جمعه, ۱۲ آذر ۱۴۰۰
»   اخبار, اخبار ایران, استان ها, کردستان  »   كاهش سن زدگی مزارع گندم كردستان به كمتر از یك تن
۱۹ مهر ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۱۸

کاهش سن زدگی مزارع گندم کردستان به کمتر از یک تن

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ سن زدگی گندم تحویلی کشاورزان کردستانی به کمتر از یک تن رسیده است.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال زراعی ۱۳۹۹- ۱۴۰۰ سن زدگی گندم تحویلی کشاورزان کردستانی به کمتر از یک تن رسیده است.

فریدون حامدی اظهار کرد: بر اساس آمار رسمی پژوهشکده غله کشور از مجموع ۲۷۸ هزار تن گندم تحویلی استان کردستان به مراکز خرید دولتی، تنها ۹۰۲ کیلوگرم سن زدگی بالای دو درصد گزارش شده است.

وی افزود: این آمار با توجه به شرایط خشک سالی حاکم بر کشاورزی استان و طغیان کم سابقه آفت سن مضر غلات در مزارع گندم و جو، بسیار قابل توجه بوده و ناشی از عملکرد بسیار خوب شبکه‌های مراقبت، اطلاع رسانی به موقع و همت کشاورزان گندمکار استان در سمپاشی مزارع و کنترل این آفت است.

حامدی خاطرنشان کرد: در سال زراعی گذشته علیرغم محدودیت‌های شدید کرونایی، کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در قالب شبکه‌های مراقبت سطحی معادل ۶۳۰ هزار هکتار از مزارع گندم و جو استان را پوشش داده و با سرکشی و نظارت‌های لازم و اطلاع رسانی به موقع، زمینه‌های لازم برای ترغیب زارعین غلات کار استان را برای مقابله با این آفت مضر فراهم کردند.

وی افزود: مطابق آمار مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان، در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ در سطح کم سابقه ۴۵۴ هزار و ۲۱ هکتار شامل ۱۷۶ هزار و ۹۳۲ هکتار علیه سن مادر و ۲۷۷ هزار و ۸۹ هکتار علیه پوره سن مبارزه صورت گرفت که نتیجه آن در خرید محصول نهایی کشاورزان زحمتکش استان، منعکس شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان اظهار داشت: با توجه به خشک سالی شدید حاکم بر مزارع دیم استان و گرانی سموم شیمیایی، این نگرانی وجود داشت که مزارع رها شده یا کشاورزان به دلیل نبود صرفه اقتصادی از سمپاشی مزارع علیه آفت سن امتناع کنند اما با اطلاع رسانی و حضور همه جانبه همکاران سازمان در تمامی سطوح ستاد، مدیریت شهرستان‌ها و مراکز خدمات، این مهم انجام و افتخاری در زمینه حفظ این محصول استراتژیک برای استان کسب شد.

حامدی افزود: برای سال زراعی پیش رو نیز اطلاع رسانی و برنامه ریزی لازم برای کاهش مخاطرات سن گندم در سطح مزارع استان صورت گرفته است.

خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی مازندران بر لزوم مدیریت سوسک برگخوار غلات تاکید کرد. به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جهاد کشاورزی مازندران، عبدالرحمن زاغی با اشاره به اینکه سوسک ...
دســـتورالعمـل اجرایی مدیریت تلفیقی سوسک برگخوار غلات توســـط دفتر پیش آگاهی سازمـان حفـظ نباتـات بـا همکـاري محققین موســسه تحقیقات گیاهپزشـکی تهیه و تـدوین گردید. لارو سوسک برگخوار غلات فقط از ...
مسعود لطیفیان در گفت‌وگو با ایلنا یکی از عوامل مهم از دست رفتن بخشی از محصولات کشاورزی در کشور را آفات انباری دانست و افزود: بر اساس گزارش‌های علمی بیش از 111 گونه ...
رئیس تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی مشهد گفت: تاکنون در سطح هزار و ۷۰۰ هکتار از مزارع گندم مشهد با آفت شته روسی مبارزه شده است و مبارزه شیمیایی در بیش از ۲۲ هزار ...
0 Comments

No Comment.

  • آخرین مطالب

  • برچسب ها