سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, بوشهر  »   ۳۰ تن سم برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر تامین شد
30 دی 1399 , ساعت 12:55

۳۰ تن سم برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر تامین شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: برای مبارزه با هجوم احتمالی آفت ملخ صحرایی، ۳۰ تن سم و بیش از ۵۰ دستگاه سمپاش مختلف برای مبارزه با این آفت در این استان تامین شده است.

احمد سبحانی افزود: طبق پیش بینی فائو و با توجه به شرایط اقلیمی در کشورهای شاخ آفریقا، شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان به دلیل بارندگی‌های خوب و مناسب در پائیز و به تبع آن پوشش گیاهی خوب آن مناطق شرایط برای تولید مثل و رشد ملخ صحرایی با جمعیت بالا مناسب است.

وی بیان کرد: براین اساس پیش بینی شده‌ آفت ملخ صحرایی با طی کردن مراحل رشد درزمستان به دلیل شرایط غریزی برای ادامه نسل و تکثیر در مناطق بهاره به احتمال زیاد از اوایل بهمن تا پایان اسفند به استان‌های جنوبی بویژه بوشهر وارد شود.

سبحانی اضافه کرد: جنوب ایران به عنوان کانون بهاره برای آفت ملخ صحرایی به شمار می‌رود و از زمان ورود آفت تنها یک فرصت طلایی۷ تا ۱۰ روزه برای بالغ شدن و تخم ریزی دارند که باید دراین برهه زمانی مبارزه موثر انجام شود.

وی با بیان اینکه امسال سومین سالی است که استان بوشهر با آفت ملخ صحرایی روبرو است، گفت: با انجام مبارزه بموقع و موثر با دسته جات ورودی و پوره‌های آفت ملخ صحرایی که از خاک بیرون  می‌آیند خسارت در این استان بویژه در بخش کشاورزی در حد صفر است.

سبحانی ادامه داد: امسال تاکنون موردی از بیماری‌های برگی در مزرعه‌های گندم گزارش نشده و چون احتمال بارش در ماههای اسفند و فروردین وجود دارد احتمال شیوع بیماری‌ها و سرعت انتشار بیشتر می‌شود براین اساس لازم است درماه‌های آخر سال پایش و ردیابی بیماری‌ها بموقع انجام تا در صورت نیاز نسبت به کانون کوبی اقدام شود.

وی گفت: توصیه می‌شود کارشناسان و کشاورزان در ماه‌های بهمن، اسفند و اوایل فروردین که احتمال طغیان بیماری‌های برگی از جمله زنگ زرد گندم و بیماری‌های پاخوره، لکه برگی‌ ها و ورس (خوابیدگی) وجود دارد مزارع را با دقت و به طور منظم ردیابی کنند و در صورت مشاهده کانون بیماری موضوع به مراکز جهاد کشاورزی اعلام شود.

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: رعایت تناوب زراعی با سایر محصولات زراعی نظیر کلزا به عنوان اصلی‌ترین راهکار کاهش جمعیت و خسارت عوامل خسارتزای کاشت گندم و جو ضروری است....
کارشناس حفظ نباتات مرکز جهاد کشاورزی نقش رستم از شیوع ۱۰ درصدی بیماری پاخوره در مزارع گندم این منطقه خبر داد. ابوذر اسماعیلی کارشناس حفظ نباتات مرکز جهاد کشاورزی نقش ...
No Thoughts on ۳۰ تن سم برای مبارزه با ملخ صحرایی در استان بوشهر تامین شد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها