دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گیلان  »   معرفی آفت شپشک استرالیایی و لزوم کنترل آن
3 شهریور 1400 , ساعت 12:45

معرفی آفت شپشک استرالیایی و لزوم کنترل آن

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گیلان از معرفی و شناسایی آفت شپشک استرالیایی با آگاهی و خدمات مشاوره‌ای از طریق کارشناسان فنی کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی استان خبر داد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گیلان از معرفی و شناسایی آفت شپشک استرالیایی با آگاهی و خدمات مشاوره‌ای از طریق کارشناسان فنی کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی استان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، صالح محمدی با بیان اینکه شپشک استرالیایی که اصل آن از کشور استرالیا می‌باشد همراه با نهال‌های مرکبات از ایتالیا وارد ایران شد، تصریح کرد: این شپشک علاوه بر مرکبات روی گل ابریشم، افرا، کاج، گل طاووس و بسیاری از گیاهان زینتی و غیر زینتی و جنگلی دیده می‌شود.

وی ادامه داد: این شپشک به برگ میوه و شاخه‌های جوان و حتی شاخه‌های مسن حمله می‌کند و علاوه بر تغذیه از شیره‌ی گیاه میزبان شاخ و برگ ان را با ترشحات شیرین بدن خود آلوده می‌کند و در نتیجه محیط مساعدی را برای رشد قارچ دوده یا فوماژین فراهم می‌سازد.

محمدی گفت: قارچ دوده سطح برگ و شاخه را پوشانده، مانع تنفس گیاه و رسیدن نور به سطح آن می‌شود و بالاخره باعث ضعف و خشک شدن قسمت‌های آلوده می‌شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه این آفت بسته به مناطق مختلف ۲ تا ۳ نسل در سال تولید کرده و زمستان را در مرحله‌ی تخم، پوره و یا حشره کامل سپری می‌کند، اظهار داشت: تخم‌گذاری در مناطق سردسیر از اواسط بهمن تا اوایل فروردین انجام می‌گیرد و افراد کامل اولین نسل از اواسط اردیبهشت ظاهر می‌شوند.

وی در پایان با اشاره به اینکه مرحله‌ی جنینی در تابستان به پایان می‌رسد، افزود: پوره‌های جوان بسیار فعال بوده و به سمت سرشاخه‌های گیاهان در سطح زیری آن‌ها جای می‌گیرند و این حشره به ندرت بر روی میوه دیده می‌شود.

مطالب مرتبط

برنامه انتقال یافته تحقیقاتی با موضوع "کنترل بیولوژیک شپشک آرد آلود مرکبات و چای" با تدریس دکتر سیدحسن ملکشی، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور روز دوشنبه 8 خرداد ماه سال جاری ...
معاون مدیریت حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران با اشاره به لزوم مدیریت و کنترل آفت جوانه خوار مرکبات، توصیه‌های فنی مدیریت و جلوگیری از خسارت این آفت را اعلام کرد....
باغداران مازندرانی برای پیشگیری از طغیان مگس میوه مدیترانه‌ای هرچه سریعتر اقدام به برداشت مرکبات‌های رسیده و باقیمانده بر روی درختان کنند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، مدیر حفظ نباتات جهاد ...
رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: با استفاده از فناوری پلاسما توانسته‌ایم با وجود سم آفلاتوکسین در محموله‌های پسته مبارزه کنیم که بدون وجود عوارض اثرگذاری کاملی دارد. محمد اسلامی ...
No Thoughts on معرفی آفت شپشک استرالیایی و لزوم کنترل آن

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها