جمعه, ۰۸ مهر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گلستان  »   کنترل آفت ملخ مراکشی در گلستان
29 خرداد 1400 , ساعت 16:30

کنترل آفت ملخ مراکشی در گلستان

مرحله دوم مبارزه با آفت ملخ مراکشی مناطق مرزی گلستان با ۹۹درصد موفقیت به پایان رسید.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گلستان با اعلام این خبر گفت: در مرحله اول مبارزه با این آفت ۹۷۲هکتار در استان سمپاشی شده بود گزارشی از مشاهده ملخ مراکشی در روز ۱۲خرداد در منطقه آق تقه مراوه تپه دریافت کردیم که با هماهنگی‌های انجام شده ۴دستگاه یو ال وی سمپاش پشت وانتی برای سمپاشی به منطقه اعزام شد.

کیانوش حق نما افزود: در این مرحله ۲۸هزار و ۵۰۰هکتار اراضی از مرز ترکمنستان تا دشت آق تقه به طول ۱۹ و عرض ۱۵کیلومتر که دارای بوته کاری منابع طبیعی و مزارع گندم بود را سمپاشی کردیم که موجب کنترل ۹۹درصدی آفت شد.

وی با اشاره به درخواست کمک از استان و کشور افزود: پس از بازدید سعید معین، مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از منطقه و تائید گسترش آفت ملخ مراکشی، ۵ دستگاه یو ال وی پاش پشت وانتی بدون وانت با ارزش ۲میلیارد تومان به مدیریت حفظ نباتات استان تحویل شد که به علت نبودن وانت بلااستفاده مانده است.

حق نما با اشاره به گزارش سعید معین افزود: بر اساس گزارش وی منشاء این آفت هم از مرز ترکمنستان و هم نقاط سخت گذر مرزی استان بود که برای کنترل آفت حتما باید سمپاشی بشود.

وی با اشاره به محدودیتهای تردد در مناطق مرزی گفت: با توجه به ممنوعیت استفاده از پهپاد و هواپیمای سمپاش در مناطق مرزی در حال مکاتبه با مرزبانی هستیم که مجوز سمپاشی زمینی مناطق مرزی را دریافت و اجرا کنیم.

حق نما کمبود اعتبارات را از جمله مشکلات اجرای این عملیات دانست و پرداخت هزینه های انجام شده را از مدیریت بحران استانداری خواستار شد.

مطالب مرتبط

هشتمین نمایشگاه نهاده های کشاورزی تهران (ویژه واردکنندگان نهاده های کشاورزی) از 28 دی ماه تا 1 بهمن ماه 1400 در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو در تهران برگزار گردید. ....
دومین کوادکوپتر سمپاشی و مبارزه با آفات در شهرستان نمین به ناوگان مکانیزاسیون کشاورزی استان اردبیل ملحق شد. سمپاشی یکی از راهکار‌های مبارزه با آفات در زمین‌های کشاورزی است، که ...
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات گفت:‌ استفاده از پهپاد در گیاهپزشکی می‌تواند در جهت تحلیل و تجزیه وضعیت عوامل خسارتزای کشاورزی بکار گرفته شود. به نقل از روابط عمومی ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دماوند گفت: سمپاشی نسل دوم کرم سیب در یکی از باغات شهرستان دماوند به‌وسیله پهپاد برای اولین بار انجام شد. حسین اردلانی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها