دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان
۱ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۱:۲۹

بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان

مسعود لطیفیان معاون کنترل فات سازمان حفظ نباتات از موزستان های منطقه زرآباد استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد.

در این بازدید که اکبر آهنگران، مدیر کل دفتر پیش آگاهی سازمان به اتفاق معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر حفظ نباتات و مدیر باغبانی استان سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران و کارشناسان محلی حضور داشتند از وضعیت کشت شهرستان های #زرآباد و وضعیت کنترل عوامل خسارتزای گیاهی بازدید به عمل آمد.

در دی ماه سرمای کم سابقه که نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته بود به مناطق مرکزی و جنوب استان نفوذ کرده و سبب شد بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغات موز زرآباد در جنوب این استان به طور کامل نابود شود.

در پی این سرما روستاهای بخش زرآباد بیشترین خسارت را دیده اند به طوری که تا کنون خسارتی که به بخش کشاورزی این مناطق وارد شده حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
همچنین ۳۰ هکتار از باغات گوآوا به صورت ۱۰۰ درصد آسیب دیده بودند.

طبق مشاهدات، مناطق میانه کاری شده با نخیلات و موز رقم والری کمتر آسیب دیده و همچنین پایلوت های سایبان موز از سرمازدگی جلوگیری کرده بود.

قبل از سرما زدگی، علائم خشکیدگی درختان موز در برخی باغات وجود داشت که علت آن آلودگی به نماتدهای بیماری زای گیاه از جمله نماتد زخم ریشه و نیز عوامل قارچی به ویژه فوزاریوم تشخیص داده شده و علت شیوع آنها، وقوع سیلاب شدید در دی ماه سال گذشته و غرقاب چند روزه باغات موز بوده است.

در ادامه از پایلوت های تحقیقاتی در نظر گرفته شده برای کنترل نماتد و قارچ های آلوده کننده موز بازدید بعمل آمد .

با توجه به اثر سرما بر پایلوت ها مقرر شد مجددا ً عملیات در پایلوت ها تکرار شود و کارآیی هر تیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

مطالب مرتبط

موج دوم هجوم ملخ های صحرایی به ایران در سال زراعی جاری به علت تغییرات دما با تاخیر و از نیمه دوم اسفندماه آغاز می شود. مدیرکل دفتر مبارزه ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور گفت: توزیع هرگونه سم کشاورزی خارج از سامانه مانیتورینگ آفت‌کش‌ها، غیرقانونی و مصداق قاچاق است و با متخلفان برخورد می‌شود. مسعود لطیفیان روز ...
مدیر کل دفتر آفت کش های سازمان حفظ نباتات گفت: استفاده از پهپاد برای سمپاشی مزارع با علف کش ها و مبارزه با علفهای هرز مورد تایید نیست. دکتر سعیده ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت: با تلاش همکاران سازمان حفظ نباتات و مـدیریت حفظ نباتات اســتان ها و بهره گیری از توان کلینیک های گیاهپزشـکی، سال اول اعتبارسـنجی مدل پیش آگاهی ...
No Thoughts on بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها