چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان
1 بهمن 1399 , ساعت 11:29

بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان

مسعود لطیفیان معاون کنترل فات سازمان حفظ نباتات از موزستان های منطقه زرآباد استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد.

در این بازدید که اکبر آهنگران، مدیر کل دفتر پیش آگاهی سازمان به اتفاق معاون بهبود تولیدات گیاهی، مدیر حفظ نباتات و مدیر باغبانی استان سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران و کارشناسان محلی حضور داشتند از وضعیت کشت شهرستان های #زرآباد و وضعیت کنترل عوامل خسارتزای گیاهی بازدید به عمل آمد.

در دی ماه سرمای کم سابقه که نیمه شمالی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته بود به مناطق مرکزی و جنوب استان نفوذ کرده و سبب شد بیش از ۱۰۰۰ هکتار از باغات موز زرآباد در جنوب این استان به طور کامل نابود شود.

در پی این سرما روستاهای بخش زرآباد بیشترین خسارت را دیده اند به طوری که تا کنون خسارتی که به بخش کشاورزی این مناطق وارد شده حدود ۷۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است.
همچنین ۳۰ هکتار از باغات گوآوا به صورت ۱۰۰ درصد آسیب دیده بودند.

طبق مشاهدات، مناطق میانه کاری شده با نخیلات و موز رقم والری کمتر آسیب دیده و همچنین پایلوت های سایبان موز از سرمازدگی جلوگیری کرده بود.

قبل از سرما زدگی، علائم خشکیدگی درختان موز در برخی باغات وجود داشت که علت آن آلودگی به نماتدهای بیماری زای گیاه از جمله نماتد زخم ریشه و نیز عوامل قارچی به ویژه فوزاریوم تشخیص داده شده و علت شیوع آنها، وقوع سیلاب شدید در دی ماه سال گذشته و غرقاب چند روزه باغات موز بوده است.

در ادامه از پایلوت های تحقیقاتی در نظر گرفته شده برای کنترل نماتد و قارچ های آلوده کننده موز بازدید بعمل آمد .

با توجه به اثر سرما بر پایلوت ها مقرر شد مجددا ً عملیات در پایلوت ها تکرار شود و کارآیی هر تیمار مورد ارزیابی قرار گیرد.

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: واردات چوب با پوست به کشور با رعایت دستورالعملی که ساعت‌ها روی آن کار شده است، آزاد است. به نقل از روابط عمومی سازمان ...
شاهپور علایی مقدم، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی توافقات خوبی صورت گرفته، که میتواند فرصت مناسبی برای جهش خوبی برای صادرات ...
مشاور رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: تاکنون اطلاعات مربوط به ۱۱ محصول گلخانه‌ای، باغی و زراعی در سامانه سماک بارگذاری شده است و تولیدکنندگان برای صادرات محصول خود ملزم به ثبت نام ...
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: بحث تولید محصولات ارگانیک یکی از اهداف جدی مجامع بین المللی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان خوار و بار جهانی بوده که زیر ساخت‌های آن از جمله مبارزه ...
No Thoughts on بازدید مسئولین سازمان حفظ نباتات از موزستان های سیستان و بلوچستان

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها