پنجشنبه, ۰۳ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, ایران  »   توصیه مصرف ریزمغذی‌ها پس از باران/ هشدار به گسترش بیماری‌های قارچی
۲۵ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۸:۳۸

توسط سازمان حفظ نباتات کشور:

توصیه مصرف ریزمغذی‌ها پس از باران/ هشدار به گسترش بیماری‌های قارچی

مصرف ریزمغذی‌ها پس از باران و جلوگیری از سم‌پاشی در زمان بارندگی توصیه سازمان حفظ نباتات به کشاورزان است تا ضمن افزایش مقاومت گیاه خطر انواع بیماریها و آفات مرتبط با رطوبت کاهش یابد.

نماینده سازمان حفظ نباتات کشور در سازمان هواشناسی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: سامانه بارشی از ۲۲ تا ۲۸ فروردین‌ماه از غرب کشور وارد شده و تمامی نقاط کشور را دربر می‌گیرد.

اکرم اسدی افزود: این بارش‌ها ممکن است باعث آب‌گرفتگی مزارع و باغ‌ها شود که به بهره‌برداران توصیه می‌شود سیلاب‌ها را به استخرهای ذخیره آب هدایت کرده و در حین بارندگی از سم‌پاشی و محلول‌پاشی گیاهان خودداری کنند.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که بعد از بارندگی دمای خاک و محیط کاهش یافته و رطوبت بالا می‌رود توصیه می‌شود که کشاورزان نسبت به بیماری‌های قارچی حساس باشند و برای بالا بردن مقاومت گیاه استفاده از ریزمغذی‌هایی از ترکیبات پتاسه، روی، منگنز و… را اولویت قرار دهند.

اسدی ادامه داد: زنگ زرد، حمله علف‌های هرز و بیماری‌های قارچی از مهم‌ترین عوارضی است که در بارش‌های زیاد باید مدنظر قرار گیرد.

لکه‌سیاه سیب و آتشک در کمین درختان میوه با افزایش بارندگی‌ها

رئیس گروه عوامل غیرزنده محیطی در سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد: به باغداران استان‌های غربی چون کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و… توصیه می‌شوند مبارزه با لکه‌سیاه سیب، آتشک و… را پایش کنند و در صورت بروز هرچه سریع‌تر عملیات مبارزه را آغاز کنند.

وی یادآور شد: معمولاً سامانه‌های هواشناسی یک هفته‌ای است و بعد از سه روز بارندگی شاهد روزهای بدون بارش خواهیم بود که توصیه می‌شود محلول‌پاشی‌ها را در روزهای بدون بارش انجام دهند تا از آلودگی آب‌های زیرزمینی و روان‌آب‌ها جلوگیری شود.

اسدی تأکید کرد: به مناطق جنوبی کشور که از پوشش‌های گیاهی فقیری برخوردار است نسبت به وقوع سیل هشدار داده می‌شود.

وی در پایان اظهار داشت: در سال‌های پربارش آفات و بیماری‌ها گسترش می‌یابد و باید بهره‌برداران کشاورزی پایش‌های بیشتری داشته باشند تا در نخستین ساعا‌ها نسبت به عملیات مبارزه‌ای اقدام کنند./

منبع: خبرگزاری ایانا

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه مصرف بی رویه سم در کشور به حداقل رسیده است، گفت: به ازای هر کیلوگرم محصولی که در کشور تولید می‌شود حدود ۰.۳۵ گرم سم ...
نهمین سمپوزیوم بیماری های خاک برد استرالیا از تاریخ 14 تا 17 نوامبر 2016 در نورث کانتربری نیوزلند برگزار می گردد. ثبت نام در سمپوزیوم از 18 آوریل شروع شده و تا 28 اکتبر ادامه ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها