چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, گیلان  »   معرفی آفت شپشک استرالیایی و لزوم کنترل آن
3 شهریور 1400 , ساعت 12:45

معرفی آفت شپشک استرالیایی و لزوم کنترل آن

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گیلان از معرفی و شناسایی آفت شپشک استرالیایی با آگاهی و خدمات مشاوره‌ای از طریق کارشناسان فنی کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی استان خبر داد.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان گیلان از معرفی و شناسایی آفت شپشک استرالیایی با آگاهی و خدمات مشاوره‌ای از طریق کارشناسان فنی کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی استان خبر داد.

به گزارش ایلنا از رشت، صالح محمدی با بیان اینکه شپشک استرالیایی که اصل آن از کشور استرالیا می‌باشد همراه با نهال‌های مرکبات از ایتالیا وارد ایران شد، تصریح کرد: این شپشک علاوه بر مرکبات روی گل ابریشم، افرا، کاج، گل طاووس و بسیاری از گیاهان زینتی و غیر زینتی و جنگلی دیده می‌شود.

وی ادامه داد: این شپشک به برگ میوه و شاخه‌های جوان و حتی شاخه‌های مسن حمله می‌کند و علاوه بر تغذیه از شیره‌ی گیاه میزبان شاخ و برگ ان را با ترشحات شیرین بدن خود آلوده می‌کند و در نتیجه محیط مساعدی را برای رشد قارچ دوده یا فوماژین فراهم می‌سازد.

محمدی گفت: قارچ دوده سطح برگ و شاخه را پوشانده، مانع تنفس گیاه و رسیدن نور به سطح آن می‌شود و بالاخره باعث ضعف و خشک شدن قسمت‌های آلوده می‌شود.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گیلان با تأکید بر اینکه این آفت بسته به مناطق مختلف ۲ تا ۳ نسل در سال تولید کرده و زمستان را در مرحله‌ی تخم، پوره و یا حشره کامل سپری می‌کند، اظهار داشت: تخم‌گذاری در مناطق سردسیر از اواسط بهمن تا اوایل فروردین انجام می‌گیرد و افراد کامل اولین نسل از اواسط اردیبهشت ظاهر می‌شوند.

وی در پایان با اشاره به اینکه مرحله‌ی جنینی در تابستان به پایان می‌رسد، افزود: پوره‌های جوان بسیار فعال بوده و به سمت سرشاخه‌های گیاهان در سطح زیری آن‌ها جای می‌گیرند و این حشره به ندرت بر روی میوه دیده می‌شود.

مطالب مرتبط

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور گفت: با استفاده از فناوری پلاسما توانسته‌ایم با وجود سم آفلاتوکسین در محموله‌های پسته مبارزه کنیم که بدون وجود عوارض اثرگذاری کاملی دارد. محمد اسلامی ...
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم پاکسازی و حذف علف های هرز سایه انداز درختان برای مديريت کاهش خسارت ناشی از آفت لیسک در باغات مرکبات تاکید کرد....
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بابل از مبارزه سمپاشی نوبت اول با آفات و بیماریها با استفاده از 133 هزار لیتر/کیلو در باغ های مرکبات این شهرستان خبر داد. محسن علی ...
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران به لزوم رديابی و كانون كوبی آفت كنه زنگ مركبات تاکید کرد. به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی با ...
No Thoughts on معرفی آفت شپشک استرالیایی و لزوم کنترل آن

Leave A Comment

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها