شنبه, ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   آذربایجان غربی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   سلامت سیب و انگور آذربایجان غربی پایش می شود
۱۴ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۰:۲۰

سلامت سیب و انگور آذربایجان غربی پایش می شود

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: سلامت محصولات کشاورزی سیب و انگور این استان با همکاری جهاد کشاورزی پایش می شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: سلامت محصولات کشاورزی سیب و انگور این استان با همکاری جهاد کشاورزی پایش می شود.

جلال غفارزاده روز شنبه افزود: در قالب این پایش، باقی مانده آفت کش ها، نیترات و فلزات سنگین در این محصولات رصد می شود و مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: سالم سازی محصولات کشاورزی و اجرای بخشی از طرح ملی پایش از جمله اهداف اجرای این طرح در قطب تولید سیب و انگور کشور است.
وی بیان کرد: پایین آمدن ایمنی موادغذایی، خط قرمز مسوولان بهداشتی و غذایی در استان است و حفظ آن با اجرای طرح های مختلف با جدیت دنبال می شود.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: اجرای طرح پایش بقایای سموم در محصولات کشاورزی و غذایی، موجب ارتقا ایمنی موادغذایی می شود و امیدواریم این امر با همراهی کشاورزان و فعالان این عرصه در آینده به طور کامل محقق شود.
غفارزاده افزود: استفاده بیش از حد سموم و کود شیمیایی برای تولید محصول بیشتر در مزارع و باغ‌های کشاورزی رو به افزایش است و تداوم این روند می‌تواند سلامت شهروندان را دچار مشکل کند.
گفتنی است، در سلسله نشست های هماهنگی این طرح، مراحل مختلف اجرای طرح، شناسایی و ارزیابی ریسک‌ها و تعیین نقشه راه برای تهیه برنامه عملیاتی تمهید می شود.
آذربایجان غربی از جمله استان های تولیدکننده های عمده سیب و انگور در کشور است و رتبه های برتر کشوری را در این ۲ محصول در اختیار دارد.
سالانه بیش از یک میلیون تن سیب و افزون بر ۲۰۰ هزار تن انگور در این استان برداشت می شود.

خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی گلستان گفت: این تصور ذهنی نادرست برخی کشاورزان که تنها راه کنترل آفات و بیماری‌های باغات و مزارع استفاده از سموم شیمیایی است، مسلماً عواقب ناگواری به ...
با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، رئیس دانشگاه جیرفت، رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان و نماینده بانک رفاه از پوستر همایش ملی کشاورزی و ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: با تلاش همکاران سازمان حفظ نباتات و مـدیریت حفظ نباتات اســتان ها و بهره گیری از توان کلینیک های گیاهپزشـکی، سال اول اعتبارسـنجی مدل پیش آگاهی ...
کمیته مدیریت مرکبات (CGC) اسپانیا به علت کشف بقایای غیرمجاز آفت کش ها از اتحادیه اروپا در خواست کرد تا واردات مرکبات از ترکیه را متوقف کند. بازرسان اسپانیایی تایید ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها