پنجشنبه, ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   معاونت مستقل ضایعات محصولات در وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شود
۷ دی ۱۳۹۹ , ساعت ۹:۳۶

معاونت مستقل ضایعات محصولات در وزارت جهاد کشاورزی راه اندازی شود

عضو هئیت مدیره مجمع خبرگان حوزه کشاورزی کشور با ابراز تاسف از بالا بودن میزان ضایعات محصولات کشاورزی به خصوص در بخش باغی، خواستار تشکیل معاونتی مستقل ضایعات محصولات در وزارت جهاد کشاورزی شد.

به گزارش خبرنگار بازار، رضا بابان زاده ظهر شنبه در جلسه رویداد ملی بررسی چالشها و راهکارها در ریزش میوه سیب درختی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با بیان اینکه بر اساس آمارهای اعلامی ضایعات بخش کشاورزی ۳۰ درصد است، افزود: ایجاد معاونت مستقل ضایعات محصولات کشاورزی در وزارتخانه می تواند زمینه ساز تبیین سیاست های کلان و نیز اقدامات ترویجی و آموزشی برای کاهش ضایعات این در بخش شود.

کشاورز نمونه تولید کننده سیب درختی و عضو هئیت مدیره مجمع خبرگان حوزه کشاورزی کشور با تشریح اقدامات و تنش هایی که موجب افزایش ضایعات و ریزش سیب در باغات می شود، ادامه داد: همه ساله چهار نوبت با ریزش سیب و افزایش ضایعات در باغات مواجه هستیم که با اقدامات ترویجی و آموزشی به باغداران می توان این میزان را کاهش داد.

کرم سیب

بابان زاده بر ضرورت بکارگیری و استفاده از نیروهای پژوهشی، تحقیقی و علمی، کارشناس تغذیه و حفظ نباتات توسط باغداران اظهار کرد: کرم سیب مهمترین آفت باغات سیب است که موجب خسارت ۹۰ درصدی به این باغات می شود اگر آفات و بیمارهای باغات را به درستی توسط باغداران شناسایی و مدیریت نکنیم نمی توانیم ضایعات را کاهش داده و محصول کیفی تری تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در کنار بی توجهی به ضایعات باغات سیب در بخش بازاریابی بین المللی نیز دچار انفعال هستیم، عنوان کرد: هم اکنون ۸۰۰ تن سیب در سردخانه های آذربایجان غربی چشم انتظار رفع موانع صادرات سیب هستند، سال گذشته در این برهه زمانی روزانه ۷۰ کامیون صادرات سیب داشتیم که امسال این میزان به سه دستگاه کامیون در روز رسیده است.

مطالب مرتبط

كنه قرمز اروپايي Panonychus ulmi (Koch از مهمترين آفات درختان سيب در نقاط مختلف كشور است و تا سال 1353 در ايران جزء آفات مهم قرنطينه­اي كشور محسوب مي شد....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها