سه شنبه, ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, همدان  »   شناسایی بیماری پوسیدگی میوه‌های گوجه‌فرنگی در گلخانه‌ها
۳۰ دی ۱۳۹۹ , ساعت ۱۰:۳۷

شناسایی بیماری پوسیدگی میوه‌های گوجه‌فرنگی در گلخانه‌ها

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان گفت: بیماری پوسیدگی میوه‌های گوجه‌فرنگی در برخی از گلخانه ‌های استان هرمزگان شناسایی شد.

آزاده گودرزی در این باره بیان کرد: طی دو سال گذشته، بیماری پوسیدگی میوه ‌های گوجه‌فرنگی در برخی از گلخانه‌ های استان هرمزگان مشاهده شده است.

به گفته وی علائم این بیماری روی میوه‌های گوجه‌فرنگی به‌صورت لکه‌های بافت مرده متحدالمرکز به رنگ قهوه‌ای روشن مشاهده می‌شود که در صورت وجود شرایط محیطی مساعد، این لکه‌ها به سرعت روی سطح میوه گسترش می‌یابند.

گودرزی گفت: بر اساس بررسی‌های آزمایشگاهی مقدماتی انجام‌شده ، عامل این بیماری گونه‌ای از جنس قارچی Cladosporium تشخیص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: این بیماری به‌ویژه در گلخانه‌هایی که از تهویه مناسبی برخوردار نیستند، از گسترش قابل توجهی برخوردار است.

گودرزی عنوان کرد: به منظور مدیریت این بیماری، ایجاد تهویه مناسب در فضای گلخانه و محلول‌پاشی گیاهان با قارچ‌کش ‌های معالجه‌کننده ضروری است. در حال حاضر، جداسازی عامل بیماری روی محیط کشت مصنوعی و شناسایی آن در سطح گونه از طریق انجام آزمون‌های مولکولی در حال انجام است.

.

مطالب مرتبط

سازمان حفظ نباتات در راستای توسعه كنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی آفات، وبینارهای آموزشی برگزار می كند. با توجه به اهميت توليد محصول سالم و با هدف توسعه کاربرد عوامل بيولوژيک ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها