سه شنبه, ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, مازندران  »   لزوم شناسایی مزارع دیرکاشت برنج برای مدیریت آفت ساقه خوار برنج
۲۹ خرداد ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۳۸

لزوم شناسایی مزارع دیرکاشت برنج برای مدیریت آفت ساقه خوار برنج

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای مدیریت مطلوب آفت کرم ساقه خوار برنج در کشت های تاخیری، شناسایی مزارعی که خارج از تقویم زراعی اقدام به کشت برنج کردند، ضروری است.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی اظهار کرد: هر ساله به دلایل مختلف نظیر توسعه و تجهیز اراضی شالیزاری و تحویل دیر هنگام اراضی به بهره برداران و کشت دوم بعد از برداشت گندم و کلزا، برخی از بهره برداران خارج از تقویم زراعی به کشت برنج اقدام می کنند که زمینه افزایش تراکم جمعیت و تداوم نسل کرم ساقه خوار را فراهم کرده و علاوه بر آن، تداخل نسل ۲ و ۳ آفت، تاثیر پذیری روش های کنترل آفت به ویژه مبارزه شیمیایی را کاهش می دهد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران با تاکید بر لزوم شناسایی مزارع دیرکاشت، توصیه های فنی برای مدیریت آفت ساقه خوار برنج در این مزارع را اعلام کرد و گفت: برای مدیریت مطلوب آفت یاد شده در کشت های تاخیری، شناسایی مزارع و ثبت آدرس، شماره تلفن، مشخصات دقیق بهره بردارانی که خارج از تقویم زراعی اقدام به کشت برنج کردند توسط کارشناسان پهنه مراکز الزامی است.

وی بازدید مستمر هفتگی مزارع شناسایی شده توسط کارشناسان پهنه برای اطلاع دقیق از بیولوژی آفت، هماهنگی با مسوول حفظ نباتات شهرستان، محققین مراکز تحقیقاتی، کارشناس مسوول شبکه مراقبت برنج مدیریت حفظ نباتات برای تبادل اطلاعات، تصمیم گیری و برنامه ریزی مناسب برای مدیریت آفات را مورد تاکید قرار داد و گفت: نظر به اینکه در این برهه زمانی به دلیل دمای بالای هوا از پوشش نایلونی استفاده نمی شود، برای پیشگیری از تخم ریزی پروانه ساقه خوار در خزانه، استفاده از پشه بند بجای پوشش نایلونی خزانه ها ضروری است.

این مسوول نصب تله های نوری به تعداد حداقل ۲ تا ۳ عدد در هکتار به ویژه اطراف خزانه برای شکار انبوه شب پره های ساقه خوار برنج، مبارزه شیمیایی در خزانه با سموم مایع رایج ۵ تا ۷ روز قبل از انتقال نشا به زمین اصلی را به کشاورزان توصیه کرد و افزود: مبارزه مکانیکی از طریق وارسی نشاها قبل از انتقال به زمین اصلی برای حذف و امحاء بوته های حاوی دستجات تخم آفت در کاهش آلودگی مزرعه بسیار موثر است.

زاغی با اشاره به اینکه بازدید میدانی و در صورت لزوم مبارزه شیمیایی با سموم توصیه شده، ۱۵ تا ۲۰ روز پس از نشا هنگام تداخل نسل آفت در کاهش آلودگیو خسارت احتمالی موثر است، گفت: مبارزه مکانیکی از طریق حذف و امحاء بوته های آلوده به لارو ساقه خوار (غلاف برگ بوته های آلوده به رنگ طلایی یا قهوه ای روشن بوده و براحتی با بوته های سالم که سبز رنگ بوده قابل تشخیص است) هنگام وجین دستی ضروری است.

وی در خاتمه به رصد و پایش فروشگاه های سموم برای بررسی سموم عرضه شده در فروشگاه ها و برخورد قاطع با فروشندگان سودجو و افرادی که دستورالعمل و توصیه سازمان حفظ نباتات کشور را رعایت نمی کنند و توصیه های غیرکارشناسی نظیر اختلاط ۲ یا چند ترکیب و یا سموم ثبت نشده برای کنترل ساقه خوار به کشاورزان می دهند، تاکید کرد.

مطالب مرتبط

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در میان آفات و بیماری‌هایی که به مزارع برنج آسیب می‌رساند کرم ساقه خوار بیشترین سهم را دارد، افزود: در سال جاری ...
معاون سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت بهترین روش برای مبارزه با کرم ساقه خوار برنج استفاده از زنبور تریکوگراماست. گیلان با داشتن ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دومین استان تولید کننده ...
مدیر جهاد کشاورزی ساری از مبارزه بیولوژیک با نسل اول آفت ساقه خوار برنج با استفاده از زنبور تریکوگراما در یک هزار و 300 هکتار شالیزار این شهرستان خبر داد....
مدیریت حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان مازندران در خصوص شناسایی مزارع دیر كاشت برنج برای مدیریت آفت کرم ساقه خوار برنج اطلاعیه ای صادر کرد: نظر به اینکه هر ساله ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها