دوشنبه, ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خوزستان, گزارش های ویدئویی  »   ابتلای 7 هزار هکتار از نخلستان‌های خوزستان به آفت چوب خوار + فیلم
۲۵ بهمن ۱۳۹۹ , ساعت ۱۳:۲۷

ابتلای ۷ هزار هکتار از نخلستان‌های خوزستان به آفت چوب خوار + فیلم

۷ هزار هکتار از نخیلات خوزستان دچار آفت کرم چوب‌خوار خرما شده اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: تداوم شرایط نامطلوب اقلیمی و بی‌توجهی در تهیه برنامه‌های کنترلی، نخلستان‌های استان خوزستان سبب گسترش آفت کرم چوب‌خوار خرما شده و ارزیابی‌های اولیه از ابتلای هفت هزار هکتار از نخلستان‌های این استان به آفت چوب‌خوار حکایت دارد.

شهلا عموری افزود: برای جلوگیری از سرایت این آفت لازم است سازمان جهادکشاورزی خوزستان به کمک ستاد مدیریت بحران استان وارد عمل شود.

وی ادامه داد: برابر ماده ۲۰ قانون حفظ نباتات، باید منابع مالی مربوط به پیشگیری و مبارزه با آفت چوب‌خوار برای استان خوزستان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه نباید اجازه داد این آفت به کل نخیلات خوزستان نفوذ کند گفت: برای جلوگیری از سرایت این آفت لازم است سازمان جهادکشاورزی خوزستان به کمک ستاد مدیریت بحران استان وارد عمل شود.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان افزود: برابر با این قانون باید منابع مالی مربوط به پیشگیری و مبارزه با آفت چوب خوار برای استان خوزستان پیگیری شود.

وی با نگرانی از شیوع آفت چوب خوار تنه خرما و نابودی این نخل‌های خوزستان، افزود: خرما یک محصول مهم و صادراتی خوزستان است که نقش مهمی در توسعه صادرات بازرگانان خوزستانی دارد.
تداوم شرایط نامطلوب اقلیمی و بی توجهی در تهیه برنامه‌های کنترلی این آفت می‌تواند سطح بیشتری از آلودگی چوب خوار‌ها را به نخلستان‌های خوزستان تحمیل کند.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز خرما را یک محصول راهبردی در خوزستان دانست و گفت: همان‌گونه که استان بوشهر برای کنترل و مبارزه با این آفت تسهیلات دولتی را برای نخلداران فراهم کرده، انجام اقدامات مشابه در خوزستان نیز ضروری است.

او با بیان اینکه خوزستان بیشترین سطح زیر کشت خرما در کشور را دارد، ادامه داد: بااین وجود این استان دومین تولیدکننده خرما است که این امر نشان‌دهنده وجود مشکلات متعدد در نخلستان‌های خوزستان است؛ در غیر این صورت متناسب با سطح زیر کشت، این استان نیز می‌توانست نخستین تولیدکننده خرما باشد.

.

مطالب مرتبط

مـدیر کـل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا سازمان حفظ نباتات کشور خلاصه ای از عملکرد و اقدامات این دفتر و حفظ نباتات اسـتانها را در سال 1399 تشرح کرد....
سوسک سرخرطومی، آفتی که به گزارش سازمان حفظ نباتات کشور به تهدیدی جدی برای نخلستان‌های کشور تبدیل شده برخی از نخلستان‌های جنوبی فارس را آلوده کرده و موجب نگرانی باغداران شده است....
۳۵ هزار و ۸۱۶ هکتار از نخلستان‌های خرمای سیستان و بلوچستان امسال علیه سوسک سرخرطومی سمپاشی شد. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: به منظور کنترل ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی هرمزگان گفت: ردیابی و کنترل آفت سوسک سرخرطومی حنایی خرما در چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از نخلستان‌های این استان هدف گذاری شده است. سیدعبدالرضا اشرف ...
No Thoughts on ابتلای ۷ هزار هکتار از نخلستان‌های خوزستان به آفت چوب خوار + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها