پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   پست های قرنطینه گیاهی جدید در مرزهای کشور راه اندازی می شود
۱۸ آبان ۱۳۹۹ , ساعت ۱۳:۲۹

پست های قرنطینه گیاهی جدید در مرزهای کشور راه اندازی می شود

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور از اقدام برای صدور گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری ها به منظور صادرات و راه اندازی پست های جدید قرنطینه در مرزهای خروجی در سال جهش تولید خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مریم جلیل مقدم ضمن اعلام این مطلب افزود: بنا به درخواست کشورهای اتحادیه اروپا، اوراسیا، ترکیه و هند گواهی بهداشت عاری بودن منطقه و مبدا تولید از آفات و بیماری های قرنطینه ای جایگزین گواهی بهداشت گیاهی عاری بودن محموله های صادراتی از آفات و بیماری های قرنطینه ای می شود.

وی گفت: از امسال، کارشناسان قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور بنا به در خواست کشورهای مقصد صادرات، علاوه بر بررسی محموله های گیاهی صادراتی در پست های قرنطینه ای مرزی یا در انبارها، مبدا تولید در باغات و مزارع را در طول فصل رویش گیاه به لحاظ آفات و بیماری های قرنطینه ای ردیابی، پایش و بررسی می کنند.

جلیلی مقدم با بیان این که اقدامات برای صدور گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری های قرنطینه ای منجر به افزایش دقت در بررسی و کنترل آفات و بیماری های قرنطینه ای در محصولات صادراتی می شود، اظهار داشت: هنگام بررسی محموله های گیاهی صادراتی در مرزها و انبارها، ممکن است درصدی از آفات به دلیل خطای انسانی در نمونه برداری کشف نشود، از این رو با بررسی مبدا تولید در باغات و مزارع در طول فصل رویش، امکان خطا به شدت کاهش می یابد و صادرات و واردات راحت تر و با ایمنی بالاتری انجام می گیرد.

وی، جایگزینی این شیوه جدید برای گواهی کردن محصولات گیاهی عاری از آفات و بیماری های قرنطینه ای در حوزه صادرات و واردات را به منظور عبور از کشاورزی سنتی به مدرن اجتناب ناپذیر و ضروری خواند.

جلیلی مقدم ادامه داد: اگر چه اجرای این شیوه گواهی در سال های نخست اجرا، ممکن است سخت باشد، اما اقدامی تخصصی است و به تجارت محصولات کشاورزی کمک می کند.

وی گفت: برای اجرایی شدن و توسعه این شیوه گواهی در حوزه صادرات و پایش و بررسی مبدا تولید از آفات و بیماری های قرنطینه ای در طول فصل رشد، باید یک انقلاب کشاورزی در کشور رخ دهد و از این رو به فعالیت های قرنطینه ای، امکانات و متخصصان بیشتری نیاز است.

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور با اذعان به این که در سال گذشته کشورهای عضو اتحادیه اروپا و اوراسیا برای واردات محصولات کشاورزی از ایران درخواست گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری های قرنطینه ای را کردند، اظهار داشت: امسال ترکیه، هند و اندونزی نیز برای واردات محصولات گیاهی از سازمان حفظ نباتات کشور، این گواهی بهداشتی را درخواست کرده اند و پیش بینی می کنیم اکثر کشورها به این سمت حرکت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ایران نیز برای واردات محصولات کشاورزی مورد نظر خود، از کشورهای مبدا تولید، چنین گواهی را درخواست کرده است، توضیح داد: ما در حال حاضر برای واردات ذرت از آرژانتین و پیاز گیاهان زینتی از هلند، گواهی بهداشت عاری بودن مبدا تولید از آفات و بیماری های قرنطینه ای، درخواست کرده ایم.

جلیلی مقدم درباره راه اندازی پست های جدید قرنطینه ای در مرزهای کشور گفت: این اقدام در سال جهش تولید با هدف تسهیل و تسریع در امر صادرات و با توجه به نیاز گمرکات کشور انجام شده است.

وی افزود: امسال در مرز ریلی رازی در استان آذربایجان غربی و در مرز استان سیستان و بلوچستان، پست های جدید قرنطینه ای جدید راه اندازی شد و به زودی یک پست قرنطینه ای دیگر در مرز استان آذربایجان غربی ایجاد خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

از سامانه واردات و ترانزیت محصولات كشاورزی و همچنین سامانه پلمپ قرنطینه در سازمان حفظ نباتات رونمایی شد. رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در این آیین رونمایی گفت: به دلیل ...
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور ضمن تاکید براینکه شرایط قرنطینه ای ایران فقط برای واردات چوب فنی و استاندارد است، گفت: افزایش واردات چوب، مخاطرات ورود آفات جدید به ...
پلمپ قرنطینه ای محموله های گیاهی صادراتی در استان ها با هدف تسهیل و تسریع صادرات در سال جهش تولید توسط سازمان حفظ نباتات کشور راه اندازی شد. به گزارش ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در راستای قرنطینه داخلی۵ پست قرنطینه ای در زمان جابجایی نهال در خروجی های استان دایر شده است. به گزارش روابط ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها