جمعه, ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   ورود قارچ‌های سمی به بازار صحت دارد؟
۱۸ دی ۱۳۹۹ , ساعت ۱۳:۲۶

ورود قارچ‌های سمی به بازار صحت دارد؟

معاون مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها و گیاهان زینتی و قارچ‌های خوراکی وزارت جهاد کشاورزی ورود قارچ‌های سمی به بازار را تکذیب کرد و گفت: تاکنون گزارشی در خصوص عرضه قارچ‌های وحشی و صدمات انسانی نداشته‌ایم.

الهام فتاحی‌فر درباره انتشار اخباری در شبکه‌های مجازی مبنی بر ورود قارچ‌های سمی به بازار و ایجاد نگرانی‌هایی برای مردم، افزود: انتشار اخباری مبنی بر ورود قارچ سمی به بازار مربوط به خبر سال‌های ۹۷ تا ۹۸ است که درخصوص برداشت قارچ‌های سمی از طبیعت، مراتع و جنگل‌ها بود و هیچ ارتباطی با قارچ‌های خوراکی پرورشی و نیز مقطع زمانی کنونی ندارد.

وی با بیان اینکه اکنون فصل برداشت قارچ‌های طبیعی و جنگلی نیست، اظهار داشت: فصل رویش و برداشت قارچ‌های طبیعی مربوط به اسفندماه تا خردادماه و همچنین مهر و آبان ماه هر سال است.

وی تصریح کرد: تاکنون مواردی درخصوص عرضه قارچ وحشی و صدمات انسانی آن در استان‌ها نیز گزارش نشده است.

فتاحی فر گفت: آنچه که اکنون در کشور تولید و به بازار عرضه می‌شود، قارچ ‌دکمه‌ای خوراکی است که در واحد‌های پرورش قارچ خوراکی تولید می‌شوند. عرضه قارچ‌های دکمه‌ای خوراکی به شکل بسته بندی و فله‌ای منعی برای خرید و فروش ندارد و مردم بدون هیچ گونه نگرانی مردم می‌توانند قارچ‌های خوراکی مورد نیاز خود را به شکل بسته بندی و فله‌ای از فروشگاه‌ها و میادین میوه و تره بار خریداری کنند.

وی به شهروندان توصیه کرد: برای مصرف محصولات قارچ خوراکی بهتر است از محصولات بسته بندی دارای برچسب خریداری کنند تا در صورت هر گونه مشکل کالا قابلیت ردیابی داشته باشد.

فتاحی‌فر از مردم خواست در فصل رویش قارچ‌های خوردو و وحشی در طبیعت، از برداشت و مصرف قارچ‌ خودرو و وحشی در رویشگاه‌های طبیعی (جنگل ها، دشت‌ها و ارتفاعات) و خرید این نوع قارچ‌ها از دست فروشان و مکان‌های غیرمعتبر خودداری کنند.

طبق آخرین آمار سال ۹۷ به دلیل افزایش میزان بارندگی‌ها و رویش قارچ‌های سمی در عرصه‌های طبیعی، بیش از یک‌هزار نفر در پنج استان غربی کشور به دلیل مصرف این نوع قارچ مسموم و راهی بیمارستان شدند که بیش از ۱۵ نفر از آنان جان باختند که نخستین نمونه این قارچ‌ها از کرمانشاه و آخرین آن‌ها از کهگیلویه و بویراحمد جمع آوری شد.

مطالب مرتبط

0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها