چهارشنبه, ۰۸ بهمن ۱۳۹۹
»   اخبار, جهان  »   روسیه واردات گوجه‌فرنگی و سیب از آذربایجان را ممنوع کرد
۲۰ آذر ۱۳۹۹ , ساعت ۱۵:۱۶

روسیه واردات گوجه‌فرنگی و سیب از آذربایجان را ممنوع کرد

ناظر کشاورزی روسیه اعلام کرد واردات گوجه‌فرنگی و سیب از جمهوری آذربایجان را به علت کشف آفت در این محصولات ممنوع کرده است. این ممنوعیت از ۱۰ دسامبر اجرایی می‌شود.

ناظر کشاورزی روسیه اعلام کرد واردات گوجه‌فرنگی و سیب از جمهوری آذربایجان را به علت کشف آفت در این محصولات ممنوع کرده است. این ممنوعیت از ۱۰ دسامبر اجرایی می‌شود.

به نقل از خبرگزاری مهر، ناظر کشاورزی روسیه اعلام کرد واردات گوجه‌فرنگی و سیب از جمهوری آذربایجان را به علت کشف آفت در این محصولات ممنوع کرده است. این ممنوعیت از ۱۰ دسامبر اجرایی می‌شود.

روسلخودنازدور، ناظر فدرال بهداشت دام و گیاه روسیه، در بیانیه خود اعلام کرد در مکرراً به صادرکنندگان آذربایجانی در مورد افزایش تعداد آیتم‌های قرنطینه شده در صادرات میوه و سبزیجات آنها هشدار داده است.

این ناظر پیش از این هم هشدار داده بود که تعداد موارد این چنینی در سال ۲۰۲۰ به شدت نسبت به سال گذشته بالا رفته است. آفت‌های خطرناکی مانند کرم میوه شرقی (Grapholita molesta) در سیب و مینوز برگ گوجه فرنگی (Tuta absoluta) یکی از مهمترین آفات گوجه‌فرنگی در مدیترانه و سایر مناطق گرم اروپا، در صادرات سیب و گوجه‌فرنگی آذربایجان کشف شده‌اند.

گفته می‌شود این آفات هر ساله ضررهای اقتصادی سنگینی به وجود می‌آورند.

آذربایجان یکی از بزرگترین صادرکنندگان گوجه‌فرنگی به روسیه است و ارزش صادرات سال گذشته این کشور به روسیه به حدود ۱۹۰ میلیون دلار رسیده است.

رعایت مسائل قرنطینه‌ای و تأکید بر عدم وجود آفت و بیماری به جلوگیری از انتقال آفات و بیماری ها به دیگر کشورها مربوط می‌شود. در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای، یک بیماری و آفت می‌تواند آسیب بسیار جدی به محصولات کشور مقصد وارد کند.

مطالب مرتبط

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها