جمعه, ۰۸ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, ایران  »   رونمایی از دو سامانه قرنطینه گیاهی در سازمان حفظ نباتات کشور
۱۲ اسفند ۱۳۹۹ , ساعت ۱۱:۴۸

رونمایی از دو سامانه قرنطینه گیاهی در سازمان حفظ نباتات کشور

از سامانه واردات و ترانزیت محصولات کشاورزی و همچنین سامانه پلمپ قرنطینه در سازمان حفظ نباتات رونمایی شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در این آیین رونمایی گفت: به دلیل تنوع عناصر زیان‌رسان به گیاهان سالانه ۳۵ تا ۳۶ درصد محصولات کشاورزی دستخوش خسارت آفات می‌شود و سالانه ۵۵۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از این آفات در دنیا به کشور‌های مختلف وارد می‌شود.

مهندس کیخسرو چنگلوایی افزود: این عوامل آفت‌زا علاوه بر این که از نظر کمی محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، از نظر کیفی نیز بر آن‌ها تاثیر می‌گذارند و برخی محصولات را از شکل بازار پسندی در می‌آورند.

وی گفت: سالانه ۴ میلیون و یکصد هزار تن سم در دنیا مصرف می‌شود و ۳۷ تا ۴۰ میلیارد دلار رقم تجارت جهانی آفت‌کش‌هاست که کاربرد این حجم از آفت کش‌ها هم برای سلامت انسان، هم محصولات کشاورزی و هم محیط زیست خطرناک است.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: با توجه به حجم تبادلات همچنین با توجه به این که هیچ کشوری در دنیا از واردات محصولات غذایی بی نیاز نیست مبارزه با عوامل خسارت‌زا برای محصولات کشاورزی باید در دستور کار قرار گرفته و بیش از پیش به آن توجه شود.

وی گفت: اگر به حد کافی کنترل‌های لازم روی محصولات کشاورزی نباشد و آفتی وارد کشور شود می‌تواند بسیاری از محصولات دیگر کشاورزی را تحت تاثیر قرار دهد، همچنین اگر محصولات صادراتی ما آفتی داشته باشند این موضوع صادرات محصولات کشاورزی را خدشه‌دار می‌کند و به آن لطمه می‌زند و باعث می‌شود بازار‌هایی که به سختی به دست آمده‌اند، از دست بروند.

مهندس چنگلوایی افزود: به این ترتیب باید تشکیلات قرنطینه برای جلوگیری از ورود آفات و امنیت غذایی و همچنین توسعه صادرات بسیار قوی باشد.

وی گفت: سالانه ۳۱ میلیون تن ترانزیت محصولات کشاورزی صورت می‌پذیرد که قرنطینه آن در یکصد مرکز مختلف در کشور انجام می‌شود، ولی امکانات موجود با حجم کار متناسب نیست.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: افزایش روز افزون تبادلات جهانی، همچنین تکنولوژی‌های نوین لزوم توجه به موضوع قرنطینه را بیشتر می‌کند.

وی گفت: هدف این دو سامانه طراحی شده تسریع و تسهیل در امور قرنطینه گیاهی، جلوگیری از جعل مجوز، همچنین ایجاد وحدت‌رویه میان پست‌های مختلف قرنطینه‌ای است.

مهندس چنگلوایی افزود: این سامانه‌ها به سلامت نظام اداری کمک می‌کند و امکان رصد گزارش‌ها را فراهم می‌سازد و برنامه ریزی‌شده که ۴ تا ۵ هزار مجوز مختلف ترانزیت و قرنطینه محصولات کشاورزی از این پس از طریق این سامانه صادر شود.

وی گفت: با توجه به این که ریسک قرنطینه محصولات کشاورزی یکسان نیست و الزامات قرنطینه‌ای متفاوت است، از طریق این سامانه‌ها با توجه به ریسک و الزامات قرنطینه‌ای مجوز‌های لازم برای واردات، ترانزیت و قرنطینه کالا صادر می‌شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: شکل گواهی بهداشت گیاهی نیز تغییر داده شده و از طریق این سامانه کد کیو آر برایش در نظر گرفته شده که از این طریق جلوی جعل سند گرفته شود.

همچنین در این مراسم حمید زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ایران علی‌رغم تحریم‌ها سال گذشته ۸۰ میلیارد دلار و امسال ۶۵ میلیارد دلار حجم تجارت خارجی داشته است و در این شرایط سخت و با تمامی مشکلات، تنها بخشی که صادراتش رشد داشته، بخش کشاورزی بوده است.

وی گفت: در شرایط فعلی کشور، لزوم توسعه تجارت خارجی و صادرات، موضوعی است که مورد توافق همه است.

زادبوم افزود: توسعه صادرات محصولات کشاورزی و همچنین واردات نهاده‌ها مستلزم آن است که بر مقررات بین‌المللی تسلط داشته باشیم و بهداشت گیاهی را به طور کامل چه در صادرات و چه در واردات رعایت کنیم.

وی گفت: توسعه تجارت در کشاورزی می‌تواند نجات دهنده توسعه اقتصادی کشور باشد و پلمپ و اجرای دقیق ضوابط پلمپ و قرنطینه تجارت خارجی را تسهیل می‌کند.

رئیس سازمان حفظ نباتات ادامه داد: در حوزه سازمان حفظ نباتات، اطلاعات در مورد تجارت بسیار مناسب است و بکارگیری این مقررات بهداشتی گیاهی به خصوص در مراودات با کشور‌های اوراسیا می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد و به توسعه تجارت کشورمان کمک کند.

وی افزود: لازمه تعامل با نظام اقتصاد بین‌الملل رعایت قوانین تجارت خارجی است.

.

.

مطالب مرتبط

مسئولیت اصلی سازمان حفظ نباتات سیاست­گذاری، برنامه ­ریزی، هدایت و نظارت بر اجرای برنامه ­های حفظ گیاهان و محصولات کشاورزی در مقابل عوامل خسارت زای گیاهی می ­باشد. این سازمان ...
معاون قرنطینه و بهداشت گیاهی سازمان حفظ نباتات کشور ضمن تاکید براینکه شرایط قرنطینه ای ایران فقط برای واردات چوب فنی و استاندارد است، گفت: افزایش واردات چوب، مخاطرات ورود آفات جدید به ...
پلمپ قرنطینه ای محموله های گیاهی صادراتی در استان ها با هدف تسهیل و تسریع صادرات در سال جهش تولید توسط سازمان حفظ نباتات کشور راه اندازی شد. به گزارش ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در راستای قرنطینه داخلی۵ پست قرنطینه ای در زمان جابجایی نهال در خروجی های استان دایر شده است. به گزارش روابط ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها