ نباتات ...
  عصر روز گذشته با حضور مهندس طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات و روسا و مدیران سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای زنجان،گیلان و قزوین جلسه کمیته فنی بررسی آفت مگس ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها