پنجشنبه, ۱۰ مهر ۱۳۹۹
»   اخبار, ایران  »   آفلاتوکسین مانع صادرات پسته ایران/ تبادلات ژنتیکی بین ایران و آلمان بیشتر می‌شود
۲۲ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۵:۳۶

وزیر کشاورزی آلمان اعلام کرد:

آفلاتوکسین مانع صادرات پسته ایران/ تبادلات ژنتیکی بین ایران و آلمان بیشتر می‌شود

وزیر تغذیه و کشاورزی آلمان با اشاره به پسته خوش رنگ و لعاب ایران گفت: متاسفانه آفلاتوکسین محدودیت‌هایی برای صادرات پسته ایران به اروپا ایجاد کرده که امیدواریم این مشکل با بهره‌گیری از فرآوری مرتفع شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس کریستین اشمیت وزیر تغذیه و کشاورزی جمهوری فدرال آلمان امروز در نشست مشترک با وزیر جهاد کشاورزی کشورمان با بیان اینکه وقتی آلمانی‌ها جایی می‌روند در همان جا می‌مانند گفت: امیدواریم همکاری‌ها با ایران ادامه یابد.

وی اجرای توافق وین را زمینه‌سازی ثبات منطقه برشمرد و گفت: نشست‌های مختلف کاری در زمینه توسعه پایدار کشاورزی، مسائل بذر، فرآوری صنایع غذایی و امنیت غذایی از جمله مسائلی است که باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد و نشست کاری در حاشیه نمایشگاه ماشین‌الات شیراز هم بزودی زمینه ساز برای نشست‌های کاری مشترک بین دو کشور می‌شود.

اشمیت با بیان اینکه در فناوری‌های جدید در حوزه‌های محصولات ژنتیکی، ماشین آلات کشاورزی و بذر باید همکاری نزدیکی داشته باشیم گفت: اتحادیه‌ها و شرکت‌های دو کشور می‌‌توانند با برگزاری نشست‌های مشترک، فعالیت‌های خود را با هم تبادل کنند و زمینه سرمایه‌گذاری‌های علمی بیشتری را فراهم کنند.

وزیر تغذیه و کشاورزی آلمان به اشاره به پسته ایرانی اظهار داشت: وجود آفلاتوکسین در پسته تولید ایران محدودیت‌هایی را برای واردات این محصول به اروپا ایجاد کرده که امیدواریم بتوانیم با شیوه‌های فرآوری این مشکل را مرتفع کنیم.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه دامپزشکی دو کشور گفت: امضای این تفاهمنامه باعث می‌شود که در تبادلات ژنتیکی بین دو کشور از جمله واردات گاو سمینتال به ایران راحت‌تر عمل کنیم.

اشمیت با بیان اینکه در ادامه مذاکرات به موضوع چای ایرانی نیز خواهیم پرداخت، گفت: در موضوع تغییر اقلیم و حفظ محیط زیست همکاری‌های بیشتری با ایران خواهیم داشت و تجارت خود را در این زمینه منتقل می‌کنیم.

اشمیتی با بیان اینکه ۷۰ درصد آب در دنیا در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، تصریح کرد: با توجه به مباحثی که در مورد وضعیت دریاچه ارومیه شنیده‌ایم امیدوارم زمینه همکاری‌های بیشتر در حفظ منابع آبی بین دو کشور فراهم شود.

وزیر غذا و کشاورزی کشور آلمان به موضوع منابع آبی اشاره کرد و گفت: ۷۰ درصد آب در بخش کشاورزی به مصرف می‌رسد، بنابراین لازم است که در این زمینه نیز مراوداتی داشته باشیم و علاوه بر آن در مبحث دریاچه ارومیه، امکان مدیریت همکاری بیشتر بین ایران و آلمان فراهم است.

در پایان این دیدار تفاهم‌نامه همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال آلمان در زمینه بهداشت دام و دامپزشکی در حضور حجتی و اشمیت وزرای کشاورزی دو کشور، توسط خلج رئیس سازمان دامپزشکی ایران و دیتریش راسو رئیس دامپزشکی آلمان امضا شد.

منبع: خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

پژوهشگر و مروج ارشد پسته وزارت جهاد کشاورزی کشور گفت: سالانه حدود ۳۰ تا ۴۰ پروژه تحقیقاتی در پژوهشکده پسته انجام می‌شود و در مجموع از زمان تاسیس پژوهشکده بیش از ۵۰۰  تا ...
مدیرکل استاندارد یزد گفت: امسال با صدور پنج مورد مجوز برای محصولات سالم در مجموعه بخش کشاورزی استان در مجموع تعداد گواهی‌های صادره به ۱۱ مورد رسید.مدیر کل اداره استاندارد استان یزد از ...
دانشمندان مرکز علوم گیاهی دونالد دانفورث در سنت لوئیس و میسوری، و همکارانشان در بخش مناطق استوایی نیمه خشک موسسه تحقیقات بین المللی محصولات کشاورزی (ICRISAT) در حیدرآباد هند، وزارت کشاورزی آمریکا ((USDA و دانشگاه ...
رییس اداره بهبود تولیدات گیاهی و دامی مدیریت جهاد کشاورزی آران و بیدگل گفت: با اجرای طرح های حمایتی این مدیریت میزان سم «آفلاتوکسین» در محصول پسته آران و بیدگل به کمتر از حد مجاز ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها