پنجشنبه, ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
»   آذربایجان غربی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   خطر طغیان آفت سن و سایر عوامل بیماری زا در مزارع آذربایجان‌غربی
۶ اسفند ۱۳۹۹ , ساعت ۱۲:۱۸

خطر طغیان آفت سن و سایر عوامل بیماری زا در مزارع آذربایجان‌غربی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال پنجه‌زنی بدون پوشش برف و احتمال سرمازدگی محصول گندم آبی، در میزان تولید گندم استان تاثیرگزار شده و با طغیان آفت سن و سایر عوامل بیماری زا در مزارع مواجه خواهیم بود.

اکبر کرامتی اظهار داشت: پیش بینی می‌شود در بیش از ۲۱۰ هزار هکتار از مزارع غلات استان در سال زراعی جاری مبارزه با افت سن غلات انجام گیرد.

وی با اشاره به اهمیت مبارزه با افت سن در مزارع و تاثیر آن در کاهش کیفیت نانوایی بیان کرد : از یک میلیون هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت در استان در حدود ۴۰۰هزار هکتار زیر کشت غلات است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در ادامه افزود: هم اکنون ۶۰ درصد زارعین آذربایجان غربی گندمکار هستند و بالاترین چرخه و ضریب مکانیزاسیون کشاورزی استان، اختصاص به محصول گندم دارد.

وی اضافه کرد: امسال کاهش بیش از ۲۲ درصدی بارندگی در سطح استان، شرایط اقلیمی و افزایش دما، پنجه‌زنی بدون پوشش برف و احتمال سرمازدگی محصول گندم آبی، در میزان تولید گندم استان تاثیرگزار شده و با طغیان آفت سن و سایر عوامل بیماری زا در مزارع مواجه خواهیم بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه در سال گذشته ۲۷ دستگاه توربولاینر برای سمپاشی مزارع خریداری شد گفت: رصد و پایش مستمر مزارع حتی در ایام عید نوروز باید انجام گیرد و ناوگان سمپاشی در سطح شهرستانها باید از هم اکنون سرویس و تجهیزشود تا با آغاز اولین علایم افت در مزارع مبارزه همگانی آغاز شود.

وی افزود: در سال زراعی جاری با توجه به شرایط آب وهوایی، مبارزه با علف های هرز نیز باید در اولویت کاری مدیریت جهاد کشاورزی شهرستانها قرار گیرد چرا که وجود علف‌های هرز در مزارع گندم باعث کاهش عملکرد و پایین آمدن کیفیت محصول می شود.

مطالب مرتبط

نایب رئیس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان گفت: با گندم آفت زده نمی توان نان ایده آل و باکیفیتی پخت کرد، اما دولت می تواند به جای ورود ذرت، گندم باکیفیت را ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات مبارزه با سن غلات در سطح بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی این استان اجرا و پایان یافت....
معاون رییس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی مرند نسبت به ریزش سن غلات در این منطقه هشدار داد و گفت: در سالجاری گندم‌های سن‌زده به هیچ عنوان خریداری نخواهد شد....
رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینکه امسال نسبت به سال گذشته در مدت مشابه مبارزه با آفت سن غلات ۱۴۱ درصد افزایش یافته است، گفت: تاکنون ۲۳ استان کشور درگیر این ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها