چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
»   اخبار, علمی  »   ارزیابی سلامت گیاهان با دستگاه تولیدی با چاپگر سه بعدی
۲۳ آذر ۱۳۹۹ , ساعت ۹:۴۸

ارزیابی سلامت گیاهان با دستگاه تولیدی با چاپگر سه بعدی

محققان سنگاپوری موفق به تولید نمونه اولیه یک دستگاه با استفاده از چاپگرهای سه بعدی شده‌اند که با بررسی برگ گیاهان از میزان سلامت آنها مطلع می‌شود.

محققان سنگاپوری موفق به تولید نمونه اولیه یک دستگاه با استفاده از چاپگرهای سه بعدی شده‌اند که با بررسی برگ گیاهان از میزان سلامت آنها مطلع می‌شود.

اگر گیاهان مختلف مواد مغذی کافی دریافت نکنند، سطح نیتروژن آنها از حد عادی کمتر خواهد بود و لذا کشاورزان باید به طور مرتب این موضوع را کنترل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، برای غلبه بر این چالش دستگاهی تولید شده که حسگر فشرده طیف سنج رامان نام گرفته است. این حسگر که ظاهری شبیه به بدنه مسلسل دارد با تاباندن نور لیزر تک رنگ بر روی برگ گیاه سطح نیتروژن آن را بررسی می‌کند. این فرایند تابش باعث لرزش مولکول‌های برگ شده و نور را به شیوه‌ای خاص در سطح برگ پراکنده می‌کند.

با تحلیل شیوه ایجاد این پراکندگی، می‌توان مواد شیمیایی موجود در برگ و از جمله نیتروژن را تشخیص داد. این وسیله کوچک را می‌توان به راحتی به مزارع برد و برگ گیاهان مختلف را با استفاده از آن بررسی کرد.

حسگر یادشده علاوه بر اطلاع از سوءتغذیه احتمالی گیاهان، برای شناسایی مشکلات دیگر آنها نیز قابل استفاده است. زیرا قادر به برآورد تعداد و تنوع رنگدانه های مختلف در برگ هر گیاه است. به عنوان مثال این حسگر می‌تواند کمبود رنگدانه هایی که به کاروتنوئید معروف هستند را در هر گیاه تشخیص دهد. این کمبود ممکن است منجر به قدکشیدن غیرعادی گیاهان برای دریافت نور بیشتر خورشید شود.

مطالب مرتبط

کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی گلستان گفت: بهترین راهکار برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی به درختان خصوصاً باغات مرکبات، استفاده از کودهای سولوپتاس است. به گزارش ایسنا، مریم قجر با اشاره ...
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان آبدانان گفت: پس از اطلاع از وجود آفت سوسک قهوه ای در مزارع کشاورزی بخش کلات مورموری از سوی کارشناسان آموزشهای لازم به کشاورزان ارائه شد. عباس ...
هجوم آفت سوسک قهوه ای گندم به زمين های کشاورزان ایلامی اوقات کشاورزان را خراب کرده است. لاروهای اين آفت جوانه تازه روییده گندم را مورد هجوم قرار مي دهند و آنها را ...
پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود، روشی را برای ساخت کود مایع از ادرار فراهم کرده‌اند که امکان کشاورزی در فضا را فراهم می‌کند. به گزارش ایسنا، در محیط‌های ناملایم، ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها