یکشنبه, ۰۹ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, ایران  »   آفت مگس به باغات زیتون خسارت زد
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۳۱

معاون سازمان حفظ نباتات:

آفت مگس به باغات زیتون خسارت زد

معاون سازمان حفظ نباتات گفت:مهم ترین آفت کلیدی باغات زیتون در دنیا، مگس زیتون است که در برخی سالها خسارت بالای 70 درصد به باغات وارد می کند.

یحیی ابطالی معاون سازمان حفظ نباتات در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به آفت مگس زیتون اظهار داشت: مهم ترین آفت کلیدی باغات زیتون در دنیا، مگس زیتون است که در برخی سالها خسارت بالای ۷۰ درصد به باغات وارد می کند.
وی با اشاره به اینکه این آفت از سال ۸۴ وارد کشور شده، گفت: در سالهای ۸۳ و ۹۲ خسارت بالایی به باغات وارد شد، به طوریکه بیش از ۳۵ الی ۴۰ درصد محصول از بین رفت.
ابطالی ادامه داد: اولویت اصلی برای مدیریت این آفت همگانی در سه استان گیلان، قزوین و زنجان گذاشتیم چرا که در سال های ۸۳ و ۹۲، مرکز آفت مگس زیتون در این استان ها بود.
وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر خسارت به کمتر از نیم درصد رسیده، بیان کرد: با توجه به حمایت و مدیریت ستاد بحران در دوسال گذشته، خسارت به کمتر از نیم درصد رسیده که  می توان این امر را  اتفاق بسیار بزرگی در بحث تولید دانست.
معاون سازمان حفظ نباتات در ادامه یادآور شد: گرچه برای مبارزه با آفت مگس زیتون در دو سال اخیر ۳.۵ میلیارد تومان هزینه شده اما گفتنی است که  با این اقدام از خسارت ۸۰ الی ۱۰۰ میلیارد تومان از باغات جلوگیری به عمل آمد.
وی با اشاره به کنترل این آفت افزود: کنترل آفت در باغات زیتون عموما به صورت غیر شیمیایی و پایش انجام شده به طوریکه توانستیم با استفاده از ایستگاه های مختلف و شبکه مراقبت ردیابی جمعیت مگس را کنترل کنیم.
ابطالی با بیان اینکه ایستگاه های مراقبت در این استان ها فعال است، تصریح کرد: امسال هم همانند دو سال گذشته در صورت حمایت ستاد بحران و خرید تجهیزات مورد نیاز خسارت قابل توجهی به باغات نخواهیم داشت چرا که اکنون بحث پایش و کنترل در باغات در حال انجام است.
منبع: باشگاه خبرگزاران جوان

مطالب مرتبط

برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان قزوین گفت: در چند سال گذشته افت مگس زیتون مشکلاتی برای کشاورزان ایجاد کرده بود که امسال با مدیریت خوب کشاورزان کمترین خسارت را در آفت مگس متحمل شدیم....
صبح امروز بنا به دعوت سازمان حفظ نباتات، معاونین زراعت و باغبانی و رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون در جلسه ای که به منظور بازنگری وضعیت ناوگان سمپاشی کشور در محل سازمان حفظ نباتات ...
  عصر روز گذشته با حضور مهندس طهماسبی معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر درگاهی رئیس سازمان حفظ نباتات و روسا و مدیران سازمانهای جهاد کشاورزی استانهای زنجان،گیلان و قزوین جلسه کمیته فنی بررسی آفت مگس ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها