چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خوزستان, گزارش های ویدئویی  »   ابتلای 7 هزار هکتار از نخلستان‌های خوزستان به آفت چوب خوار + فیلم
25 بهمن 1399 , ساعت 13:27

ابتلای ۷ هزار هکتار از نخلستان‌های خوزستان به آفت چوب خوار + فیلم

۷ هزار هکتار از نخیلات خوزستان دچار آفت کرم چوب‌خوار خرما شده اند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز گفت: تداوم شرایط نامطلوب اقلیمی و بی‌توجهی در تهیه برنامه‌های کنترلی، نخلستان‌های استان خوزستان سبب گسترش آفت کرم چوب‌خوار خرما شده و ارزیابی‌های اولیه از ابتلای هفت هزار هکتار از نخلستان‌های این استان به آفت چوب‌خوار حکایت دارد.

شهلا عموری افزود: برای جلوگیری از سرایت این آفت لازم است سازمان جهادکشاورزی خوزستان به کمک ستاد مدیریت بحران استان وارد عمل شود.

وی ادامه داد: برابر ماده ۲۰ قانون حفظ نباتات، باید منابع مالی مربوط به پیشگیری و مبارزه با آفت چوب‌خوار برای استان خوزستان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه نباید اجازه داد این آفت به کل نخیلات خوزستان نفوذ کند گفت: برای جلوگیری از سرایت این آفت لازم است سازمان جهادکشاورزی خوزستان به کمک ستاد مدیریت بحران استان وارد عمل شود.

دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خوزستان افزود: برابر با این قانون باید منابع مالی مربوط به پیشگیری و مبارزه با آفت چوب خوار برای استان خوزستان پیگیری شود.

وی با نگرانی از شیوع آفت چوب خوار تنه خرما و نابودی این نخل‌های خوزستان، افزود: خرما یک محصول مهم و صادراتی خوزستان است که نقش مهمی در توسعه صادرات بازرگانان خوزستانی دارد.
تداوم شرایط نامطلوب اقلیمی و بی توجهی در تهیه برنامه‌های کنترلی این آفت می‌تواند سطح بیشتری از آلودگی چوب خوار‌ها را به نخلستان‌های خوزستان تحمیل کند.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز خرما را یک محصول راهبردی در خوزستان دانست و گفت: همان‌گونه که استان بوشهر برای کنترل و مبارزه با این آفت تسهیلات دولتی را برای نخلداران فراهم کرده، انجام اقدامات مشابه در خوزستان نیز ضروری است.

او با بیان اینکه خوزستان بیشترین سطح زیر کشت خرما در کشور را دارد، ادامه داد: بااین وجود این استان دومین تولیدکننده خرما است که این امر نشان‌دهنده وجود مشکلات متعدد در نخلستان‌های خوزستان است؛ در غیر این صورت متناسب با سطح زیر کشت، این استان نیز می‌توانست نخستین تولیدکننده خرما باشد.

.

مطالب مرتبط

بیش از دوهزار هکتار از باغات نخیلات خرمای نرماشیر در محاصره سوسک سر خرطومی حنایی شده است. به گزارش خبرگزاری صداو سیمای مرکز کرمان ، به گفته مهندس رضا قهری ...
به منظور افزایش آگاهی و آموزش کارشناسان همایش مبارزه و پیشگیری از آفت سوسک سرخرطومی در عَنبرآباد برگزار شد. به گزارش خبرگزاری صداوسیمای کرمان، احمد احمدپور رئیس سازمان جهاد کشاورزی ...
معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: منطقه جنوب کرمان با تولید بیش از ۵ میلیون تن محصولات کشاورزی از قطب‌های بسیار مهم کشاورزی کشور است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ...
مسافران عراق و عتبات عالیات از به همراه آوردن هرگونه اندام گیاهی به کشور ممانعت کنند. مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با هشدار نسبت به خطرات سوسک خرطومی ...
No Thoughts on ابتلای ۷ هزار هکتار از نخلستان‌های خوزستان به آفت چوب خوار + فیلم

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها