پنجشنبه, ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
»   آذربایجان شرقی, اخبار, اخبار ایران, استان ها  »   محلول‌پاشی هوایی جنگل‌های ارسباران از کلیبر آغاز شد
۱ خرداد ۱۴۰۰ , ساعت ۹:۳۱

محلول‌پاشی هوایی جنگل‌های ارسباران از کلیبر آغاز شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: محلول‌پاشی جنگل‌های ارسباران با هواپیمای سبک امروز، جمعه از منطقه عمومی مقیاس جدید در شهرستان کلیبر آغاز شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: محلول‌پاشی جنگل‌های ارسباران با هواپیمای سبک امروز، جمعه از منطقه عمومی مقیاس جدید در شهرستان کلیبر آغاز شد.

به نقل از ایرنا، رحیم مهردادی افزود: این محول‌پاشی بیولوژیکی مایع «بی. تی» روزانه حداقل با یک سورتی پرواز بر فراز جنگل‌های ارسباران با ارتفاع پایین انجام می‌شود.

به گفته وی این عملیات تا یک ماه ادامه خواهد داشت و با توجه به شرایط جوی، نبود باد و بارندگی به صورت روزانه انجام می‌شود تا آفت‌های گیاهی منطقه ریشه‌کن شود.

مهردادی به آماده‌سازی هواپیمای سبک محلول‌پاش با تلاش شبانه‌روزی کارکنان این اداره‌کل اشاره کرد و اظهار داشتپ: پرواز اولین هواپیمای محلول‌پاش در تاریخ جنگل‌های ارسباران با هدف پاشش محلول B.T برای کنترل آفت‌ «برگخوار ابریشم باف ناجور» از باند پرواز منطقه سرای شهرستان هریس به مقصد جنگل‌های کلیبر انجام شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی افزود: در مراحل بعدی مبارزه بیولوژیکی ضد آفت‌های پروانه قهوه‌ای و برگخوار ابریشم باف ناجور در جنگل‌های هریس، جلفا، ورزقان، خداآفرین و هوراند انجام می‌شود.

مهردادی یادآور شد: ۱۸۸ هزار هکتار از مساحت آذربایجان‌شرقی را جنگل‌ تشکیل داده و از این وسعت ۱۶۴ هزار هکتار متعلق به جنگل‌های ارسباران است که در محدوده ۶ شهرستان قرار دارد.

به گزارش ایرنا باند هواپیمای سبک محلول‌پاش در شهرستان هریس آماده‌سازی شده تا برای نخستین بار در طول تاریخ، محلول‌پاشی در این جنگل‌ها با پرواز هواپیماهای سبک از این باند انجام شود.

جنگل‌های ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی در شمال آذربایجان‌شرقی است که در محدوده شهرستان‌های اهر، کلیبر و ورزقان قرار دارد و یونسکو ۷۲ هزار و ۴۶۰ هکتار از آن را به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرده است.

مطالب مرتبط

مبارزه با آفت «پروانه دم قهوه‌ای» به عنوان بلای جان پهنه جنگلی ارسباران در آذربایجان‌شرقی، با هم‌افزایی اداره کل مدیریت بحران استانداری، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان در سال ...
جنگل های ارسباران به عنوان بزرگ ترین پهنه جنگلی آذربایجان شرقی با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت در محدوده شهرستان های ورزقان، اهر، کلیبر و خداآفرین قرار دارد. این پهنه جنگلی ...
معاونت کنترل آفات سازمان حفظ نباتات در راستای توسعه کنترل بيولوژيک و غير شيميايی آفات، دومين مرحله وبينارهای آموزشی را برگزار می کند. با توجه به اهميت توليد محصول سالم ...
حوزه کشاورزی به عنوان بخش اصلی در تأمین اقلام اساسی سبد مصرفی خانوار‌ها اهمیت ویژه‌ای در اقتصاد هر کشوری دارد؛ یکی از برنامه‌های مهم اقتصادی کشورها، سرمایه‌گذاری در این حوزه است به گونه‌ای ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها