جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   آلودگی نخلستان های 4 شهرستان فارس به سرخرطومی با جابجایی پاجوش های خرما
۲۳ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۱:۳۵

آلودگی نخلستان های ۴ شهرستان فارس به سرخرطومی با جابجایی پاجوش های خرما

سوسک سرخرطومی، آفتی که به گزارش سازمان حفظ نباتات کشور به تهدیدی جدی برای نخلستان‌های کشور تبدیل شده برخی از نخلستان‌های جنوبی فارس را آلوده کرده و موجب نگرانی باغداران شده است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی فارس گفت: نخلستان‌های شهرستان‌ اوز، گراش، خنج و قیروکارزین به سوسک سرخرطومی حنایی آلوده هستند.

حمیدرضا دبیری با بیان اینکه یکی از آفات مهم نخیلات آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی است و از حدود ۳۰ سال پیش در کشور است، اظهار داشت: استان فارس از اوایل سال ۹۶ درگیر این آفت است و تاکنون ۱۸۰۰ درخت را آلوده کرده که ۱۶۵۰ درخت تیمار و درمان و ۱۵۰ درخت امحا شده است.

وی با تاکید بر اینکه اگر این آفت دیر تشخیص داده شود و درخت آلودگی زیادی داشته باشد باید امحا شود، افزود: مهم‌ترین موضوع برای مبارزه با آفات قرنطینه‌ای پیشگیری است که متاسفانه این روزها به دلیل بالا رفتن قیمت پاجوش خرما و سود خوبی که دارد بدون رعایت شرایط قرنطینه‌ای و بدون اجازه از استان‌های دیگر به ویژه جنوب کرمان و جیرفت که آلوده هست به فارس می‌آورند و همین سبب پخش این آفت شده است.

مدیر حفظ نباتات فارس با بیان اینکه در حال حاضر نخلستان‌های شهرستان‌های اوز، گراش، خنج و قیروکارزین آلوده است، عنوان کرد: برای مبارزه با این آفت اعتباراتی به شهرستان‌ها داده شده، کلاس آموزشی برگزار شده و امکاناتی مثل اره موتوری، سرنگ تزریق، قرص ضدعفونی به شهرستان‌ها داده شده است.

وی افزود: باغداران هرگونه علائم مشکوک مانند فضولات خاک اره‌ای این حشره و بوی نامطبوع از درخت و… را به جهادکشاورزی اطلاع دهند. تا کارشناسان با استفاده از سم، قرص با ادوات مخصوص با این آفت مبارزه کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای مبارزه با این آفت قرنطینه‌ای مهم‌ترین موضوع همراهی و همکاری مردم است بنابراین درخواست می‌کنیم که پاجوش خرما را بدون مشورت و اجازه کارشناسان جهاد کشاورزی به شهرستان‌های دیگر جابه‌جا نکنند.

دبیری با بیان اینکه نخلستان‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس همه آلوده هستند و پاجوش‌هایی که به صورت قاچاق از آنجا به استان منتقل می‌شود باغ‌ها را آلوده می‌کند، گفت: اگر مردم در جابه‌جایی پاجوش به هشدارها و اطلاعیه‌های ما عمل کنند این آفت کنترل می‌شود.

مطالب مرتبط

مدیر جهاد کشاورزی ساری گفت: سه ماه نخست امسال 47 فروشگاه عرضه سموم نباتی پایش و دو واحد متخلف به تعزیرات حکومتی معرفی شدند. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ...
مدیر جهاد کشاورزی خاش استان سیستان و بلوچستان گفت: پس از گذشت پنج دهه ممنوعیت، امسال کشت محصول پنبه در سطح ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغاز شد....
در بیش از 213 هزار هکتار از اراضی زیر کشت میزبان های مهم آفت کرم برگخوار پائیزه عملیات ردیابی آفت انجام شده و حضور این آفت در کشور ردیابی نشده است....
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی هرمزگان گفت: آفت «توتا آبسولوتا» یک شب پره بسیار خطرناک بر روی گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل دلمه، سیب زمینی و صادرات آن ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها