پنجشنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۰
»   مطالب, نشریه و دستورالعمل  »   نشریه ترویجی مدیریت تلفیقی کرم خراط
۲۳ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۲۳

نشریه ترویجی مدیریت تلفیقی کرم خراط

کرم خراط یکی از مهمترین آفات چوبخوار در کشور ما است. خسارت آفت از نیمه دوم دهه ۷۰ خورشیدی به دلیل بروز خشکسالی های متوالی رو به گسترش نهاد.

خسارت آفت با نفوذ لاروهای سن یک آفت به سرشاخه های غیر خشبی شروع شده و با گذر زمان و افزایش سن، لارو ضمن تغذیه یا جابجایی به شاخه های اصلی و تنه وارد شده و با تغذیه از چوب و ناحیه لایه زاینده، خسارت جبران ناپذیری به میزبان خود وارد می کند.

از آنجا که میزبانان آفت درر زمره گیاهان دایمی بوده و باغداران محترم برای رسیدن به باردهی اقتصادی، مدت طولانی را به انتظار گذرانده اند، بنابراین خسارت آفت دوچندان می شود.

آفت دارای میزبانهای مهمی در میان درختان مثمر و غیر مثمر می باشد. در میان درختان میوه، گردو مهمترین میزبان این آفت است. از دیگر میزبانان مثمر آن می توان به درختان دانه دار سیب، به و گلابی اشاره کرد.

دامنه خسارت آفت در حال حاضر استان های شرقی و مرکزی کشور را با شدت بیشتری در بر گرفته است. اگر چه دیگر نقاط کشور نیز متاسفانه از گزند خسارت آفت مصون نمانده اند.

جهت مدیریت آفت لازم است از روشهای متفاوت به منظور کنترل مراحل مختلف زندگی آن استفاده شود، به طوری که این روشها مکمل هم بوده و برآیند آنها می تواند به کنترل آفت بیانجامد.

.

نشریه ترویجی مدیریت تلفیقی کرم خراط

ناشر: موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور
سال نشر: ۱۳۹۵
شماره نشریه: ۵۰۵۳۷

تاریخ نشریه: ۹۵/۸/۵

.

برای دریافت نشریه کلیک کنید:

مطالب مرتبط

محققان جهاد دانشگاهی استان تهران موفق به سنتز و تولید فرمون جنسی دو آفت مهم کرم خراط و کرم ساقه خوار برنج شدند. فرمون کرم خراط که حاصل تلاش محققان ...
آفت کرم خراط بیست سالی است که قاتل درختان گردوی شهرستان زیرکوه خراسان جنوبی شده است. آفت کرم خراط باعث ریزش میوه‌ های گردو می‌شود و خسارت مستقیم به باغداران ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه خشکسالی در خراسان جنوبی به وضعیت بحرانی و حاد رسیده است، گفت: این خشکسالی باعث شد تا آفاتی مانند آفات چوبخوار از ضعف ...
مدیرحفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی جنوب کرمان از اجرای سه طرح پیش آگاهی کرم سیب، کرم خراط و چوب خوارهای خرما در این منطقه خبر داد. مجید فرخی روز یکشنبه در ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها