شنبه, ۱۳ خرداد ۱۴۰۲
»   مقالات, یادداشت ها  »   گیاهان هم ایستاده می میرند: بیماری سوختگی شاخ و برگ یا بلایت سیب زمینی + فیلم
16 دی 1399 , ساعت 14:23

گیاهان هم ایستاده می میرند: بیماری سوختگی شاخ و برگ یا بلایت سیب زمینی + فیلم

امروزه به مدد افزایش دانش بشر از آفات و عوامل بیماری زا در گیاهان و در صورت اقدام به موقع و با بکارگیری انواع روشهای موثر از جمله کاربرد سموم یا آفت کش های کشاورزی (شیمیایی و بیولوژیک) کشاورزان می توانند محصول خود را از خسارت این عوامل در امان نگه دارند و محصول خود را نجات دهند

اما خاطره از بین رفتن مزارع سیب زمینی و قحطی سال ۱۸۴۵ در اروپا (به ویژه ایرلند) در نتیجه شیوع بیماری بلایت و مرگ و مهاجرت اجباری میلیون ها نفر در اثر این قحطی از ذهن تاریخ پاک نشده است. اتفاق هولناکی که منجر به تغییرات اجتماعی وسیعی در اروپا و آمریکا شد و در عین حال به رشد دانش بشر از عوامل بیماری زا به ویژه عوامل قارچی شتاب بیشتری بخشید.

عامل بیماری بلایت سیب زمینی (و گوجه فرنگی) موجودی میکروسکوپی با نام فیتوفترا اینفستنس Phytophthora infestans است که به مدت بیش از یک قرن در زمره قارچ ها شناخته می شد اما در سالهای اخیر به گروه مستقلی از موجودات میکروسکوپی منتقل شده است. این موجودات که به نام کپک آبی شناخته می شوند به وجود رطوبت بالا و آب در محیط وابسته اند و در شرایط خشکی دوام نمی آورند.

فیتوفترا در چرخه زندگی خود دارای دو بخش جنسی و غیرجنسی است که هردو منجر به تولید اسپور یا هاگ و پایداری آن در طبیعت به کمک این هاگ ها می شود. خسارت ناشی از بیماری مربوط به اسپورهای غیرجنسی است که در طول فصل زراعی به طور مداوم و در چرخه ای چند روزه بر روی بوته های گیاه تولید و منتشر می شوند.

موفقیت فیتوفترا در تولید اسپور و انتشار در مزرعه بستگی به ترکیبی از عوامل مختلف از جمله دما، بارندگی و رطوبت هوا و خیس بودن گیاه و محیط و عدم مبارزه به موقع دارد. این عوامل مورد مطالعه قرار گرفته و شناخته شده اند و بر اساس انها جداول و نمودارهایی درست شده و سیستم های پیش آگاهی با استفاده از داده های هواشناسی طراحی شده اند تا زمان تولید اسپورها پیش بینی و به کشاورزان بهترین زمان سمپاشی پیشنهاد شود. با اجرای سیستم پیش آگاهی سمپاشی های غیرضروری و بی نتیجه حذف شده و هزینه سمپاشی ها هم کاهش می یابد.

سمپاشی معمولا با قارچ کش های حفاظتی انجام و بر اساس چرخه اسپور تا اسپور در مزارعی که علایم آلودگی (سوختگی قهوه ای برگها و ساقه ها) دیده شده، سمپاشی هر چند روز یکبار باید تکرار شود. در صورت اجرای سیستم پیش آگاهی، سمپاشی ها باید بر اساس اطلاع رسانی مراکز مربوطه انجام گردد.

دو منبع مهم وارد شدن آلودگی به مزرعه کاشت بذرهای سیب زمینی ناسالم و گواهی نشده و بقایای گیاهی باقی مانده از سال قبل در مزرعه هستند.

.

ویدئو: تایم لپس مرگ گیاه سیب زمینی در عرض ۷ روز در اثر بیماری بلایت

بلایت سیب زمینی

.

لینک کوتاه مطلب: https://b2n.ir/499803

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان با اشاره به مشاهده بیماری بادزدگی در مزارع سیب زمینی استان به کشاورزان برای از بین بردن و پیشگیری از این بیماری توصیه‌هایی کرد....
اطلاعیه های ترویجی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان در ارتباط با احتمال طغیان بیماری بادزدگی یا سفیدک داخلی سیب زمینی...
رئیس اداره جهاد کشاورزی علی‌آبادکتول گفت: با توجه به وضعیت بارندگی که در سطح استان گلستان شاهد هستیم خطر بروز بیماری «فیتوفترا» یا «بادزدگی» در مزارع سیب‌زمینی استان گلستان بسیار زیاد است....
No Thoughts on گیاهان هم ایستاده می میرند: بیماری سوختگی شاخ و برگ یا بلایت سیب زمینی + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها