جمعه, ۰۸ مهر ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, قزوین  »   آغاز عملیات مبارزه با آفت مگس میوه زیتون در طارم سفلی قزوین
29 تیر 1400 , ساعت 15:35

آغاز عملیات مبارزه با آفت مگس میوه زیتون در طارم سفلی قزوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین گفت: به‌منظور جلوگیری از خسارت احتمالی آفت مگس میوه زیتون، عملیات مبارزه با این آفت در باغات روستای سیاهپوش بخش طارم سفلی از توابع این شهرستان آغاز شده است.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، سعید صالحی با اعلام این خبر اظهار کرد: در راستای کنترل و مبارزه با آفت مگس میوه زیتون، روند پایش این آفت از بهمن ماه سال گذشته با تشکیل شبکه مراقبت دولتی و خصوصی و همچنین ایجاد ایستگاه‌های پیش آگاهی در نقاط مختلف طارم سفلی انجام شده و هر ۵ روز یکبار جمعیت آفت مورد پایش قرار گرفته است و با توجه به بالا رفتن آمار مگس در باغات سنتی منطقه سیاهپوش، مبارزه با آن آغاز شده است.

وی اضافه کرد: پیرو هشدارهای مکرر مرکز جهاد کشاورزی طارم سفلی به زیتون‌کاران این منطقه مبنی بر بالا رفتن آمار مگس در تله‌های پیش آگاهی و الزام مبارزه جدی با این آفت، نماینده باغداران با تدارک یک گروه، عملیات مبارزه با این آفت مهم خسارت‌زا را به روش سمپاشی با طعمه مسموم (بیت اسپری) آغاز کردند.

صالحی با اشاره به اینکه مگس زیتون یکی از مهم‌ترین آفات میوه زیتون است که در صورت عدم کنترل می‌تواند خسارت جبران ناپذیری به این محصول وارد کند، افزود: در اجرای عملیات مبارزه به روش بیت اسپری، تجهیزات لازم از قبیل موتورهای سم پاش، سموم و پروتئین هیدرولیزات از طرف جهاد کشاورزی به طور رایگان در اختیار نماینده باغداران گذاشته شده و فقط هزینه نیروی انسانی بر عهده باغ‌داران سنتی می‌باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قزوین خاطرنشان کرد: طبق توصیه‌های کارشناسان حفظ نباتات برای مقابله و کنترل این آفت، نصب کارت زرد، بیت اسپری، فرمون و سم پاشی با سموم توصیه شده از مهم‌ترین روش‌های مقابله با این آفت به شمار می‌رود که هر چهار روش در باغ‌های زیتون طارم سفلی این شهرستان در حال اجراست.

مطالب مرتبط

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در بازدید از باغ‌های زیتون رودبار گفت: استان گیلان با ۹ هزار هکتار باغ زیتون مقام نخست کشور را دارد و باید باغ‌های زیتون در کشور شناسنامه دار ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی قزوین گفت: خسارت مگس میوه زیتون با مبارزه گسترده و به موقع علیه این آفت امسال در باغ های این محصول در استان به زیر یک درصد ...
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار گفت: مبارزه با آفت مگس زیتون در ۲۰۰۰ هکتار از باغات سنتی شهرستان آغاز شده است . سروش ابراهیمی گفت: مگس زیتون یک آفت عمومی ...
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان سمنان در خصوص روند مقابله با آفت درختان زیتون در شهر سمنان پاسخ داد. ....
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها