چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, فارس  »   مبارزه با آفت سن در گراش آغاز شد
4 اسفند 1399 , ساعت 11:49

مبارزه با آفت سن در گراش آغاز شد

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی گراش فارس گفت: عملیات پایش و مبارزه شیمیایی علیه سن مادری محصولات زراعی گندم و جو در حدود هزار و ۶۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی گراش فارس گفت: عملیات پایش و مبارزه شیمیایی علیه سن مادری محصولات زراعی گندم و جو در حدود هزار و ۶۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

حسن مرادی اظهار داشت: در سال زراعی جاری به دلیل بروز خشکسالی و کم بارشی و همچنین از بین رفتن زیستگاه های طبیعی سن ، سطح مبارزه با این حشره نیز به مراتب بیشتر خواهد بود.

وی سن زدگی را یکی از آفت های اساسی در مزارع کشاورزی دانست و گفت: در صورت طغیان جمعیت این آفت، محصول تولیدی کشاورزان با کاهش عملکرد از نظر کیفی و کمی مواجه خواهد شد و برای مقابله با آن هرساله نیز مبارزه با سن غلات طی دو مرحله مادری و پوره انجام می شود.

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی گراش گفت: همچنین کشاوزان باید توصیه های کارشناسان کشاورزی را مد نظر قرار دهند و در خصوص زمان انجام عملیات پایش، سمپاشی ومیزان سم مصرفی از آنها مشاوره بگیرند.

مرادی افزود: بیش از ۱۶۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان گراش امسال به کشت گندم و جو اختصاص یافته است و عملیات پایش و مبارزه شیمیایی علیه سن به صورت روزانه و مستمر در دستور کار قرار دارد.

مرادی اضافه کرد: سمپاشی علیه سن غلات باید به صورت یکپارچه و هماهنگ انجام شود و چنانچه در یک مزرعه این آفت از بین برود اما در مزرعه مجاور وجود داشته باشد ، سن از مزرعه مجاور به مزرعه سم‌ پاشی شده سرایت می‌کند و مزرعه را دوباره آلوده خواهد کرد.

وی گفت: البته کشاورزان نیز باید برخی اقدام های کنترلی و پیشگیرانه را در طول سال زراعی و بدون مبارزه شیمیایی و استفاده از آفت کش ها درسطح مزارع خود انجام دهند تا مانع از طغیان های جدی سن گندم و حتی بروز سایر خسارات از جمله سرما زدگی به محصولات شوند.

مرادی برخی از این اقدامات را شامل کاشت و برداشت زودهنگام، کاشت ارقام و واریاته های مقاوم تر در برابر آفت ها ، از بین بردن کامل علف های هرز در تمام طول فصل ، تناوب کشت با محصولاتی غیر از غلات و همچنین به زراعی و استفاده از بذرهای مرغوب و نژادهای پر بازده در کشت محصولات و غلات (گندم و جو) که سبب می شود گیاه بهترین رشد ونمو را داشته و در نتیجه زودتر برداشت شود، عنوان کرد.

یکی از آفات مهم مزارع گندم و جو در کشور ما،آفت سن گندم است. این آفت مهاجر است و در فصل زمستان، مزارع را ترک کرده و برای زمستان گذرانی به مناطق کوهستانی و ارتفاعات پناه می برد و در اواخر زمستان و اوایل بهار، مجددً به مزارع برگشته و شروع به تخم گذاری می کند.

به گفته مرادی شهرستان گراش دارای حدود ۱۲ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی اعم از دیم و آبی است.

این شهرستان در فاصله ۳۵۹ کیلومتری شیراز قرار دارد.

مطالب مرتبط

جلسه شورای مدیران سازمان حفظ نباتات کشور با حضور دکتر اعظمی، عضو و سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در سالن غدیر سازمان حفظ نباتات کشور برگزار شد....
مدیرکل دفتر پیش آگاهی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: نزدیک به ۳ میلیون و ۱۵۰ هزار هکتار با علف‌های هرز گندم در سال زراعی جاری مبارزه شده است. به نقل ...
مدیر کل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور بر ضرورت پایش های مستمر توسط کارشناسان و مبارزه به موقع در زمان اعلامی از سوی شبکه های مراقبت تاکید ...
همزمان با هفته پدافند غیرعامل مانور مقابله با عرضه سموم تقلبی و غیرمجاز در کرمان آغاز شد. به گفته خانم کامیاب مسول حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان کرمان، این مانور ...
No Thoughts on مبارزه با آفت سن در گراش آغاز شد

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها