سه شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, استان ها, دسته‌بندی نشده, گلستان  »   اجرای عملیات کنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی در استان گلستان
۵ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۳:۱۹

اجرای عملیات کنترل بیولوژیک و غیرشیمیایی در استان گلستان

مدیر حفط نباتات استان گلستان از انجام عملیات كنترل بیولوژیک و غیر شیمیایی در این استان خبر داد.

مدیر حفط نباتات استان گلستان از انجام عملیات کنترل بیولوژیک و غیر شیمیایی در این استان خبر داد.

کیانوش حق نما گفت: در سال جاری جهت ردیابی، شناسایی و پیش آگاهی آفات مهم محصولات زراعی و باغی، انواع مختلف فرمون های جنسی جلب کننده حشرات، کارت زرد و تله (دلتا و سراتراپ) در اختیار کشاورزان و باغـداران قرار گرفت.

وی افزود: در خصوص عامل میکروبی حشـره کش BT نیز در مجموع سطحی معادل  693 هکتار در سطح مزارع گوجه فرنگی، پنبه و سویا مصـرف شده است .

وی گفت: نتایـج بـدست آمده حاکی از آن است که این عملیات در کاهش جمعیت آفات و در کاهش تعداد دفعات سمپاشی تاثیر بسزایی داشته است.

حـق نمـا در خصوص تـاریخچه تولیـد حشـرات مفیـد در اسـتان گلسـتان اظهـار داشت: آغاز تحقیقات اولیه دراین زمینه به اوایل سال ۱۳۶۰ توسـط مرکز تحقیقـات کشاورزی اسـتان باز می گردد که با ایجاد یک مرکز تحت عنوان انسـکتاریوم از سال ۱۳۷۳ و جذب نیرو و حمایت مسؤلین وقت سازمان جهاد کشاورزی شـروع گردید و شـروع واگذاری کار تولید به بخش خصوصی از سال ۱۳۷۶ضمن آموزش و انتقال تجربیات بصورت تجاری به تولیدکنندگان واگذار گردید.

وی گفت: در حال حاضر ۱۰ واحد تولید کننده عوامل بیولوژیک در استان وجود دارد که طبق فراخوان عمومی انجام شده قرارداد تولید بنام یک واحد می باشد که تولید عوامل بیولوژیک را بر عهده دارد. طبق هماهنگی های بعمل آمده با تولید کننده اصـلی از توان سایر تولید کنندگان اسـتان هم بهره برداری می گردد.

وی درباره تعرفه خرید عوامل مفید بیولوژیک گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی راهبری و نظارت بر برنامه یارانه ای، مقـدار تعرفه در نظر گرفته شده برای خریـد عوامل مفید بیولوژیک از تولید کنندگان توسط کشاروز ۴۵ درصد برای رهاسازی در مزارع و باغات (بجز گلخانه ها) می باشد.

وی افزود: در صورت اسـتقبال و آمادگی کشاورزان جهت اجرای کنترل بیولوژیک بیشتر از سطح ابلاغی تعیین شده محصولات زراعی و باغی، با احتساب هزینه های انتقال، رهاسازی و نظارت بر عملیات اجرایی تعرفه خریـد مواد بیولوژیک بصورت آزاد دریافت می گردد.

مطالب مرتبط

معاونت کنترل آفات سازمان حفظ نباتات در راستای توسعه کنترل بيولوژيک و غير شيميايی آفات، دومين مرحله وبينارهای آموزشی را برگزار می کند. با توجه به اهميت توليد محصول سالم ...
حوزه کشاورزی به عنوان بخش اصلی در تأمین اقلام اساسی سبد مصرفی خانوار‌ها اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد هر کشوری دارد؛ یکی از برنامه‌های مهم اقتصادی کشورها، سرمایه‌گذاری در این حوزه است به گونه‌ای ...
در شش ماه نخست سال جاری بیش از 48 تن انواع آفت کش میکروبی (غیر شیمیایی) در کشور تولید و توزیع شده است. به نقل از سازمان حفظ نباتات کشور، ...
برخی کارشناسان عنوان می کنند که ردیابی آفات برای بهبود بخش کشاورزی به عنوان یک حرکت پیشگیرانه، باید همواره مورد توجه باشد و با اینکه می تواند در جلوگیری از انتقال بیماری ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها