جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان
۱ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۱:۲۹

بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان

مسعود لطیفیان معاون کنترل فات سازمان حفظ نباتات از موزستان های منطقه زرآباد استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد.

در این بازدید که اکبر آهنگران، مدیر کل دفتر پیش آگاهی سازمان به اتفاق معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر حفظ نباتات و مدیر باغبانی استان سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران و کارشناسان محلی حضور داشتند از وضعیت کشت شهرستان های #زرآباد و وضعیت کنترل عوامل خسارتزای گیاهی بازدید به عمل آمد.

در دی ماه سرمای کم سابقه که نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته بود به مناطق مرکزی و جنوب استان نفوذ کرده و سبب شد بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغات موز زرآباد در جنوب این استان به طور کامل نابود شود.

در پی این سرما روستاهای بخش زرآباد بیشترین خسارت را دیده اند به طوری که تا کنون خسارتی که به بخش کشاورزی این مناطق وارد شده حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
همچنین ۳۰ هکتار از باغات گوآوا به صورت ۱۰۰ درصد آسیب دیده بودند.

طبق مشاهدات، مناطق میانه کاری شده با نخیلات و موز رقم والری کمتر آسیب دیده و همچنین پایلوت های سایبان موز از سرمازدگی جلوگیری کرده بود.

قبل از سرما زدگی، علائم خشکیدگی درختان موز در برخی باغات وجود داشت که علت آن آلودگی به نماتدهای بیماری زای گیاه از جمله نماتد زخم ریشه و نیز عوامل قارچی به ویژه فوزاریوم تشخیص داده شده و علت شیوع آنها، وقوع سیلاب شدید در دی ماه سال گذشته و غرقاب چند روزه باغات موز بوده است.

در ادامه از پایلوت های تحقیقاتی در نظر گرفته شده برای کنترل نماتد و قارچ های آلوده کننده موز بازدید بعمل آمد .

با توجه به اثر سرما بر پایلوت ها مقرر شد مجددا ً عملیات در پایلوت ها تکرار شود و کارآیی هر تیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

مطالب مرتبط

مسئولیت اصلی سازمان حفظ نباتات سیاست­گذاری، برنامه ­ریزی، هدایت و نظارت بر اجرای برنامه ­های حفظ گیاهان و محصولات کشاورزی در مقابل عوامل خسارت زای گیاهی می ­باشد. این سازمان ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی ایجاد مکانیسم اورژانس و سیستم هشدار ملی حفاظت گیاهان برای مدیریت بحران در کشور بسیار ضروری است، افزود: شیوع ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت:‌ استفاده از پهپاد در گیاهپزشکی می‌تواند در جهت تحلیل و تجزیه وضعیت عوامل خسارتزای کشاورزی بکار گرفته شود. به نقل از روابط عمومی ...
دســـتورالعمـل اجرایی مـدیریت تلفیقی نماتد گال دانه گندم توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاری محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین گردید. نماتد گالزای دانه گندم یا ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها