دوشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, همدان  »   شناسایی بیماری پوسیدگی میوه‌های گوجه‌فرنگی در گلخانه‌ها
۳۰ دی ۱۳۹۹ , ساعت ۱۰:۳۷

شناسایی بیماری پوسیدگی میوه‌های گوجه‌فرنگی در گلخانه‌ها

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان گفت: بیماری پوسیدگی میوه‌های گوجه‌فرنگی در برخی از گلخانه ‌های استان هرمزگان شناسایی شد.

آزاده گودرزی در این باره بیان کرد: طی دو سال گذشته، بیماری پوسیدگی میوه ‌های گوجه‌فرنگی در برخی از گلخانه‌ های استان هرمزگان مشاهده شده است.

به گفته وی علائم این بیماری روی میوه‌های گوجه‌فرنگی به‌صورت لکه‌های بافت مرده متحدالمرکز به رنگ قهوه‌ای روشن مشاهده می‌شود که در صورت وجود شرایط محیطی مساعد، این لکه‌ها به سرعت روی سطح میوه گسترش می‌یابند.

گودرزی گفت: بر اساس بررسی‌های آزمایشگاهی مقدماتی انجام‌شده ، عامل این بیماری گونه‌ای از جنس قارچی Cladosporium تشخیص داده شده است.

وی خاطرنشان کرد: این بیماری به‌ویژه در گلخانه‌هایی که از تهویه مناسبی برخوردار نیستند، از گسترش قابل توجهی برخوردار است.

گودرزی عنوان کرد: به منظور مدیریت این بیماری، ایجاد تهویه مناسب در فضای گلخانه و محلول‌پاشی گیاهان با قارچ‌کش ‌های معالجه‌کننده ضروری است. در حال حاضر، جداسازی عامل بیماری روی محیط کشت مصنوعی و شناسایی آن در سطح گونه از طریق انجام آزمون‌های مولکولی در حال انجام است.

.

مطالب مرتبط

گوجه ‌فرنگی به دلیل غنی بودن از ویتامین‌ها، مواد ‌معدنی و فیبر منبع غذایی مفیدی برای تغذیه و سلامت انسان به شمار می‌رود و به صورت گسترده‌ در اغلب مناطق جهان در مزرعه ...
دســـتورالعمـل اجرایی مدیریت تلفیقی بیماری شانکر باکتریایی گوجه فرنگی توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاری محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین شـد. عامل بیماری شانکر باکتریایی ...
قابلیت‌های اقتصادی بوشهر کم نیستند از صنایع نفتی و دریایی گرفته تا رونق کشاورزی با نخل‌های سر به فلک کشیده و تولید گوجه‌فرنگی در خارج از فصل، درست زمانی که در مختلف کشور ...
استان بوشهر به عنوان قطب تولید گوجه‌فرنگی کشور محسوب می‌شود به‌گونه‌ای که این استان نخستین تولید کننده نشای گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای و تولید کننده نخست خارج از فصل این محصول در ایران است....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها