جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   پیش بینی مبارزه با ملخ صحرایی در سطح یک میلیون هکتار
۲۹ دی ۱۳۹۹ , ساعت ۱۳:۱۴

پیش بینی مبارزه با ملخ صحرایی در سطح یک میلیون هکتار

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات سطح مبارزه با ملخ صحرایی در سال زراعی جاری را یک میلیون هکتار پیش بینی کرد و گفت: از آبان ماه امسال تا کنون با ورود نخستین دستجات ملخ صحرایی به کشور در سطح ۲۲۹ هکتار با این آفت مبارزه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سعید معین افزود: ۴۴ هکتار از سطح مبارزه در استان هرمزگان با ورود ملخ صحرایی از سمت پاکستان در آبان ماه و ۱۸۵ هکتار مبارزه در استان بوشهر در آذر ماه انجام شد.

وی با بیان این که در حال حاضر از هجوم ملخ ها خبری نیست، اظهار داشت: انتظار داریم هجوم اصلی ملخ های صحرایی از شبه جزیره عربستان از بهمن ماه آغاز شود.

معین ادامه داد: در پاییز امسال با توجه به شرایط آب و هوایی در شبه جزیره عربستان به ویژه در عربستان که در ۳۰ تا ۴۰ ساله گذشته که بی سابقه بوده است، بستر برای تغذیه و تخم ریزی این آفت فراهم شده و بنابراین، بر خلاف دو سال قبل که ملخ صحرایی از سمت شرق شبه جزیره عربستان، بین سومالی و یمن و قسمت های داخلی اش به سمت ایران می آمد، امسال در کل این شبه جزیره پر از ملخ خواهد شد.

وی پیش بینی کرد: مبارزه با این آفت در ایران از نیمه یا اواخر بهمن آغاز و تا آخر تیرماه به طول انجامد و این مبارزه در استان های بوشهر، خوزستان، فارس، هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد انجام شود.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور افزود: امکانات این سازمان از جمله سم در حدی است که مبارزه با این آفات را تنها در ماه های بهمن و اسفند پوشش دهد.

وی گفت: تا کنون برای مبارزه با ملخ صحرایی در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان تخصیص یافته در حالی که برای مبارزه کامل با این آفت ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

معین در پاسخ به پرسشی در زمینه استفاده از پهپاد برای مبارزه با ملخ صحرایی اذعان داشت: در دو سال اخیر برای سمپاشی از پهپاد استفاده کردیم، اما نتیجه آن قابل قبول نبود و از این رو، برای سمپاشی هوایی روی هواپیما حساب می کنیم.

وی گفت: در سال زراعی جاری برای عملیات سمپاشی هوایی علیه ملخ صحرایی، یک میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

معین با اشاره به گران بودن هزینه پرواز هواپیما، اظهار داشت: برای هر هکتار سمپاشی با هواپیما ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار تومان اعتبار نیاز داریم و این مقدار، فقط هزینه ساعتی پرواز است.

مطالب مرتبط

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه درحال حاضر وضعیت ملخ مهاجم صحرایی در ایران آرام است، گفت: احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش مبارزه با ملخ‌های بومی باشیم ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: کار دیده‌بانی ملخ صحرایی از اوایل آبان سال گذشته تاکنون در سطح پنج میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع این استان انجام ...
معاون اول رئیس جمهور، مصوبه مربوط به اختصاص اعتبار به سازمان حفظ نباتات کشور برای مقابله با آفت ملخ صحرایی در تمامی استان های در معرض تهدید در سطح کشور را ابلاغ کرد....
بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار با آفت سن مادر و پوره در مزارع آبی و دیم گندم و جو کشور در سال زراعی جاری توسط کشاورزان مبارزه شد....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها