جمعه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, خراسان رضوی  »   مبارزه با آفت ملخ بومی در کشتزار‌های خراسان رضوی
۱ تیر ۱۴۰۰ , ساعت ۱۱:۴۶

مبارزه با آفت ملخ بومی در کشتزار‌های خراسان رضوی

مبارزه با آفت ملخ بومی از ابتدای امسال درچهار هزار و ۶۰۰هزار هکتار از کشتزار ها‌ی خراسان رضوی انجام شده است.

مبارزه با آفت ملخ بومی از ابتدای امسال درچهار هزار و ۶۰۰هزار هکتار از کشتزار ها‌ی خراسان رضوی انجام شده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: هر سال اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از طغیان این حشره و تبدیل آن به آفت محصولات کشاورزی، در سطح وسیعی از پهنه‌های استان صورت می‌گیرد.

فاطمه حلاج‌نیا با بیان اینکه پایش‌های کنترلی برای شناسایی کانون‌های این آفت همچنان ادامه دارد افزود: تا کنون نسبت به شناسایی ملخ غیربومی و مبارزه با آن در استان اقدامی نشده است.

وی افزود: بیشترین مبارزه با آفت ملخ به ترتیب در شهرستان سبزوار با هزار و ۵۰۰هکتار و شهرستان خوشاب با هزار و ۱۰۰هکتار ثبت شده است.

حلاج‌نیا، ملخ بومی خراسان رضوی را شامل ۲گونه مراکشی و ایتالیایی اعلام و بیان کرد: رصد و پایش کانون‌های ملخ که احتمال تکثیر جمعیت این حشره و تبدیل آن به آفت وجود دارد، در دستور کار جهاد کشاورزی خراسان رضوی قرار داشته و با جدیت در حال انجام است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: با این وجود، کشاورزان و باغداران باید هوشیار باشند تا در صورت مشاهده تحرک آفت‌گونه جمعیت ملخ، هرچه سریعتر موضوع را به نزدیکترین اداره شهرستانی جهاد کشاورزی برای مبارزه با این حشره اطلاع دهند.

وی گفت: اطلاع رسانی سریع و به‌هنگام کشاورزان، عشایر و چوپانان موجب می‌شود اقدام سریع و مناسبی در نخستین مرحله شکل‌گیری کانون ملخ انجام شده و مبارزه موثر برای ریشه‌کنی آفت انجام شود.

در صورت وقوع آفت ملخ، جمعیت انبوه ملخ‌ها برای پیدا کردن غذا دست به مهاجرت جمعی می‌زنند و با حمله به مزارع زیان‌های بسیاری وارد می‌کنند.

مطالب مرتبط

معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور با تاکید بر اینکه درحال حاضر وضعیت ملخ مهاجم صحرایی در ایران آرام است، گفت: احتمالا در روزهای آینده شاهد افزایش مبارزه با ملخ‌های بومی باشیم ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از مبارزه دوبرابری با هجوم ملخ ها به مزارع کشاورزی گیلان امسال نسبت به سال گذشته خبر داد. علی موسوی با اشاره به ...
مزارع کشاورزی شهرستان اشتهارد چند روزی است که در معرض حمله نوعی ملخ معروف به شاخک کوتاه های ایتالیایی قرار گرفته است. بیش از ۱۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی مزرعه ...
رییس سازمان مدیریت بحران کشور از ورود مدیریت بحران به موضوع مبارزه با ملخ‌ها در ۱۰ استان کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار درباره ورود ملخ‌ها به ...

پاسخ دهید

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها