سه شنبه, ۰۵ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, اطلاعیه ها, مازندران  »   اطلاعیه حفظ نباتات مازندران در خصوص شناسایی مزارع دیر كاشت برنج
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ , ساعت ۱۴:۲۲

اطلاعیه حفظ نباتات مازندران در خصوص شناسایی مزارع دیر کاشت برنج

مدیریت حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان مازندران در خصوص شناسایی مزارع دیر کاشت برنج برای مدیریت آفت کرم ساقه خوار برنج اطلاعیه ای صادر کرد:

نظر به اینکه هر ساله به دلایل مختلف ( نظیر توسعه و تجهیز اراضی شالیزاری و تحویل دیرهنگام اراضی به بهره برداران کشت دوم بعد از برداشت گندم و کلزا و … ) برخی از بهره‌برداران خارج از تقویم زراعی به کشت برنج اقدام می نمایند زمینه برای افزایش تراکم جمعیت و تداوم نسل کرم ساقه خوار فراهم گردیده و علاوه بر آن تداخل نسل ۲ و ۳ آفت، تاثیرپذیری روشهای کنترل آفت خاصه مبارزه شیمیایی را کاهش می دهد لذا به منظور مدیریت مطلوب آفت یاد شده در کشت های تاخیری موارد ذیل توسط کارشناسان پیش آگاهی و شبکه مراقبت برنج آن شهرستان مورد توجه و پیگیری جدی قرار گیرد.

۱- شناسایی مزارع و ثبت آدرس، شماره تلفن، مشخصات دقیق بهره بردارانی که خارج از تقویم زراعی اقدام به کشت برنج نمودند توسط کارشناسان پهنه مراکز الزامیست.

۲- بازدید مستمر هفتگی مزارع شناسایی شده توسط کارشناسان پهنه به منظور اطلاع دقیق از بیولوژی آفت، هماهنگی با مسئول حفظ نباتات شهرستان، محققین ذیربط مراکز تحقیقاتی کارشناس مسئول شبکه مراقبت برنج مدیریت حفظ نباتات مهندس نادری جهت تبادل اطلاعات، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی مناسب برای مدیریت آفت بسیار تاکید می گردد.

۳- نظر به اینکه در این برهه زمانی به دلیل دمای بالای هوا از پوشش نایلونی استفاده نمی گردد، به منظور پیشگیری از تخم ریزی پروانه ساقه خوار در خزانه، اطلاع رسانی لازم به بهره‌برداران جهت استفاده از پشه بند به جای پوشش نایلونی خزانه ها بسیار مورد تاکید می باشد.

۴- نصب تله های نوری به تعداد حداقل ۲ الی ۳ عدد در هکتار خاصه از اطراف خزانه به منظور شکار انبوه شب پره های ساقه خوار برنج توصیه و تاکید گردد.

۵- مبارزه شیمیایی در خزانه با سموم مایع رایج ۵ الی ۷ روز قبل از انتقال نشا به زمین اصلی به بهره برداران توصیه گردد.

۶- مبارزه مکانیکی از طریق وارسی نشانه ها قبل از انتقال به زمین اصلی به منظور حذف و امحاء بوته های حاوی دسته‌جات تخم آفت در کاهش آلودگی مزرعه بسیار موثر می باشد.

۷- بازدید میدانی و در صورت لزوم توصیه به مبارزه شیمیایی با سموم توصیه شده ۱۵ الی ۲۰ روز پس از نشا هنگام تداخل نسل آفتاب در کاهش آلودگی و خسارت ناشی ها موثر می باشد.

۸- مبارزه مکانیکی از طریق حذف و امحاء بوته های آلوده به لارو ساقه خوار (غلاف برگ بوته های آلوده به رنگ طلایی یا قهوه‌ای روشن بوده و به راحتی با بوته های سالم که سبز رنگ می باشد قابل تشخیص می باشد ) هنگام وجین دستی به بهره برداران تاکید گردد.

۹- رصد و پایش فروشگاه های سموم به منظور بررسی سموم مورد عرضه در فروشگاه ها و برخورد قاطع با فروشندگان سودجو و افرادی که دستورالعمل و توصیه سازمان حفظ نباتات کشور را رعایت ننموده و توصیه‌های غیرکارشناسی نظیر اختلافات دو یا چند ترکیب و یا سموم ثبت نشده را برای کنترل ساقه خوار به کشاورزان توصیه می نمایند مورد انتظار می باشد.

مطالب مرتبط

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه در میان آفات و بیماری‌هایی که به مزارع برنج آسیب می‌رساند کرم ساقه خوار بیشترین سهم را دارد، افزود: در سال جاری ...
معاون سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت بهترین روش برای مبارزه با کرم ساقه خوار برنج استفاده از زنبور تریکوگراماست. گیلان با داشتن ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دومین استان تولید کننده ...
مدیر جهاد کشاورزی ساری از مبارزه بیولوژیک با نسل اول آفت ساقه خوار برنج با استفاده از زنبور تریکوگراما در یک هزار و 300 هکتار شالیزار این شهرستان خبر داد....
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران گفت: برای مديريت مطلوب آفت کرم ساقه خوار برنج در كشت های تاخيری، شناسايی مزارعی که خارج از تقويم زراعی اقدام به كشت برنج کردند، ضروری است....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها