چهارشنبه, ۱۲ آذر ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   اعمال مقررات قرنطینه ای برای ۲۱ میلیون تن محموله گیاهی وارداتی و صادراتی
۱۴ آبان ۱۳۹۹ , ساعت ۱۵:۱۷

اعمال مقررات قرنطینه ای برای ۲۱ میلیون تن محموله گیاهی وارداتی و صادراتی

۲۱ میلیون تن محموله گیاهی وارداتی و صادراتی در ۶ ماهه نخست امسال تحت اعمال مقررات و ضوابط قرنطینه ای سازمان حفظ نباتات کشور قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر قرنطینه ای سازمان حفظ نباتات کشور با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: امسال به رغم مشکلات ناشی از کرونا، ۱۹ میلیون تن محموله های گیاهی وارداتی و دو میلیون تن محموله های گیاهی صادراتی پس از ارجاع به کارشناسان قرنطینه ای ما، بررسی و مقررات و ضوابط قرنطینه ای بر روی آنها اعمال شد.

مریم جلیلی مقدم در همین حال اعلام کرد: تاکنون هیچ محموله گیاهی و نهاده های دامی به دلیل مسایل قرنطینه ای در گمرکات کشور معطل نمانده و یا دپو نشده است.

وی خاطر نشان کرد که در سال گذشته مقررات و ضوابط قرنطینه ای در مورد ۲۵ میلیون تن محموله های گیاهی اجرا شده است.

جلیلی مقدم اعمال مقررات و ضوابط قرنطینه ای در مورد محصولات گیاهی را برای کنترل و مهار آفات و بیماری ها و همچنین تجارت محصولات کشاورزی بسیار مهم و جدی خواند و اظهار داشت: در سال های اخیر با اقدامات به موقع قرنطینه ای و تدابیر سازمان حفظ نباتات، آفت جدیدی وارد مزارع و باغات کشور نشده است.

وی درباره محموله های مرجوعی نیز گفت: امسال محموله های گیاهی وارداتی داشتیم که پس از بررسی های قرنطینه ای به دلیل وجود بیماری و آفات قرنطینه ای یا نداشتن شرایط قرنطینه ای کشور ما، مرجوع شدند.

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور افزود: در کل، بیشتر محموله های گیاهی که تاکنون به دلیل آلودگی عودت داده شده اند مربوط به کشورهای چین، هند، پاکستان و عراق بوده است.

جلیلی مقدم در توضیحی بیشتر درباره محموله های گیاهی مرجوعی و مرجع رسیدگی به آن گفت: بر اساس استاندارد شماره (۱۳) کنوانسیون بین المللی حفظ نباتات، اگر محموله گیاهی به کشوری وارد شود و شرایط قرنطینه ای به لحاظ آفات و بیماری ها را نداشته باشد و یا مدارک مربوط به محموله ها ناقص باشد، کشور مقصد باید دو نسخه اخطاریه برای کشور مبدا صادرکننده و همچنین دبیرخانه کنوانسیون بین الملل حفظ نباتات ارسال کند و مسایلی از این دست در اجلاس سالانه این کنوانسیون مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با بیان این که گواهی بهداشت قرنطینه ای محصولات گیاهی ایران دارای درجه اعتبار بالا در کنوانسیون بین الملل حفظ نباتات است، اظهار داشت: تعداد اخطارهایی که تاکنون برای محموله های صادراتی در بخش کشاورزی دریافت کرده ایم، بسیار ناچیز بوده است.

جلیلی مقدم درباره صدور مجوز قرنطینه واردات محموله های گیاهی نیز گفت: در ۶ ماهه نخست امسال ۲۳۰ مورد صدور مجوز قرنطینه ای برای واردات محموله های گیاهی داشته ایم.

وی اذعان داشت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن برخی مرزها، صدور مجوز واردات نسبت به مدت مشابه سال قبل کمتر بوده است.

مطالب مرتبط

سرپرست معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باید جدی تر برخورد شود. محمد علی طهماسبی با بیان اینکه قاچاق آفتی است که ...
‌رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در مراسم شروع بکار این شرکت گفت؛ با هدف جلوگیری از ورود آفات قرنطینه‌ای به کشور، خروج ارز و اشتغالزایی این شرکت در منطقه آزاد ...
مدیر جهاد کشاورزی قائم شهر از شروع مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای در باغات این شهرستان خبر داد. به گزارش "خبر گیاه پزشکی ایران" به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد ...
مدیر حفظ نباتات اداره کل جهاد کشاورزی مازندران هشدار داد: باغداران برای جلوگیری از خسارت مگس میوه نسبت به برداشت نارنگی پیش رس و انشوی معمولی سریعتر اقدام کنند. عبدالرحمن زاغی گفت: کارشناسان پیش آگاهی در ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها