جمعه, ۲۶ دی ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   توافق ایران و ترکیه برای مبارزه مشترک با آفت ملخ صحرایی
۴ دی ۱۳۹۹ , ساعت ۱۴:۴۹

توافق ایران و ترکیه برای مبارزه مشترک با آفت ملخ صحرایی

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به وضعیت بارش‌های امسال منطقه و پیش‌بینی ریزش دسته‌های پر جمعیت ملخ صحرایی به کشور، از ایجاد توافقی بین ایران و ترکیه برای سرکوب این آفت کشاورزی خبر داد.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به وضعیت بارش‌های امسال منطقه و پیش‌بینی ریزش دسته‌های پر جمعیت ملخ صحرایی به کشور، از ایجاد توافقی بین ایران و ترکیه برای سرکوب این آفت کشاورزی خبر داد.

سعید معین در گفت‌وگو با میزان، در خصوص وبینار مبارزه با آفت ملخ صحرایی که بین مسئولان حفظ نباتات کشورمان با مسئولان حفظ نباتات ترکیه برگزار شد، گفت: این جلسه از طرف وزارت امور خارجه هماهنگ شده بود و در آن تبادل نظر در خصوص مسائل مربوط به مباره با آفت ملخ صحرایی صورت گرفت و در آن خلاصه‌ای از وضعیت مبارزه با ملخ صحرایی که ایران در سال‌های ۹۷- ۹۸ و ۹۸- ۹۹ انجام داده است و توضیح اینکه مبارزات در چه سطحی و چگونه انجام شد توسط مسئولان ایرانی ارائه شد.

مدیر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات در ادامه با استناد به گزارشات مربوط به وضعیت فعلی ملخ در منطقه شاخ آفریقا و عربستان و همینطور وضعیت آب و هوا و وضعیت پوشش گیاهی به عنوان خوراکی این آفت گفت: با توجه به گزارشات ارائه شده و بارندگی‌های خوبی که در تابستان و پاییز امسال در منطقه داشتیم، این احتمال وجود دارد که امسال در کشور تا یک میلیون هکتار مبارزه داشته باشیم و ریزش این نوع ملخ‌ها تا مناطق مرزی عربستان با اردن، عراق، کویت و حتی مناطقی از کشورهای کویت و جنوب عراق، وجود داشته باشد؛ بنابراین این احتمال می‌رود که امسال در کشور ما منطقه ایلام نیز مورد حمله این آفت قرار بگیرد و از آنجا وارد کشور ترکیه شود.

طبق توضیحات معین این مسئله از سوی مقامات ترکیه نیز مورد تایید قرار گرفت و مقرر شد در خصوص مبارزه با این آفت همکاری‌های لازم بین دو کشور صورت گیرد و کمک‌هایی از سوی کشور ترکیه جهت سرکوب این آفت در استان ایلام و جلوگیری از ورود آن ترکیه انجام گیرد؛ که جزئیات و نحوه اجرای این همکاری بعد از بررسی‌های بیشتر و تصمیم گیری‌های لازم از سوی مقامات بالادستی دو کشور ایران و ترکیه، طی ۲ الی ۳ هفته آینده این همکاری عملیاتی خواهد شد.

گفتنی است ایران هر سال در جریان مهاجرت ملخ صحرایی مورد هجوم این آفت کشاورزی قرار می‌گیرد و امسال به دلیل بارندگی‌های خوبی که در کشور عربستان در فصول گذشته وجود داشته و ایجاد پوشش مناسب گیاهی در بیابان‌های منطقه، احتمال زاد و ولد بالا و تشکیل دسته‌های پر جمعیت این نوع ملخ وجود دارد و پیش بینی سارمان حفظ نباتات کشور برای امسال برای مبارزه با این آفت مساحتی به وسعت حدود یک میلیون هکتار است.

مطالب مرتبط

در سال جاری ۳۰ تن طعمه مسموم علیه موش مغان در سطح ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان کرمانشاه استفاده شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر ...
سرپرست فرمانداری طارم گفت: در حال حاضر 30 هزار هکتار از مزارع طارم درگیر آفت ملخ است. ستار صفری امروز در زنجان اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که در عرصه ...
گروه های مختلف برای مبارزه با آفت احتمالی ملخ صحرایی در چرام آماده شده اند. تاحی اصل فرماندار چرام، با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام شده وآمادگی برای مقابله با ...
معاون تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به سمپاشی 350 هکتار در این استان برای مقابله با آفت ملخ دریایی، گفت: ملخ دریایی تاکنون در یک شهرستان در مرحله تهاجمی و در ...
  • آخرین مطالب

  • برچسب ها