چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان
۱ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۱:۲۹

بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان

مسعود لطیفیان معاون کنترل فات سازمان حفظ نباتات از موزستان های منطقه زرآباد استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد.

در این بازدید که اکبر آهنگران، مدیر کل دفتر پیش آگاهی سازمان به اتفاق معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر حفظ نباتات و مدیر باغبانی استان سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران و کارشناسان محلی حضور داشتند از وضعیت کشت شهرستان های #زرآباد و وضعیت کنترل عوامل خسارتزای گیاهی بازدید به عمل آمد.

در دی ماه سرمای کم سابقه که نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته بود به مناطق مرکزی و جنوب استان نفوذ کرده و سبب شد بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغات موز زرآباد در جنوب این استان به طور کامل نابود شود.

در پی این سرما روستاهای بخش زرآباد بیشترین خسارت را دیده اند به طوری که تا کنون خسارتی که به بخش کشاورزی این مناطق وارد شده حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
همچنین ۳۰ هکتار از باغات گوآوا به صورت ۱۰۰ درصد آسیب دیده بودند.

طبق مشاهدات، مناطق میانه کاری شده با نخیلات و موز رقم والری کمتر آسیب دیده و همچنین پایلوت های سایبان موز از سرمازدگی جلوگیری کرده بود.

قبل از سرما زدگی، علائم خشکیدگی درختان موز در برخی باغات وجود داشت که علت آن آلودگی به نماتدهای بیماری زای گیاه از جمله نماتد زخم ریشه و نیز عوامل قارچی به ویژه فوزاریوم تشخیص داده شده و علت شیوع آنها، وقوع سیلاب شدید در دی ماه سال گذشته و غرقاب چند روزه باغات موز بوده است.

در ادامه از پایلوت های تحقیقاتی در نظر گرفته شده برای کنترل نماتد و قارچ های آلوده کننده موز بازدید بعمل آمد .

با توجه به اثر سرما بر پایلوت ها مقرر شد مجددا ً عملیات در پایلوت ها تکرار شود و کارآیی هر تیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

مطالب مرتبط

نشست وبیناری مشترك میان نمایندگان سازمان حفظ نباتات جمهوری اسلامی ایران و آژانس ایمنی غذایی جمهوری آذربایجان برگزار شد. به نقل از روابط عمومی سازمان، در این نشست مجازی مشترک ...
رییس سازمان مدیریت بحران کشور از ورود مدیریت بحران به موضوع مبارزه با ملخ‌ها در ۱۰ استان کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار درباره ورود ملخ‌ها به ...
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه امسال نسبت به سال گذشته در مدت مشابه مبارزه با آفت سن غلات ۱۴۱ درصد افزایش یافته است، گفت: تاکنون ۲۳ استان کشور درگیر این ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت ملخ‌های صحرایی مهاجم در کشور گفت: با توجه به شرایط نامناسب در ایران ملخ‌های مهاجم صحرایی بعد از تغذیه برای تولید مثل زودتر ایران ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها