پنجشنبه, ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, سیستان و بلوچستان  »   کشت پنبه در خاش بعد از پنج دهه ممنوعیت
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۴۷

کشت پنبه در خاش بعد از پنج دهه ممنوعیت

مدیر جهاد کشاورزی خاش سیستان و بلوچستان گفت: پس از گذشت پنج دهه ممنوعیت، امسال کشت محصول پنبه در سطح ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

مدیر جهاد کشاورزی خاش استان سیستان و بلوچستان گفت: پس از گذشت پنج دهه ممنوعیت، امسال کشت محصول پنبه در سطح ۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی این شهرستان آغاز شد.

شیرزاد کمالی با بیان اینکه مجوز کشت پنبه در این شهرستان توسط سازمان حفظ نباتات کشور صادر شده است گفت: با برنامه ریزی شده کشت این محصول به صورت قرار دادی با آستان قدس رضوی در سطح ۵۰ هکتار عملیاتی می شود.

وی افزود: برداشت پنبه در این شهرستان پس از یک دوره ۱۲۰ روزه در شهریورماه انجام می شود.. پنبه تولیدی این شهرستان نقش مهمی در تامین نیازهای کارخانه بافت بلوچ خواهد داشت.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: با توجه به شرایط اقلیمی امسال در دو فصل بهاره و تابستانه، ۵٠٠ هکتار پنبه در شهرستانهای بمپور، ایرانشهر، دلگان، خاش و تفتان با رعایت تمامی موارد قرنطینه ای کشت خواهد شد.

عباس اشکانی افزود: پنبه در سالیان گذشته در سیستان و بلوچستان رواج داشته اما بدلیل وجود آفت کرم سرخ پنبه و آلوده شدن مزارع پنبه در بعضی از مناطق استان و به منظور جلوگیری از گسترش این آفت در کشور بنا به دستور شورای عالی حفظ نباتات کشت پنبه ممنوع شده بود و در سالجاری با پیگیری‌های سازمان جهاد کشاورزی مجوز کشت مجدد پنبه صادر شد.

مطالب مرتبط

مـدیر کـل دفتر پیش آگاهی و کنترل عوامل خسارت زا سازمان حفظ نباتات کشور خلاصه ای از عملکرد و اقدامات این دفتر و حفظ نباتات اسـتانها را در سال 1399 تشرح کرد....
همکاری مشترک دانشگاه آریزونا، کشاورزان پنبه کار، دولت و صنایع مرتبط به همراه به کارگیری یک استراتژی کنترلی چندگانه منجر به ریشه کنی کامل آفت کرم سرخ پنبه در آمریکا و شمال مکزیک ...
نام نشریه: دستورالعمل كنترل بيولوژيک آفات مهم محصولات زراعی و باغی تهیه و تدوین کننده: گروه توسعه كاربرد عوامل بيولوژيک، سازمان حفظ نباتات کشور...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها